Rozvojová banka bojuje o podporu

22. září 2008, 08:00 - Martina Martinovičová
22. září 2008, 08:00

ZÁRUČNÍ PROGRAMY - Mezi podnikateli velmi oblíbené záruční programy Českomoravské záruční a rozvojové banky od letošního května stojí a marně čekají na schválení ministerstva průmyslu a obchodu. Jde o to, přesunout do nich další peníze.

Program Záruka, v jehož rámci Českomoravská záruční a rozvojová banka ručí malým a středním podnikům za úvěry od komerčních bank, stále marně čeká na znovuoživení. Peníze na letošní rok byly totiž už dávno vyčerpány. Přitom s návrhem řešení přišla banka již v květnu, tedy bezprostředně poté, co program vyčerpal letošní přidělené peníze. Podle jejího generálního ředitele Ladislava Macky do něj lze přesunout peníze určené na příští rok. „Naše jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu stále probíhá, přičemž jsem přesvědčen o tom, že náš návrh řešení je zcela v souladu s pravidly Evropské unie. Nezbývá než čekat, až ministerstvo tento názor potvrdí a připraví se nové výzvy,“ říká Macka.

„Rozhodnutí ministerstva jako řídícího orgánu padne během měsíce. S vysokou pravděpodobností dojde k přesunu prostředků z rozpočtu na rok 2009,“ říká mluvčí rezortu Tomáš Bartovský.

Program Záruka se skládá ze čtyř typů poskytování záruk za úvěry – M záruku, M záruku s příspěvkem, S záruku a S záruku s příspěvkem. V květnu byly pozastaveny programy M záruka, M záruka s příspěvkem a S záruka s příspěvkem, v červenci pak i S záruka bez příspěvku.

PROGRAM S – ZÁRUKA

Je určena pro malé a střední podniky, které splňují definici malého a středního podniku. Výše záruky činí až 80 procent jistiny zaručovaného úvěru, doba ručení je maximálně 15 let. Výše zaručovaného úvěru není omezena. Příjemce podpory hradí z vlastních prostředků pouze část ceny záruky, a to 0,1 až 0,3 procenta ročně z výše záruky. Současně s poskytnutím záruky může Českomoravská záruční a rozvojová banka příjemci podpory poskytnout finanční příspěvek k úhradě zbývající části ceny záruky, a to čtyři procenta ročně z výše záruky.

Bez záruky pro úvěr nechoď

Odezva na pozastavení programu od potenciálních žadatelů, ale i od různých asociací, ve kterých se malí a střední podnikatelé sdružují, je podle generálního ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky veliká. Zaskočeni jsou prý hlavně ti, kteří již připravovali konkrétní projekty, ve kterých chtěli některý z programů banky využít. Volání po obnovení podpory se ozývá i od komerčních bank. Bez záruk totiž mnozí podnikatelé na úvěry nedosáhnou.

Macka dokonce preferuje záruční programy před těmi dotačními. Peníze ze strukturálních fondů, které Česko může využívat, jsou omezené, a to rokem 2013. Po tomto datu zřejmě již Česko od Unie finance na dotace a záruky mít nebude. Pokud alespoň část z nich bude použita jako úvěry nebo záruky za úvěry, tak se v podobě splátek podle Macky opět vrátí do banky a bude je možné používat opakovaně. „Malí podnikatelé budou potřebovat nějakou možnost přístupu ke kapitálu i po roce 2013 a je třeba, aby zde byly finanční prostředky, které by jim v tom pomohly,“ upřesňuje.

PROGRAM M – ZÁRUKA

Je určena pro firmy, které splňují definici malého a středního podniku. Výše záruky činí až 70 procent jistiny zaručovaného úvěru, doba ručení je maximálně 15 let. Výše zaručovaného úvěru je omezena pěti miliony korun. Příjemce podpory hradí z vlastních prostředků pouze část ceny záruky, a to 0,1 procenta ročně z výše záruky. Současně s poskytnutím záruky je příjemci podpory poskytnut finanční příspěvek ve vybraných regionech ve výši 10 procent a pro začínající podnikatele ve výši až 15 procent zaručovaného úvěru.

Start a Progres stále stojí

Českomoravská záruční a rozvojová banka rovněž administruje programy podpory Start a Progres, které jsou určeny na rozjezd a podporu rozvoje podnikání a které nebyly ještě od začátku roku vůbec spuštěny. „Všechny tři programy, tedy Záruka, Start a Progres, byly velmi úspěšné a jmenovitě o záruky byl ze strany komerčních bank velký zájem. Hodně potenciálních žadatelů se ptá, proč tato situace vznikla a kdy budou programy dostupné,“ potvrzuje Macka.

Programy Start, Progres a Záruka jsou součástí Operačního programu Podnikání a inovace a jsou v gesci ministerstva průmyslu a obchodu. Na tyto tři programy bylo pro období do roku 2013 vyčleněno přes osm miliard korun.

Celkově bylo od 1. července 2007 v programech Záruka a Start poskytnuto 1328 záruk za bankovní úvěr v celkové výši 4, 5 miliardy korun, což umožnilo čerpat úvěry ve výši 6,5 miliardy korun. Průměrná výše poskytnuté záruky v programu Záruka je 3,3 milionu korun. Nejlepší přístup k úvěrům za pomoci záruky za bankovní úvěr mají podle Macky klienti České spořitelny a Komerční banky. Rychlý vzestup ve využívání záruk letos zaznamenala Citibank. Mezi další spolupracující banky patří ČSOB, GE Money Bank a Raiffeisenbank.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít