Rubíny z Koperu

20. října 2008, 18:57 - Karel Růžička
20. října 2008, 18:57

Rojac Stari d’Or 2004

V okolí slovinského přístavu Koper leží podél pobřeží Jaderského moře známá stejnojmenná vinařská oblast. Víno se v tomto regionu tradičně pěstuje na 3800 hektarech vinic, které jsou osázeny převážně na plochých nebo mírně svažitých terénech s malou nadmořskou výškou. Region
Půdy v oblasti Koper většinou mají vyšší obsah vápence a spolu s typickým středomořským podnebím s mírným létem, nevýraznou zimou i příležitostnými obdobími sucha vytvářejí dobré podmínky pro výrobu kvalitních a nezaměnitelných vín. Hrozny v této oblasti dozrávají nejdříve ze všech slovinských regionů a díky místním klimatickým podmínkám je dosahováno vysokých výnosů i kvality. Z červených vín dominuje Refošk (Refosco), který je v Koperu nejčastěji pěstovanou odrůdou, další velmi populární odrůdy jsou Cabernet Frank, Cabernet Sauvignon a Merlot. Ale je to především Refošk, jenž je považován za specialitu této oblasti, který dává zajímavá tmavě červená vína, rubínové až fialové barvy, s přijatelným podílem alkoholu i svěžích kyselin. Mladá vína bývají obyčejně živá s ovocitou chutí a vůní připomínající maliny a černý rybíz. Refošk dozrává poměrně rychle a ovocné vůně potom přecházejí více do koření a elegantní kytice. Všechna v této oblasti pěstovaná vína jsou zpravidla velmi bohatá na buketní složky, mají živé barvy a obsahují středně alkoholu. Uvádí se, že Cabernet Sauvignon z dobrých ročníků je patrně nejlepším vínem svého druhu vyprodukovaným ve Slovinsku. Bílá vína reprezentuje především odrůda Malvazia, velmi svěží a chuťově bohaté víno s výraznějším charakterem, a populární Chardonnay. Nejznámější cuvée z této oblasti jsou bílé Capris, což je směs odrůd Rebula, Malvazia, Chardonnay, a červené Capris, tedy směs odrůd Merlot, Refošk, Cabernet Sauvignon a Cabernet Frank. Jde o suchá, poměrně těžká a plná vína, často místními vinaři srovnávaná s víny z Bordeaux.
Producent
Sídlem vinařství Rojac (www.rojac.eu) je obec Gažon. Hospodaří na deseti hektarech vinic, které jsou rozprostřeny na jižních terasách v nedalekém okolí, v nadmořské výšce okolo 180 metrů. Vinařství vede mladý enolog Primož Rojac, plně v intencích k přírodě šetrné integrované produkce, bez používání chemických přípravků jak pro hnojení, tak pro pěstování hroznů a jejich zpracování. Standardním postupem zabezpečujícím vysokou kvalitu finálních produktů je zejména tradiční redukce úrody hned po odkvětu, stejně jako ruční sběr a selekce optimálně vyzrálých hroznů. Vinifikace a práce ve sklepě je ukázkou skloubení nejlepších tradic s moderními technologiemi. Cílem je vytvořit co možná nejkvalitnější vína, která ve svém charakteru zachycují především vlastnosti půdy a regionu, odkud pocházejí. Dozrávání značné části vín probíhá po dobu od tří do 36 měsíců převážně v různě starých sudech typu barrique ze slovinského dubu a minimálně dvanáct měsíců v lahvi. Poměrně široký sortiment velmi kvalitních vín reprezentují bílá vína Malvazia a cuvée Stari d’Or, které je na bázi Chardonnay a Pinot Gris. Z červených zaujme především Refošk, Syrah, Cabernet Sauvignon a červené cuvée Stari d’Or. Všechna vyrobená vína, která jsou uváděna na trh, jsou vhodná jak pro okamžitou spotřebu, tak i k případné archivaci.
Náš tip
Červené nefiltrované víno Rojac Stari d’Or 2004 je směsí odrůd Refošk, Syrah, Merlot, Cabernet Sauvignon a vyznačuje se krásnou, velmi hlubokou rubínovou barvou. Toto harmonické a elegantní víno zrálo dvanáct měsíců v sudech ze slovinského dubu a několik let v lahvi. Ve vůni je intenzivní a připomíná zralé červené ovoce s tóny marmelády. Přestože jde o plné tělnaté víno, na patře působí velmi svěže svým ovocitým charakterem a dlouhou dochutí doprovázenou příjemnými tříslovinami. Rozhodně jde o velmi kvalitní a zajímavý produkt, který je možné opatřit na www.k4w.cz.

Hodnocení: 87 bodů
Vzhled vína (max. 15) – 12
Vůně vína (max. 30) – 26
Chuť vína (max. 44) – 41
Celkový dojem (max. 11) – 8
Stupnice The Wine Spectators, 100–96 bodů mimořádné víno, 95–90 bodů nejlepší víno, 89–80 velmi dobré víno, 79–70 bodů průměrné víno, 69–60 bodů podprůměrné víno

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít