ROZTRŽITÝ MILOŠ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

ROZTRŽITÝ MILOŠ

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
ROZTRŽITÝ MILOŠ
Zdroj: Euro.cz

V a l n á     h r o m a d a     U n i p e t r o l u

Po elektrárenské společnosti ČEZ, kde proběhla sociálnědemokratická čistka už začátkem ledna, si vláda zajistila kontrolu nad další polostátní firmou. Po změně stanov, které prosadila v pátek 29. ledna na mimořádné valné hromadě, bude mít prakticky neomezené rozhodovací pravomoci také v petrochemickém holdingu Unipetrol.

Přestože se Zemanův kabinet netajil tím, že chce své lidi dosadit i do Unipetrolu, mimořádná valná hromada byla opět překvapením pro všechny zúčastněné. Ministři Zemanovy vlády se totiž až do poslední chvíle hádali o konečném seznamu nově jmenovaných členů dozorčí rady a podařilo se jim utajit, že o představenstvu rozhodnou oklikou. Poslední ministerské hlasování o obsazení Unipetrolu se uskutečnilo minulou středu pozdě večer.

Zejména o složení nového představenstva nepanoval ve vládě jednotný názor. Na jednání kabinetu rozhodl hlas premiéra Miloše Zemana, který – jak týdeníku EURO potvrdili dva vysoce postavené zdroje – zřejmě omylem podpořil kandidáty ministra financí Svobody (manažery holdingu Agrofert). „Premiér po hlasování tvrdil, že pro Svobodův návrh zvedl ruku, jelikož ztratil přehled, kdo koho vlastně navrhuje, uvedl jeden z nich. Druhou skupinu kandidátů prosazoval ministr Miroslav Grégr, jehož kupodivu tentokrát podpořil i jeho rival Pavel Mertlík.

Podle návrhu, který předložila akcionářům náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Milada Vlasáková, se kompletně mění dosavadní model řízení Unipetrolu. Rozhodující složkou se stane dozorčí rada, která bude nově a bez hlasování valné hromady dosazovat či odvolávat i členy představenstva. Takto jmenovaní členové představenstva budou zastávat v Unipetrolu nejvyšší výkonné funkce.

Do dozorčí rady tentokrát stát neposadil ani jednoho poslance za ČSSD (na rozdíl od společnosti ČEZ, kde jsou dva). Nynější jednobarevná vláda si však svůj vliv pojistila jinak. Všechny členy dozorčí rady jmenované Fondem národního majetku si zavázala takzvanou příkaznickou smlouvou. Celkem osm členů dvanáctičlenné dozorčí rady tak musí hlasovat a rozhodovat podle její vůle. Vlastní vůli tak mohou ve firmě prosadit jen další čtyři členové, zástupci zaměstnanců, které valná hromada nevolí.

Prosadit tyto změny bylo pro zástupce státu i v Unipetrolu poměrně jednoduché. Rozhodující většinu a možnost přehlasování ostatních akcionářů má díky téměř 63 procentům akcií, které drží Fond národního majetku.

Bez příkaznické smlouvy, která zavazuje většinu členů dozorčí rady k jednání podle předem připraveného diktátu, by stát nemusel svou vůli prosadit už v prvním kroku. Podle nových stanov totiž volí nové členy představenstva tajným hlasováním.

V nové dvanáctičlenné dozorčí radě zasedlo jen pět zástupců státu, ostatní členové jsou odborníci z chemického průmyslu.

Za stát je v dozorčí radě kromě její předsedkyně Milady Vlasákové také, ředitel odboru majetkových vztahů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Martínek a dva zástupci Fondu národního majetku, místopředsedové výkonného výboru FNM Jan Stiess (místopředseda) a Karel Zeman. Pětici doplňuje za ministerstvo financí náměstek Miloslav Hejnák.

Dalšími třemi volenými členy jsou předseda Odborového svazu chemie Zdeněk Černý a dva zástupci, kteří do dozorčí rady přecházejí z představenstva firmy. Rektor VŠCHT Praha Josef Koubek dosud vykonával funkci předsedy představenstva Unipetrolu. Jaromír Mikušek přišel do představenstva předloni z postu poradce předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe.

Jako nevolení členové v dozorčí radě zůstávají ředitel úseku majetkových účastí Unipetrolu Miroslav Kornalík, generální ředitel a předseda představenstva dceřiné společnosti Unipetrolu Kaučuk Radomír Věk, generální ředitel a předseda představenstva CHZ Sokolov Miroslav Krejčí a vedoucí útvaru výzkumu a rozvoje Unipetrolu Josef Žák.