Rusko na veletrhu lákalo český byznys k návratu

17. září 2015, 12:18 - Petr Švihel
17. září 2015, 12:18

Sankce zapracovaly. Objem byznysu mezi Ruskou federací a Českou republikou se propadl o více jak třetinu. Podnikatelé našli stabilnější trhy. V Brně se proto představitelé Společenství nezávislých států snažili prezentovat obchodní příležitosti.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu opět ožilo téma česko-ruských obchodních vztahů. Znatelně na ně dolehly sankce a ruské odvetné sankce. V úterý rotunda pavilónu A na brněnském výstavišti hostila Business den Ruské federace, který pořádá Komora pro hospodářský styk se SNS.

Na akci tamní velvyslanec v ČR uvedl, že vzájemná obchodní výměna za první pololetí roku 2015 klesla o 38,4 procenta v porovnání se stejným období loni.

Odklon od Společenství nezávislých států potvrzují i čeští podnikatelé. Například sklářská společnost Crystalite Bohemia ze Světlé nad Sázavou chce posunout své aktivity více na severoamerický kontinent. Zasáhly ji totiž dlouhodobé výpadky dodávek na ruský a ukrajinský trh. Podařilo se je ovšem postupně nahradit zvýšením objemu obchodu s jinými státy. Jde i o Kanadu a Spojené státy americké, kde chce příští rok firma otevřít pobočku.

„Plánujeme ji zřídit v New Yorku a jejím úkolem bude koordinovat jak dosavadní spolupráci se současným obchodním partnerem Lifetime Brands, tak i oslovování dalších amerických a kanadských potenciálních zákazníků. Bude také zajišťovat naši účast na zdejších veletrzích,“ uvedl obchodní ředitel firmy Tomáš Fiřt.

Ruský velvyslanec během svého vystoupení v Brně potvrdil, že podobně reagují i čeští strojaři, kde podle něj tradiční partneři – ruské a české podniky – pociťují těžkosti, odrážející se ve sníženém počtu uzavírání nových kontraktů.
Česko-ruský míting, který zaštítil svojí účastí i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se na veletrhu snažil apelovat na český byznys, aby se do země vrátil.

„Rusko nebude moci pokračovat v politice závislosti na exportu energií, což bude znamenat industrializaci. Myslím, že tam bude hodně příležitostí,“ řekl Jan Mládek pro Českou televizi.

Příležitost v Rusku stále vnímá například TOS Varnsdorf. Její ředitel v Profitu uvedl, že v zemi existuje díky vládnímu tlaku na lokalizaci výroby nevyčerpatelný prostor pro růst.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít