Ruská pravda

 Weikert 02. června 2015, 12:00  -  Petr Weikert
02. června 2015, 12:00

Po schůzce ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na ruské ambasádě se potvrdilo, že nás tamní politická reprezentace má vlastně ráda. Sice dělá hodně věcí, které tomu nenasvědčují, ale prý máme být klidní. A to je právě dost zneklidňující zpráva.

Co tedy říká ruský tatík svému slovanskému zlému dítěti? Ten televizní dokument o invazi vojsk Varšavské smlouvy neberte zase tak vážně. Sice se tam říká, že NATO chystalo v Československu vojenský převrat a byla tady hromada zbraní, sice říká, že protestovala jen Praha a všechna ostatní města vojáky vítala, ale to je jen takový nevinný dokument. Byť ho odvysílala ruská státní televize, neznamená změnu postoje vlády. Všechno je v pořádku. Děkujeme za vysvětlení.

A ten seznam lidí se zákazem vstupu do Ruska? Tak to jsme zase my jako „západ“ dost rozladili Rusko. Víte, oni nám chtěli vlastně pomoci (tak jak to umí jen Rusové). Evropa přece nevěděla, kdo tam může a kdo nemůže jezdit. Sama vydala seznam sankcí a zapovězených osob a čekala reakci. Rusové ji chystali rok a půl a předali potichu našim ambasádám. A my ze „západu“ jsme tak špatní, že jsme listinu nechali uniknout do finské státní televize a ještě se k ní vyjadřovali a použili to celé jako propagandu proti Rusku. To se tedy opravdu nedělá…

Jestli na vás tyhle argumenty působí jako pokroucená pravda, jestli si někde uvnitř říkáte, že tady něco nesedí, tak žijete na šťastnější straně (a rozdělení východ - západ tady nehraje roli). Je to vypovídající relikt ruské vládní mentality, způsob jejího přemýšlení, který se s pádem železné opony bohužel nezměnil. Je to mrazivé.

Česká vláda si to naštěstí uvědomuje a s vysvětleními ruské strany není úplně spokojena. Lubomír Zaorálek to poměrně dobře vystihl slovy, že Rusko stmeluje samo sebe neustálým hledáním nepřítele, a že je to velmi nebezpečné.

A v téhle atmosféře česká vládní koalice dokončila návrh změny ústavy, který se týká i role prezidenta. Pokud by prošel, podle ústavy by za zahraniční politiku byla odpovědná výhradně vláda. Už by to nebyl jeho džob. Víte co? Tohle prezidentovu lásku k autoritativnímu režimu v Rusku nevyléčí a už vůbec ho to neodradí od dalších pomatených prohlášení. Je to zbytečná snaha. Taková jakoby okopírovaná na východě.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta:

Státe, vychovávej mě

Když se premiér uřekne

Paní Kabelková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít