Ryanair prudce zvýšil zisk. Chce pohltit Alitalii - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ryanair prudce zvýšil zisk. Chce pohltit Alitalii

, čtk,
Ryanair prudce zvýšil zisk. Chce pohltit Alitalii
Zdroj: Archiv

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings v prvním fiskálním čtvrtletí zvýšila zisk o 55 procent na 397 milionů eur (10,3 miliardy korun). To je vysoko nad odhady analytiků. Finanční ředitel Ryanairu Neil Sorahan v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že Ryanair podal nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia.

Zisk za první finanční čtvrtletí, které skončilo v červnu, vysoko překonal odhady analytiků. Ti jej v průměru odhadovali na 366 milionů eur.

Ředitel Ryanairu Michael O’Leary v červnu řekl, že pokud se Ryanair rozhodne do italské firmy investovat, bude žádat většinový podíl. Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek.

Akcie Ryanair
Ryanair Chart

Italská vláda nechce, aby byla Alitalia rozdělena, a požaduje, aby kupec dokázal podniku zajistit perspektivu do budoucna. Závazné nabídky budou muset zájemci podat do října.

Alitalia je od 2. května pod zvláštní správou, kvůli finančním problémům o ni požádala italskou vládu. Administrátoři koncem příštího týdne uvědomí italské ministerstvo průmyslu o podmínkách tendru. Až budou známy, výběrové řízení se otevře dalším zájemcům.

Letenky zlevní

Ceny letenek zaznamenaly v průměru meziroční nárůst o jedno procento, což bylo ovlivněno posunem Velikonoc, které spadaly pokaždé do jiného čtvrtletí. Vedení firmy dalo najevo, že ceny letenek v nadcházejících měsících výrazně klesnou.


Nízkonákladové ždímání. Ryanair zavádí poplatky za místa vedle sebe

 Letadla nízkonákladové letecké společnosti Ryanair


Ryanair předpovídá, že v tomto finančním roce, který končí 31. března 2018, vykáže po zdanění zisk 1,4 miliardy až 1,45 miliardy eur a že přepraví 131 milionů cestujících. Ceny letenek by meziročně mohly klesnout zhruba o osm procent.

Čtěte dále:

Ryanair na Ukrajinu létat nebude. Kyjevské letiště nesplňuje podmínky

Brusel znovu udělil aerolinkám miliardové pokuty za kartel

Nový vládce evropského nebe: Ryanair loni předčil Lufthansu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze