Roztrhne se s arbitrážemi pytel?

07. dubna 2003, 00:00 - Miroslav Melichar
07. dubna 2003, 00:00

Daňoví poplatníci budou zřejmě muset zaplatit desítky miliard korun Vítězství společnosti CME ve stockholmské arbitráži ukázalo zahraničním investorům, že boj proti nevymahatelnosti práva v České republice není marný. Hájíme zájem České republiky v rámci čtyř mezinárodních arbitráží.

Daňoví poplatníci budou zřejmě muset zaplatit desítky miliard korun

Vítězství společnosti CME ve stockholmské arbitráži ukázalo zahraničním investorům, že boj proti nevymahatelnosti práva v České republice není marný.

Hájíme zájem České republiky v rámci čtyř mezinárodních arbitráží. Zatím jsme žádnou definitivně neprohráli. S tímto prohlášením vystoupil minulý týden v televizi ministr financí Bohuslav Sobotka. Co z toho plyne? Především nutno upřesnit výraz, že zatím Česko žádnou arbitráž definitivně neprohrálo. Ten platí jen de iure. De facto je v případě CME versus Česká republika už dobojováno. Každý z nás zaplatí za to, že se smí dívat na TV Nova, více než tisíc korun. Snaha České republiky dosáhnout u švédského odvolacího soudu zrušení arbitrážního nálezu pro podjatost je zřejmě marná. Žádnému státu se to totiž ještě nikdy nepodařilo. Mezinárodní autorita arbitráže je opravdu veliká. To se o naší zemi a fungování jejího právního systému říci nedá.

A bude hůř

Z dalších tří arbitráží je zřejmě nejznámější spor s japonskou investiční bankou Nomura. Ta chce po českém státu třicet až čtyřicet miliard korun, protože prý zmařil její investici v IPB. Řízení bylo zahájeno v roce 2000, hlavní jednání se očekává letos. Koncem loňského roku ale ČR vůči Nomuře přitvrdila a chce po ní 103 až 263 miliard za to, jaké svým působením v IPB napáchala škody. Je tedy docela dobře možné, že ke zmíněné tisícovce dluhu za Novu přibudou každému českému občanovi ještě čtyři za IPB. Podle Jiřího Rusnoka, ministra financí v Zemanově vládě, bylo totiž pravděpodobnější, že vyhrajeme spor s Ronaldem Lauderem než s Japonci. Lze předpokládat, že v žádné další arbitráži už nepůjde o takto vysoké částky. Osm set dvacet devět milionů, které požaduje po České republice obchodník s diamanty William Nagel, vypadá ve srovnání s předchozí kauzou jako malá částka. Podle Lidových novin podepsal tento britský občan již v roce 1993 s tehdejší Správou radiokomunikací (předchůdcem Českých radiokomunikací) a lucemburskou firmou Milicom dohodu. Na jejím základě měli společně získat licenci na provozování mobilní sítě. Vláda ale v roce 1996 přidělila licenci společnému podniku Českých radiokomunikací a konzorcia C-Mobil. Takovým postupem státu se Nagel cítí poškozen - a na světě je další arbitráž. Prakticky na začátku je spor mezi ČR a lucemburskou společností European Media Ventures (EMV). Ta chce „jen“ něco přes miliardu korun (35 milionů eur). Její příběh s TV3 a Martinem Kindernayem je jakousi zmenšenou obdobou CME, Novy a Vladimíra Železného. EMV oznámila své požadavky v únoru. Nyní je na tahu ministerstvo financí. Nedohodne-li se s Lucemburčany, začne v srpnu další arbitráž.

Rozjedeme to 15. dubna

Chystají se však i další spory. Italský Invesmart chce zpátky své peníze, které zbytečně investoval do Union Banky, distribuční společnost Mediaprint hodlá požadovat pět miliard korun za to, že jí vydavatelé tisku vypověděli spolupráci a o arbitráži uvažuje dokonce i izraelská Housing&Construction, která chtěla stavět drahou dálnici na severní Moravě. Stejný krok chystá podle ČTK i majitel největší tuzemské cestovní kanceláře Václav Fischer. Kvůli údajnému dluhu vůči celní správě mu totiž úředníci zabavili jedno ze tří letadel. Fischer je obvinil, že ohrožují jeho investice. Velmi ostře vystoupila koncem minulého týdne kanadská firma Frontier Petroleum Services (FPS). Nezačnou-li příslušné české orgány konat do 15. dubna tak, aby byla ochráněna její investice do Leteckých závodů Kunovice, je rozhodnuta se z České republiky stáhnout a dožadovat se svých peněz včetně veškerého ušlého zisku u mezinárodní arbitráže. Bude to prý mnohem více než 204 miliony, které do svého podnikání v ČR vložila. Tuzemské prostředky nápravy podle FPS nefungují, což je firma zřejmě schopna dokázat.

Stát se zatím nevzrušuje

Ministerstvo financí zatím vzniklá kalamita příliš nevzrušuje. Podle náměstka ministra Ladislava Zelinky to mnohé firmy s arbitráží nemyslejí vážně a jen si tím vylepšují svoji pozici. Ministr Sobotka šel ještě dál - v televizním vystoupení přímo zpochybnil obsah smluv o ochraně investic, které má Česká republika uzavřeny s několika desítkami zemí. Špatnou práci politiků, televizních rad a státních úředníků, stejně jako nečinnost soudů a bohorovnost soudců zaplatí nakonec daňoví poplatníci. I živnostníci a drobní podnikatelé, kteří si o mezinárodním zastání mohou nechat jen zdát.

Arbitráže proti ČR

Společnost částka stav

(mld Kč) arbitráže

CME 10,4 ukončena

Nomura 40,0 probíhá

William Nagel 0,8 probíhá

EMV 1,0 zahájena

Mediaprint 5,0 hrozí

Invesmart 2,6 hrozí

H&C 2,0 hrozí

Václav Fischer ??? hrozí

FPS ??? hrozí

Pramen: FPS, ČTK, LN

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít