Rychlé připojení láká především domácnosti

24. listopadu 2003, 00:00 - VLADIMÍRA BEZECNÁ
24. listopadu 2003, 00:00

ČEŠTÍ POSKYTOVATELÉ VYSOKORYCHLOSTNÍHO PŘIPOJENÍ NA INTERNET PROSTŘEDNICTVÍM TECHNOLOGIE ADSL V SOUČASNOSTI EVIDUJÍ NECELÝCH ČTRNÁCT TISÍC ZÁKAZNÍKŮ, PŘIČEMŽ DO KONCE ROKU BY JICH MĚLO BÝT O JEDEN AŽ DVA TISÍCE VÍC.

Internet přes telefonní linku je v Česku stále jeden z nejdražších

POTĚŠUJÍCÍ JE FAKT, ŽE ZHRUBA 60 PROCENT UŽIVATELŮ ADSL JE Z ŘAD DOMÁCNOSTÍ, ZBYTEK PŘIPADÁ NA FIREMNÍ KLIENTELU.

Z hlediska regionů zatím stále vede Praha, kde je v provozu asi osmatřicet procent všech aktivních přípojek. Poměrně zajímavým údajem je počet klientů-migrantů, tedy těch, kteří po zářijovém zrychlení služby přešli na vyšší variantu tarifu znevýhodněnou zavedením datového limitu. Z necelých čtrnácti tisíc uživatelů ADSL zájem o migraci projevilo jen něco málo přes tři tisíce zákazníků, přičemž naprostá většina z nich (více než 88 procent) si zvolila nejlevnější variantu s přenosovou rychlostí 512/64 kb/s. Do konce roku však budou muset migrovat všichni uživatelé ADSL, kteří to doposud neučinili. Pokud k tomuto kroku nepřistoupí klient sám, bude „přemigrován“ automaticky svým poskytovatelem. Uživatelé, kteří „nové tarify“ uvedené letos na podzim prozatím neakceptovali, čekají, s čím přijde do konce roku Český Telecom. Před několika měsíci totiž generální ředitel operátora Gabriel Berdár slíbil několik nových tarifů, přičemž některé z nich mají být ekonomicky zajímavější než ty současné.

VEDE PRAHA

Ačkoli má Český Telecom podepsánu velkoobchodní smlouvu o poskytování ADSL s téměř dvaceti operátory, je největším poskytovatelem vysokorychlostního internetu právě on. Jeho divize Internet OnLine (IOL) má na trhu ADSL přibližně 58procentní podíl, zbývající 42 procenta jsou rozdělena mezi ostatní poskytovatele. V druhé polovině října hlásil Telecom překročení třináctitisícové hranice uživatelů ADSL, přičemž toto číslo každý měsíc stoupá zhruba o jeden tisíc. Do konce roku by mělo mít rychlý internet asi patnáct až sedmnáct tisíc zákazníků. Největší koncentrace doposud realizovaných přípojek je v Praze, všichni poskytovatelé ADSL jich v hlavním městě evidují asi 38 procent z celkového počtu zhruba 14 tisíc. Následuje Jihomoravský kraj s patnáctiprocentním „podílem“ (hlavní část zákazníků pochází pravděpodobně zejména z Brna) a Moravskoslezský kraj s 12 procenty (nejvíce klientů pochází z Ostravy). Ostatní kraje se na celkových číslech podílejí podstatně nižšími poměry, na kraj připadá zhruba tři až čtyři procenta klientely (tedy zhruba 500 uživatelů na kraj). Podle údajů Telecomu je poměr mezi domácími a firemními klienty přibližně 60:40, což svědčí o poměrně velké oblibě broadbandu ze strany „obyčejných“ uživatelů.

SLOVÁCI JDOU DO BOJE

Ačkoli se ADSL rozeběhlo v Česku o několik měsíců dříve než na sousedním Slovensku, jsou rozdíly mezi službami, především v cenové rovině, bijící do očí. Slovenské telekomunikácie (které jsou ovládány německým Deutsche Telekomem) začaly od 1. listopadu nabízet domácnostem produkt ST DSL s přenosovou rychlostí 384/64 kb/s za měsíční paušál 699 slovenských korun, což v přepočtu vychází na přibližně 550 Kč (cena je bez DPH). Doposud byl nejlevnějším tarifem program s přenosovou rychlostí 768/128 kb/s, který měsíčně stojí 1099 slovenských korun. Třešničkou na dortu slovenského ADSL je pak speciální akce, v jejímž rámci nabízí místní dominantní operátor zřízení služby za pouhou korunu, pokud si zákazník objedná přípojku ST DSL 384 do konce letošního roku. Jedinou podmínkou úspory téměř čtyř tisíc slovenských korun oproti standardnímu poplatku je uzavření smlouvy na dvanáct měsíců. Základní pohled na nabídku rychlého internetu u našich sousedů stačí na to, aby člověk pochopil, v jaké zemi je ADSL mnohem dostupnější.

HAMBURGEROVÉ POČTY

Zajímavě, ale pro Česko bohužel poměrně nechvalně, vychází srovnání ADSL cen podle takzvaného BigMac indexu. Americký magazín Economist pravidelně zveřejňuje cenový žebříček zboží a služeb přepočítaných podle parity kupní síly na počet BigMaců, které je potřeba zaplatit. V této „hamburgerové měně“ vychází české ADSL jako jedno z nejdražších na světě - finančně náročnější je v tomto směru jen Austrálie a Slovensko (ještě před zavedením nové služby popsané v předcházejícím odstavci). Na měsíční připojení domácnosti přes A je v Česku potřeba vynaložit 23,2 paritních BigMaců, zatímco například v Brazílii (která má paritní index nižší než Česko) je to 21,7 hamburgerů. Z východoevropských zemí vychází nejlépe Maďarsko, 15,7 BigMaců je méně než 16,4 slovinských hamburgerů a 19,7 BigMaců, které musí zaplatit polský zákazník. Německá rodina vydá za rychlý internet přes ADSL sumu, která se paritně rovná 8,7 BigMacům, britská dokonce jen 7,5 hamburgerům.

Rozložení uživatelů podle variant ADSL (celkem cca 14 tisíc přípojek)

Typ přípojky a rychlost (kb/s) Agregace Datový limit Procento uživatelů

Původní přípojky 192/64 1:50 Žádný 67 %

Migrované přípojky 512/64 1:50 10 GB 16 %

Původní přípojky 256/64 1:20 Žádný 7 %

Původní přípojky 320/128 1:50 Žádný 6 %

Migrované přípojky 1024/256 1:50 20 GB 2 %

Původní přípojky 512/128 1:20 Žádný 2 %

Pramen: Český Telecom

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít