Rusů je v Česku každým rokem více

21. srpna 2009, 13:22 - Eva Jarešová
21. srpna 2009, 13:22

Hazardní hry

Podle údajů cizinecké policie žilo v polovině letošního roku v Česku legálně celkem 442 506 cizinců; převládají osoby s dlouhodobým pobytem (266 624) nad trvale usazenými cizími státními příslušníky (175 882). U obou druhů pobytů šlo o nejvyšší počet za dobu existence samostatné České republiky.
Ruských občanů je z celkového počtu 6,6 procenta neboli 29 tisíc osob. Po Ukrajincích, Slovácích a Vietnamcích tak jde o čtvrtou největší skupinu cizinců u nás. Jak navíc informace ukazují, počet Rusů v České republice se v průběhu posledních let plynule zvyšoval. Ještě v roce 2000 mělo v České republice povolený pobyt necelých třináct tisíc ruských občanů. Za posledních devět let se tedy jejich počet u nás více než zdvojnásobil. Číslo se výrazně zvýšilo především během posledních tří let, z 18 562 v roce 2006 o více než deset tisíc na konci června letošního roku.
Více Rusů u nás žije na základě povolení k dlouhodobému pobytu než k pobytu trvalému. O něco málo víc převládají ženy (53,5 procenta) nad muži. Nejvíce ruských občanů žije – nikoli překvapivě – v Praze, ve Středočeském a Karlovarském kraji.
Více než 56 procent Rusů (9396 osob), kteří mají v České republice dlouhodobý pobyt, přijelo do Česka za účelem „účasti v právnické osobě“, neboli manažerské funkce v některé z firem, které v tuzemsku působí. Dalších zhruba 23 procent zaškrtlo v příslušné kolonce „sloučení rodiny“. Osm procent Rusů má u nás povolený pobyt z „jiných důvodů“ a jen o něco méně osob sem přijelo za „zaměstnáním“.
Rozhodnutí o vyhoštění bylo za posledních šestnáct let vydáno téměř 3900 Rusům. Jde přibližně o dvě procenta z celkového počtu vyhoštěných osob. Nejvíce, přes 800 ruských občanů, od nás bylo vyhoštěno v roce 2004. Od té doby se toto číslo výrazně snížilo, loni šlo například jen o 124 osob. Za prvních šest měsíců letošního roku dostalo rozhodnutí o vyhoštění 64 ruských občanů. Soud za stejnou dobu uložil trest vyhoštění 544 Rusům, z čehož 42 jich bylo za první pololetí letošního roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít