Růstový půvab ohlášené smrti. Ukončení podpory „sedmičkových“ Windows probudilo trh - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Růstový půvab ohlášené smrti. Ukončení podpory „sedmičkových“ Windows probudilo trh

Michal Hron,
Růstový půvab ohlášené smrti. Ukončení podpory „sedmičkových“ Windows probudilo trh
Zdroj: Profimedia.cz

Celosvětové prodeje PC se loni podle analytických společností IDC a Gartner poprvé za osm let vrátily k růstu.

Zatímco prvně jmenovaná firma uvádí nárůst prodejů o 2,7 procenta na celkových 266,7 milionu kusů, Gartner přírůstek vyčíslil na 0,6 procenta a 261,2 milionu zařízení. Na rozdíl od IDC však nezapočítává takzvané chromebooky, tedy notebooky s operačním systémem Chrome od Googlu, a iPady firmy Apple.

Závratná čísla to sice nejsou ani v jednom případě, přesto se firmy shodují, že je to významný milník. „Loňský rok byl ve světě počítačů doslova bouřlivý a vyústil v růst trhu, který nakonec ukončil sedm let poklesu,“ prohlásil analytik IDC Ryan Reith.

On i analytička Gartneru Mikako Kitagawaová označili za hnací motor poptávku po počítačích s operačním systémem Windows 10, a to právě vlivem ukončení podpory „sedmičkové“ verze operačního systému od světového gigantu z Redmondu.

\"

První pozici si dlouhodobě drží čínské Lenovo (v roce 2005 koupilo IBM), které jen loni prodalo bezmála 65 milionů kusů PC a jeho podíl na trhu je téměř čtvrtinový (ve čtvrtém kvartálu 2019 přesně 24,8 procenta). Následuje americký Hewlett-Packard se zhruba 63 miliony kusy a tržním podílem 22,8 procenta a americký Dell s 46,5 milionu prodaných zařízení a podílem 17,2 procenta. Tři největší dodavatelé tedy mají kombinovaný tržní podíl téměř 65 procent, což je podle Gartneru rekord.

Do první pětky se řadí ještě Apple a Asus s tržními podíly 7,5, respektive 5,8 procenta. Meziroční růst ovšem zaznamenala jen zmíněná velká trojka,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?