Rybníkářství hledá cestu z pohromy

04. listopadu 2002, 00:00 - Vít Smrčka, smrcka@profit.cz
04. listopadu 2002, 00:00

Cena vánočních kaprů by se neměla výrazně zvýšit Aby zabezpečily tuzemský trh, počítají rybářské firmy i s omezením exportu. Export kaprů se asi sníží, ale dodávky pro vánoční trh v tuzemsku budou splněny v předpokládané výši. Výrazně zvýšit by se neměly ani ceny ryb.

Cena vánočních kaprů by se neměla výrazně zvýšit

Aby zabezpečily tuzemský trh, počítají rybářské firmy i s omezením exportu.

Export kaprů se asi sníží, ale dodávky pro vánoční trh v tuzemsku budou splněny v předpokládané výši. Výrazně zvýšit by se neměly ani ceny ryb. Tak hodnotí většina expertů současné výlovy rybníků. „Záplavy vyhnaly kapry z rybníků, ale na Vánoce jich bude dost,“ vyjádřil se například Jaroslav Průcha, ředitel Klatovského rybářství, druhého největší podniku v oboru. Letošní rybářské žně přinesly pro největší firmy v oboru značné zklamání. „Je to rok zcela mimořádný,“ hodnotí dopady povodní na letošní hospodaření rybářských firem Václav Šilhavý, ředitel Rybářského sdružení ČR, a dodává: „Pro nás je to doslova pohroma.“ Přesto Šilhavý předpokládá, že na Vánoce bude kaprů dost. „Nezopakujeme loňský výlov, ale na vánočním trhu bude ryb dostatek. Konečnou cenu pro spotřebitele určují prodejci, ale měla by zůstat v loňských relacích s regionálními rozdíly,“ dodal Šilhavý. O tom, jak se budou ve skutečnosti pohybovat ceny kaprů, experti nechtějí zatím příliš hovořit. Rybářské firmy uzavírají smlouvy se svými odběrateli většinou v polovině listopadu, kdy zpravidla končí podzimní výlovy. Každá firma má smlouvu, včetně ceny, uzavřenou nezávisle na ostatních. „Nechceme ceny ryb výrazně zvyšovat,“ řekl k očekávaným cenám kaprů Průcha. Při výlovech prodávalo Klatovské rybářství kilogram kapra za 60 korun. Pokud by ztráty v rybnících nepřesáhly deset až patnáct procent, předpokládá Průcha, že vánoční ceny by byly asi o pět procent vyšší. Podle ředitele Rybářství Přerov Lea Mackovíka mohou mít obchodníci větší vliv na konečnou cenu kaprů než ničivé záplavy. Členové sdružení se shodli podle Šilhavého na tom, že kromě odstranění následků povodní je pokrytí vánočního trhu jejich prioritou, a to i za cenu, že by se omezil prodej ryb na zahraniční trhy. Snížení exportu by ale nemělo způsobit firmám ztrátu, protože na zahraniční trhy směřují zejména přebytky ryb.

Pohroma za půl miliardy

Škody, které vznikly rybářským firmám letošními povodněmi, dosáhly podle nejnovějších údajů téměř půl miliardy korun, což podstatně převyšuje původní odhady. Z toho ztráty na rybách představují asi 200 milionů korun. Například Rybářství Třeboň, které je lídrem oboru, přišlo podle generálního ředitele firmy Jana Hůdy asi o 15 procent ryb. Z rybníků zmizely především plůdky a násadové ryby, které garantují produkci příštích let. Značné škody vznikly na rybnících. Více než 40 rybníků velká voda protrhla, dalších 60 bylo značně poškozeno, takže celkově asi na stovce rybníků nelze nyní hospodařit.

Pomoc státu je nutná

Stát se bude snažit uhradit firmám až čtvrtinu škod. Podle Stanislava Kozáka z Ministerstva zemědělství je vypracována již nezbytná metodika, a úhradám by tak nemělo nic bránit. Do půlky prosince chce ministerstvo vyplatit až 15 procent uznaných škod. Další pomoc ministerstva by měla směřovat do odbahňování rybníků. Letos rezort věnoval na tyto účely 182 miliony korun, v příštím roce by to mělo být ještě více. Podle jeho názoru nemusí být dosavadní vyčíslení škod konečné. „Nemůžeme začít s opravami rybníků bez státní pomoci, podnikům chybějí volné peníze,“ upozornil na očekávání státní pomoci Průcha. Funkční rybníky zadržely při povodních mnoho vody, jinak by následky povodní byly podle Průchy mnohem horší. Jako příklad uvádí soustavu rybníků nad Merklínem, která zachránila obec před vytopením. Stejnou roli sehrály během povodní i rybníky na Třeboňsku. Například největší český rybník Rožmberk zadržel při srpnových záplavách 75 milionů metrů krychlových vody, přestože běžně zadržuje méně než desetinu tohoto množství. Retenční schopnost Třeboňské rybniční soustavy byla po dobu povodní 148 milionů kubíků vody, kdežto tří nejvýznamnějších jihočeských nádrží (Římova, Lipna a Orlíku) pouze 77 milionů kubíků vody. Rybáři chtějí, aby se státní příspěvky na mimoprodukční funkce rybníků staly od příštího roku trvalým dotačním titulem.

Firmy se nevzdávají

„Do dvou let plně obnovíme firmu,“ předpokládá Václav Špeta, jednatel Blatenské ryby, kde srpnové povodně způsobily ztrátu ve výši 41,5 milionu korun. Firma nyní dokončuje zpracovnu ryb, do které investovala 20 milionů korun. Tím by zpracování ryb mělo odpovídat podmínkám platným v Evropské unii. Společnost vyváží asi 40 procent z produkce ryb, letos při očekávaných tržbách 50 milionů korun z prodeje ryb předpokládá, že z exportu získá asi 20 milionů korun. „Ryby představují velice rizikové podnikání,“ tvrdí Špeta a připomíná, že deset let se firmě dařilo, ale najedenou přišly povodně, které zničily, co se dalo. Firma podniká vedle chovu ryb i ve dvou dalších oborech, čímž rozkládá podnikatelské riziko. Vedle ryb produkuje drůbež a provozuje velkoobchod s mraženým zbožím. Celkové tržby Blatenské ryby ze všech činností by měly letos dosáhnout 140 milionů korun. Klatovští rybáři plánují, že jim podzimní výlovy přinesou 500 až 550 tun kaprů. Na jaře již slovili 250 tun. Letošní plán firmy předpokládal 800 tun kaprů. „Dokud rybník skutečně neslovíte, nikdy pořádně nevíte, co v něm doopravdy je,“ vyjádřil se k očekávaným výlovům za Rybářství Třeboň Jan Hůda. Hospodaření rybářství nyní ztrpčují deště, které oddalují výlovy rybníků. Firma se proto rozhodla změnit letošní plán výlovů. Letošní výlovy se protáhnou, rybáři předpokládají, že mohou ještě lovit v případě potřeby v prosinci. Vytrvalý déšť například způsobil, že rybáři zkrátili výlov Rožmberku z šesti na tři dny, aby se využila retenční schopnost tohoto rybníku. Rybářství Třeboň předpokládá, že na podzim vyloví 1400 tun kaprů a 150 tun dalších druhů ryb. „Může zůstat pouze u plánů, že letos ryby slovíme,“ upozorňuje Šilhavý na fakt, že počasí si letos s rybáři zahrává. Řízený chov ryb v rybnících považuje ale za perspektivní obor, který, jak klesá produkce moře, dosahuje dynamických nárůstů. Ze světové produkce 120 milionů tun ryb, se již pětina získává chovem a do budoucna se bude tento podíl pravděpodobně zvyšovat.

Zadržená voda při srpnových povodních

RYBNÍKY NA TŘEBOŇSKU (v mil. m3)

Rybníky nad 100 ha (14 rybníků) 98,9

Rybníky pod 100 ha (376 rybníků) 48,6

VODNÍ DÍLO (v mil. m3)

Přehrada Římov 2,8

Přehrada Lipno 12

Přehrada Orlík 62

Pramen: Rybářství Třeboň

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít