Rozviňte svou tvořivost

21. července 2011, 06:10 - Renata Lichtenegerová
21. července 2011, 06:10

Také byste rádi patřili mezi kreativní jedince, o které se firmy perou? Nezbývá než trénovat. Téměř každá pracovní pozice dnes vyžaduje tvořivost.

Foto: Profimedia.cz

Tvořivost je talent podívat se na problém jinýma očima, než to běžně dělají ostatní, schopnost vyvodit ze známých faktů nové závěry, vynalézat praktické věci pro život, vymýšlet nové zákonitosti. Na trhu práce se toto umění velmi cení. Zvláště pak po dopadech globální ekonomické recese. Krachy milionů firem na celém světě, vznik nových dravých společností a obavy, že manažeři nebudou stačit na úkoly a hrozby, které přicházejí, to vše totiž určilo nové trendy v personalistice.

Rostoucí nároky na kreativitu potvrdil například i průzkum společnosti IBM mezi 1 500 generálními řediteli v 33 oborech v 60 zemích světa. IBM se jich dotazovalo, jaké vlastnosti by měli mít nejvýše postavení manažeři, aby v nejbližších letech obstáli. Výsledek průzkumu všechny překvapil, na prvním místě byla právě kreativita, následovaná integritou a globálním myšlením.

Mnoho dotázaných generálních ředitelů v průzkumu uvedlo, že si najímají lektory kreativity, aby jim změřili míru inovativního prostředí ve firmě, nastavili systémy podchycení a využívání kreativních talentů a trénovali v kreativitě top management i specialisty. Jiní ředitelé se přihlásili do několikaletých kurzů. Další se začali alespoň věnovat umění – malovat, fotografovat, točit filmy, učit se na hudební nástroj či hrát divadlo.

Choďte do kroužků    

U kreativity se měří originalita nápadů, jejich množství, plynutí, správnost, aplikovatelnost a podobně. „Na rozdíl od IQ, inteligenčního kvocientu, který lze tréninkem zvýšit maximálně o tři až čtyři procenta, lze kreativní inteligenci tréninkem zvyšovat o stovky procent,“ říká Karel Červený z Asociace pro rozvoj kreativity a inovativního myšlení, zakladatel oboru rozvoje kreativity v Česku.

Tvořivost můžete podle něho trénovat sami každý den tím, že budete narušovat některé své stereotypy. Pomůžou i drobnosti, jako učesat se levou rukou, jste-li pravák, či změnit pořadí v některém z denních rituálů. Výraznější efekt přinesou zcela nové činnosti. „Přihlaste se do různých kroužků, dramatických, výtvarných, hudebních. Absolvujte kurz vaření, navštěvujte výstavy umění nebo třeba muzea vědy a techniky,“ radí Červený. Doporučuje také častou návštěvu kulturních akcí s tím, že ideální je frekvence aspoň dvakrát do týdne. „Naučte se řízené imaginaci a podporujte své denní snění. Ve volných chvílích si kreslete či zpívejte. V duchu neustále přemýšlejte, jak věci fungují a zda by mohly fungovat lépe. Jednou týdně napište nějakou básničku či povídku,“ pokračuje Červený.

Kurzy kreativity v Česku:

Master of Business Creativity

Pořádá Asociace pro rozvoj kreativity a inovativního myšlení ve spolupráci s Talent Innovation a ACPS FF MU v Brně. Délka kurzu je 12 měsíců, celkem 330 hodin. Cena je 98 tisíc korun za rok. Začátek je v září, ukončení v srpnu. Každý měsíc jsou tři výukové dny. Kurz probíhá v Praze-Jinonicích a okolí. Po prvním ročníku navazuje druhý, stejně dlouhý. Více informaci najdete na www.arkim.cz.

  • *Manažer kreativity a inovací Pořádá DTO CZ v Ostravě. Cena kurzu je 136 tisíc korun, trvá 8 měsíců, celkem 176 hodin. Začátek kurzu je každý rok v říjnu, ukončení v květnu. Každý měsíc jsou tři výukové dny. Výuka probíhá v hotelu Prosper v Čeladné v Beskydech. Více informací najdete na www.dtocz.cz. Pod odborným vedením**

Výrazné zlepšení tvořivosti slibují specializované kurzy. V Česku naleznete dva. Pořádají je zmíněná Asociace pro rozvoj kreativity a inovativního myšlení a vzdělávací organizace DTO CZ, dříve Dům techniky Ostrava. „Zcela neskromně musím konstatovat, že mi roční kurz kreativity změnil život, a to jak profesní, tak soukromý. Objevily se mi do té doby nepoznané obzory v nahlížení na různé věci,“ konstatuje Michaela Černíková, vedoucí odboru Síťové služby společnosti ČEZ Distribuce, která absolvovala právě kurz Karla Červeného. „Existuje spousta zajímavé literatury o tvořivosti, nicméně teprve praktická cvičení mě naučila hledat zcela netradiční a nová řešení, opustit zastaralé mantinely mého uvažování. Dospěla jsem k poznání, že nic není nemožné,“ dodává.

Další možnosti studia kreativity jsou v zahraničí. Například magisterský program s názvem Master of Science in Creative Studies v International Center for Studies in Creativity na Buffalo State Univerzity v USA. Délka studia je jeden rok, cena 11 tisíc dolarů (bez letenek, ubytování a stravování). Kreativitu studují zájemci také v MBA programu na Harvardu nebo v magisterských programech na MIT.

A podle čeho vybírat konkrétní kurz? Zjistěte si jména školitelů. Aby měla výuka smysl, měli by být mezi nimi skutečné kapacity v umění, vědě i kultuře. Dále je třeba brát v potaz to, na kolik vyjde jedna hodina kurzu, a počítat s tím, že se mistrem kreativity nestanete za pár týdnů. „Nárůst tvořivosti není lineární, ale exponenciální. K největším přírůstkům dochází až 10. měsíc. Nárůst tvořivosti na velmi dobrou úroveň trvá 20 až 24 měsíců,“ říká Červený. Nárůst kreativity na absolutně špičkovou úroveň podle něho zabere 36 až 48 měsíců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít