zavřít

Ty to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Rozvod jako z Hollywoodu

20. ledna 2016, 16:54 - Kateřina Menzelová
20. ledna 2016, 16:54

Podnikatel rozjel nový byznys zaměřený na pronájem realit, založil k tomu několik firem

Když loni soudkyně Ladislava Mišková rozhodovala spor mezi Radovanem Vítkem a jeho bývalou ženou Evou, zeptala se Vítka, kdy se konečně postaví na vlastní nohy. Osmatřicetiletý podnikatel převedl veškerý majetek na svou matku a snažil se soud přesvědčit, že pobírá pouze 25 tisíc korun jako advokátní koncipient. Tehdy nebylo zcela jasné, zda soudkyně dotaz myslí vážně či ironicky. Vítek si vzal její slova zřejmě k srdci a začal podnikat pod svým jménem. I když tato skutečnost nijak neovlivní to, jaké vyrovnání si jeho exmanželka u soudu vymůže.

Čtěte: Jak podat žádost o rozvod?

Zpátky v realitách Vítek se vrhnul na obor, který dobře zná. Tedy reality. Na začátku září se stal vlastníkem hned tří společností s ručením omezeným, a to Pietroni, Papetti a Cerrini, a dle agentury Čekia je také majoritním držitelem akcií ve firmách Materali, Rivaroli, Mondello, Zacari a Robberg. Všechny společnosti mají identický obor podnikání – pronájem nemovitostí.
Radovan Vítek a jeho bývalá žena Eva se doposud neshodli na majetkovém vyrovnání. Pokud by soud dopadl tak, jak si představuje Vítková, bude rozvod co do výše sumy konkurovat manželským sporům hollywoodských celebrit. Vítková po svém exmanželovi požaduje dvacet miliard korun. Původně vyřčená suma byla podstatně nižší, zhruba čtyři miliardy. Jenže soud jmění Vítka odhadl až na čtyřicet miliard korun, a Vítková proto svůj požadavek adekvátně navýšila. Její bývalý manžel však sám sebe označuje za téměř nemajetného. Vše totiž před lety přepsal na svou matku Miladu Malou, která se tak zařadila mezi nejbohatší ženy světa. S tím se ale Vítková nehodlá smířit. „Když pan doktor Vítek s mou klientkou uzavírali manželství, byli chudí, tak musel tento nemovitý majetek pořizovat ze společných prostředků,“ řekl MF Dnes advokát Vítkové Aleš Rozehnal. Kariéra Radovana Vítka, který je jedním z nejbohatších Čechů, nastartovala ještě za studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se seznámil se svou budoucí ženou. Začali podnikat. První peníze si vydělali na letních brigádách v Itálii, další prý prodejem vlněných dek po vesnicích. K větším sumám přišel Vítek na Slovensku. Spolu s Mariem Hoffmannem, Antonem Siekelem a Braněm Prieložným vlastnil finanční skupinu Istrokapitál. Později se rozešli a Vítkovi připadl hlavně majetek v Česku.

Vše je na matku V roce 1997 za hodně dramatických okolností násilně převzal družstvo Včela, jehož majetek se tehdy odhadoval na 1,5 miliardy korun. „Bylo to klasické nepřátelské převzetí, ale všichni dostali zaplaceno,“ prohlašuje Vítek. Jenže bývalí družstevníci mají na věc odlišný názor. Kauza nebyla doposud uzavřena. V červnu letošního roku se Nejvyšší soud zastal bývalých družstevníků. Předsedkyně senátu Nejvyššího soudu Hana Gajdzioková po dvouletém řízení zrušila předchozí rozsudky, které zněly v jejich neprospěch, a vrátila případ k Městskému soudu v Praze. Z původního družstva Včela se postupem času stala akciová společnost, která letos definitivně zmizela a její jmění přešlo na firmy Czech Property Investments (CPI) a CPI Reality. CPI zahrnuje jenom v Česku a na Slovensku kolem šedesáti dceřiných společností. Vlastní téměř dvanáct tisíc bytů, minimálně dvanáct hypermarketů, řadu hotelů, miliony metrů pozemků, nákupních galerií a budov. V prvním pololetí letošního roku se zisk CPI vyšplhal na 403,8 milionu korun. Loni dosáhl čistý zisk skupiny 1,7 miliardy korun. Přestože firma skončila v černých číslech, kvůli krizi si meziročně výrazně pohoršila. V roce 2007 totiž dosáhla zisku 3,7 miliardy korun. Hodnota aktiv skupiny se pohybuje kolem 24,5 miliardy korun.
V uplynulých letech převedl Vítek veškerý majetek na svou matku Miladu Malou. Jenže v majetkovém vypořádání po rozvodu mu tento krok zatím moc nepomohl. „Pokud převedl majetek na matku, je to jeho svaté právo. Ale nelze přehlédnout, že současně má k němu neomezené dispoziční právo,“ konstatoval letos v dubnu soudce Městského soudu v Praze Čestmír Slaný. „Manželé mají právo na stejný životní standard,“ dodal soudce. Vítek tak musí platit své bývalé ženě měsíčně osmdesátitisícové výživné. A možná tím „odškodné“ ještě nekončí.

Miliardový majetek Již koncem devadesátých let se Vítek zařadil mezi nejbohatší Čechy. V rozhovoru pro časopis Týden v dubnu 2003 přiznává, že jen jeho osobní majetek dosahuje deseti miliard korun. „Jsem schopen do týdne sehnat dvě tři miliardy,“ uvedl tehdy. V září 2004 ale nastaly pro Vítka krušné časy. Realitního magnáta zatkla policie a skončil s obviněním z organizování kuplířství na dva měsíce ve vazbě. Policie pak sice jeho stíhání zastavila, ale manželka od něj mezitím odešla a podala žádost o rozvod a výživné.
Vítek o sobě dnes prohlašuje, že až na několik „chvil a repo operací“ nikdy rodinný majetek nevlastnil a ten byl vždy psaný na jeho matku. Jenže dle databáze Čekia měl ještě v roce 2005 ve skupině CPI podíl převyšující třicet procent. Od roku 2007 je stoprocentním držitelem akcií Milada Malá. Vítek svou neochotu vyplatit bývalé manželce požadovanou sumu peněz zdůvodňuje tím, že kapitál pro podnikání získal od svých rodičů. Ti měli od začátku 90. let úklidovou firmu Simtek (původně Simtex). „Podnikali jsme a vydělávali spoustu peněz. Zisk byl až pět milionů korun měsíčně. Záleželo na období,“ citoval prohlášení Vítkovy matky u soudu časopis Týden. Ta rovněž prohlásila, že společnost zaměstnávala 350 až 500 lidí. Toto tvrzení je ale dle Týdne zcela v rozporu s realitou. Firma tolik lidí nezaměstnávala, výdělky měla a má dodnes zcela minimální. Milada Malá prý svěřila peníze z podnikání, zhruba padesát milionů korun, svému synovi, aby je dál zhodnocoval. Prý věděl jak. Kupoval akcie, pozemky, nemovitosti. Sama Malá se dle svého konstatování o nic nestarala. Pouze jaksi intuitivně věděla, že se její majetek rozrůstá. „Ze začátku pomalu, později rychleji.“ Malá dále před soudem tvrdila, že o majetkových poměrech syna nic neví. „On hospodaří s mým majetkem, podniká s mými prostředky. Má moji plnou důvěru. Já se o nic nestarám. Nic o tom nevím,“ tvrdí žena, která – jak vyplývá z výpisu Obchodního rejstříku – figuruje jako společník v desítkách firem. „Životní úroveň manželky sice rádi udržíme, ale přece se neprovdala za celou moji famílii,“ konstatoval Vítek loni v rozhovoru pro MF Dnes. Záležet tedy bude na tom, zda soud tomuto argumentu uvěří.


Čtěte také

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

před 35 minutami

 Brexit, ilustrační foto

Brexitu navzdory. Britové z EU odcházejí, ale jejich jazyk zůstává

Z očekávání, že po odchodu Británie z Evropské unie na konci ledna posílí v evropských…

před 2 hodinami

Události  Společnost SpaceX na floridském mysu Canaveral úspěšně vyzkoušela nouzový záchranný systém

SpaceX úspěšně vyzkoušel nouzový záchranný systém. Loď s padáky přistála na mořské hladině

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX dnes na floridském mysu Canaveral…

19. ledna 2020

 Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Netradiční berlínská gastronomie. Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Lipsko je prý nový Berlín. Není! Na sklonku loňského roku jsem vyzkoušela obojí a z…

19. ledna 2020

 Americký prezident Donald Trump

Útok na americkou demokracii a volby. Trumpovi právníci chystají obhajobu proti impeachmentu

Právní tým amerického prezidenta Donalda Trumpa se před nadcházejícím procesem o…

19. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Auta
Vyplatí se elektromobil proti běžnému autu? Ano, musíte s…
Damon Motorcycles se pokusí o revoluci ve světě elektro biků
Fiat 124 Special T (1974) vs. VAZ 2101 (1975): Bratři z opačných břehů
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje, jak krizi zmírnit
Škoda už prodává Octavii liftback. Jak si stojí proti konkurenci i Golfu?
Hry pro příležitostné hráče