Rusové útočí i na komoditní trhy

18. srpna 2008, 08:00 - Martina Martinovičová
18. srpna 2008, 08:00

VLIV KONFLIKTU V GRUZII - Další vyhrocení konfliktu v Gruzii by mohlo vyvolat vážný tlak na akciové trhy, kde zatím převažuje vliv světové finanční krize a trvá neochota investorů k větším nákupům. Napětí se zvyšuje na trhu s ropou, její cena klesá. Český akciový trh bude i ve zbytku prázdnin prožívat větší výkyvy cen.

Situace v Gruzii zvyšuje napětí nejen v oblasti politickovojenské, ale především na komoditních trzích. Podle Milana Vaníčka, hlavního analytika Atlantik FT, trhy toto riziko vnímají, ale aktuálně zde převažuje především obava o světový ekonomický růst. „Nicméně pokračující vyhrocení situace a zvýšení angažovanosti dalších států v tomto konfliktu by potenciálně mohlo vyvolat vážnější tlak, a to i na akciových trzích,“ říká.

Ropa padá dolů

Světové ceny ropy gruzínský konflikt rozkolísal, mají tendenci spíše klesat kvůli obavám ze slabé poptávky. Trh sleduje vojenské akce Ruska v Gruzii, kvůli nimž byly minulý týden uzavřeny plynovody a ropovody na gruzínském území. Cena ropy se minulý týden v úterý dostala až na 112 dolarů za barel, což je nejméně za poslední tři měsíce. Dalším trhem, který je situací ovlivněn, je pochopitelně ruský trh, a to především komoditně založené společnosti.

Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, je na krátké válečné tahanice trh zvyklý. „Krátkodobě může dojít a dochází k výkyvu kvůli konfliktu, ale s trendem trhu to nehne. Komodity se kupují právě v této době jako uchovatel hodnoty. Rychle rostoucí Asie v čele s Čínou polyká také barel za barelem. Dohromady je z toho i přes konflikt v Gruzii drsná neutuchající poptávka – nikdo neví, kolik ropa bude stát zítra, pozítří,“ říká Michl. Podle Vaníčka se situace spíše uklidní diplomatickým tlakem. „Tudíž dojde i k uklidnění celkovému – vojenskopolitickému i na finančních trzích,“ předpokládá.

Podle Josefa Stoulila, analytika Capital Partners, vytváří situace v Gruzii ovzduší nejistoty, které bylo ještě nedávno mohutně podporováno situací na kreditních trzích. „Další vývoj bude závislý na postupném řešení situace a je zřejmé, že žádná strana si nemůže dovolit nějaké dramatické kroky, které by způsobily výrazné zhoršení globální geopolitické situace. To naznačuje i výzva prezidenta Ruska Dimitrije Medvěděva k rychlému zastavení vojenských akcí v Gruzii,” dodává.

Ruský prezident minulý týden v úterý oznámil, že nařídil ukončení vojenských operací ruské armády v Gruzii. Trhy zaznamenaly po těchto zprávách lehké uklidnění. Přesto už o den později podle informací gruzínských úřadů padesátka ruských tanků vjela do strategicky významného gruzínského města Gori. Kolony ruských aut se podle agentury Reuters přesouvaly také do města Zugdidi.

Burza pod vlivem světa i ropy

Jak to ovlivní v dalších týdnech vývoj na českém akciovém trhu? Spíše než konflikt v Gruzii jej dál bude negativně ovlivňovat globální situace na světových trzích, tedy trvající neochota investovat, která plyne aktuálně jednak z prázdninového období a jednak z obav o slábnoucí světový ekonomický růst. Dál lze tedy čekat vysoké výkyvy v kurzech akcií oběma směry.

„Důležitým vlivem na kurzy akcií v průběhu prázdnin byla stále posilující česká měna, jejíž vývoj si vyžádal intervenci guvernéra centrální banky a členů bankovní rady, po níž byly úrokové sazby sníženy na úroveň 3,50 procenta,“ říká Josef Stoulil. Stejně tak je podle něho nutné zmínit vliv komoditních trhů na akciové trhy. „Pokud bude ropa stále setrvávat na současných vysokých cenách, nelze od akcií očekávat nějaké větší posílení,“ tvrdí.

„Aktuálně mírně nižší ceny ropy a zlata na komoditních trzích by mohly do jisté míry povzbudit poměrně negativní sentiment na akciových trzích a využít nižších cen komodit ve prospěch možného posílení akcií,“ odhaduje Stoulil. Nicméně zásadní obrat ve zbytku letního období na pražské burze nelze očekávat. Pražský parket se bude i nadále pohybovat v nižších objemech. Volatilita se bude stále na tuzemskou burzu přenášet z rozhodujících center akciového dění.

Špatná situace na trhu nemovitostí

Velmi špatná situace nadále podle analytiků přetrvává na trhu nemovitostí a v sektoru developerů. Pokles kurzů realit byl v červenci zcela markantní a jejich současné kurzy již vyvolávají i možné lehké nákupní nálady. „Developeři byli postiženi jednak celkovým sektorovým útlumem, když se poměrně zpřísnily podmínky úvěrového financování developerských projektů, a pak i v důsledku posilování kurzu české koruny vůči euru,“ říká Stoulil.

Výrazné oslabování akcií realitních společností a celkově nízkou likviditu na pražské burze potvrzuje i Petr Novák, analytik Atlantik FT. I v srpnu podle něho pokračuje výrazné oslabování akcií realitních společností, které nadále zůstávají pod tlakem prodejců. Například akcie ECM oslabily v prvním srpnovém týdnu o 12,3 procenta na historické minimum 465 korun. „Za tímto poklesem nestojí žádné zprávy o firmě, ale pouze negativní sentiment vůči sektoru nemovitostí, podpořený i snížením ratingu realitní společnosti Orco. Ta ztratila 5,3 procenta a týden zavřela také na historickém minimu, 555 korun,“ dodává Novák.

Z titulů ve SPAD tak posilují pouze ty, které ohlašují dobré hospodářské výsledky, jako je Komerční banka, Erste bank, Unipetrol a ČEZ. Ačkoliv u dvou posledních bude převažovat spíš vliv vývoje na trhu s ropou. „Očekáváme, že by ropa mohla pokračovat v dalším mírném poklesu (až k úrovni 110 USD za barel), což by bylo negativní pro ČEZ a NWR. Na druhou stranu by to mohlo podpořit pohled investorů na Unipetrol,“ říká Novák.

Díky poněkud jiné skladbě titulů než na burze zaznamenává kromě poklesů i výraznější zisky trh RM-Systému. Podle Romana Jandíka z RM-Systému se například velmi dobře dařilo technologickým titulům. Akcie Microsoftu posílily za první srpnový týden o 16 procent na 440 korun, akcie společnosti Intel o téměř 13 procent.

Za zmínku určitě stojí i nárůst akcií McDonalds o téměř osm procent, Erste bank narostla o sedm a Volkswagen o pět procent. Naopak největší poklesy zaznamenaly Jihočeské papírny Větřní, společnost ECM a Unipetrol.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít