Ruce vzhůru! Tady ekopolicie!

26. května 2008, 00:00 - Filip Černoch
26. května 2008, 00:00

Žádná směšná pokuta. Pěkně káznice, chleba a nucený sex se spoluvězni.

Gumy kvílí, dálnicí se rojí policejní těžkooděnci. Chvíle čekání. Blížící se dodávka neochotně zpomaluje, aby se najednou pokusila muže zákona objet. Kulky zabubnují o plech, řidič prudce brzdí a zvedá ruce nad hlavu. „Pašovat ohrožená zvířata a myslet si, že ti to někde v Unii projde? Nesmysl. Dřív jak za deset let z báně nevylezeš,“ nekompromisně cedí velitel zásahu.

Že jde o historku, která by přišla divoká i tvůrcům Rodinných pout? Možná, jenže právě takto laděná legislativa teď prochází unijním schvalovacím procesem. Podle ní bude obzvláště výrazné poškozování životního prostředí trestným činem. A to ve všech zemích Evropské unie bez výjimky. Žádný přestupek, žádná směšná pokuta. Pěkně káznice, chleba a nucený sex se spoluvězni.

„Je to významný příspěvek k posílení ochrany životního prostředí v Evropě,“ pochvaluje si eurokomisař Jacques Barrot. Padouši už údajně nebudou moci využívat států s měkčími zákony, trest si je najde kdekoliv bez ohledu na státní hranici.

„Jde o ideologicky podbarvený pokus zavést zcela novou kategorii trestných činů a navíc tak částečně europeizovat trestní právo,“ temně kontrují poslanci za ODS.

Každé zašlápnutí žížaly podle nich nejspíš pošle neopatrného chodce na pár let do chládku, navíc bruselští byrokraté si určitě s environmentálními zločiny nedají zajít chuť. A za chvíli budou určovat tresty za další zločiny.

Než se ale rozpoutá typicky český europoplach, podívejme se na celou věc střízlivě. Česko je v oblasti ochrany životního prostředí hodnoceno celkem kladně, převratné změny se proto nečekají. Navíc se náš zástupce schvalování směrnice samozřejmě účastnil, je tedy trošku pozdě tvářit se překvapeně.

Co by ale mohlo v Česku vést k opravdovým problémům, je případná snaha Bruselu zasahovat i do dalších oblastí našeho trestního práva. Přece jen máme řadu národních specifik: za pěstování tří rostlin marihuany dostanete tři roky natvrdo a za vraždu pět; politici určují agendu justici, která pak zametá úplatky ministrů pod koberec, a soudní spor předvídatelností výsledku připomíná hru v kostky. Tady by zavádění evropských standardů opravdu mohlo způsobit nechtěnou revoluci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít