Rozvoj broadbandu neradno podceňovat

15. října 2010, 14:40 - Jan Lembas
15. října 2010, 14:40

Jaké jsou skutečné cíle Českého telekomunikačního úřadu?

Náměstek předsedy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Marek Ebert prezentoval 5. října na konferenci tel.con spectrum 2010 obsah materiálu „Postup ČTÚ při správě vybraných částí rádiového spektra se zaměřením na podporu poskytování služeb vysokorychlostního přístupu“. Úřad jej ve stejný den rozeslal k meziresortnímu připomínkovému řízení. Navrhovaný postup se liší od předchozích návrhů ČTÚ, publikovaných v návrhu dokumentu 3S Strategie. Je šitý na míru stávajícím mobilním operátorům, a je v přímém rozporu se základními cíli deklarované strategie, kterými jsou vytvoření podmínek pro posílení soutěže a pro technologickou inovaci. Zarážející na tomto materiálu je i jeho načasování těsně před klíčovými komunálními volbami a také mimořádně krátká lhůta deseti dnů pro připomínky oslovených ministerstev.

Pro silnou trojku
Navrhovaný postup však nevytvoří podmínky ani pro posílení soutěže ani pro technologickou inovaci. Naopak, posílí nynější oligopol tří mobilních operátorů, povede k výraznému zpomalení investic do sektoru elektronických služeb, nemotivuje k technologickým inovacím a brzdí růst moderních internetových aplikací. Navíc zakonzervuje nerovnovážný vztah mezi provozovateli fixních a mobilních sítí, kdy mobilní operátoři mají přístup do fixních sítí, ale vlastní mobilní sítě odmítají otevřít ostatním operátorům. Pro stát bude tento postup znamenat nižší výnos z dražby, protože nelze předpokládat, že o frekvence projeví vážný zájem nový operátor. Navíc se stát zbaví možnosti využít část spektra pro vlastní budoucí potřebu nebo pro případné pozdější regulační zásahy. Pro zákazníky to bude znamenat, že se v blízké budoucnosti nedočkají většího rozšíření mobilních broadbandových služeb.
Mobilní operátoři nemají v nejbližších letech v plánu budování mobilních sítí 4G v nově uvolněných částech rádiového spektra včetně digitální dividendy. I předseda ČTÚ Pavel Dvořák před nedávnem vyjádřil v médiích názor, že celoplošné nasazení LTE sítí očekává až kolem let 2014 nebo 2015. Přesto úřad de facto navrhuje, aby již koncem roku 2011 bylo veškeré volné kmitočtové spektrum prodáno třem mobilním operátorům, kteří si rozdělí český telekomunikační trh pro příštích dvacet let. Rozhodnutí o investicích, a tím i sortimentu a kvalitě služeb, budou držet v rukou jejich zahraniční centrály.

Rozhodování bez odpovědnosti
Realizace navrhovaného postupu ČTÚ by měla dalekosáhlé dopady na sektor elektronických komunikací a rozvoj broadbandu. Propast mezi penetrací broadbandu v Česku a situací ve vyspělých zemích OECD se bude nadále prohlubovat. Nízké tempo investic do telekomunikační infrastruktury bude mít za následek mimo jiné i omezení pracovních příležitostí pro společnosti, které tyto sítě budují, včetně místních firem, které jim poskytují subdodavatelské služby. Následkem nízké úrovně broadbandu ČR ztratí svoji konkurenceschopnost jako příjemce přímých zahraničních investic do znalostní ekonomiky. ČTÚ nyní stojí na prahu historických rozhodnutí, která určí charakter trhu elektronických komunikací v České republice na dalších dvacet let. Bylo by rozumné, kdyby veškeré zainteresované orgány státní správy dostaly možnost seznámit se podrobně s příslušnou problematikou a s argumentací jednotlivých zájmových skupin tak, aby se mohly k materiálu zodpovědně vyjádřit. V opačném případě se může stát, že vláda poslouží radě ČTÚ pouze jako zástěrka, za kterou se bude schovávat, aby ze sebe sňala odpovědnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít