Roztrhla je všechny

04. května 2010, 16:26 - Pavel Matocha
04. května 2010, 16:26

Nejlepší šachistka světa porazila v Praze nejlepšího českého velmistra....

(celý podtitulek)
Nejlepší šachistka světa Judita Polgárová porazila v Praze nejlepšího českého velmistra i všechny manažery

(text)
Mohu Vám nabídnout remízu? zeptal se ve vyrovnané věžovce manažer řízení rizik skupiny ČEZ Jan Klaus nejlepší šachistky světa Judity Polgárová. „Můžete, ale já ji nepřijímám,“ usmála se maďarská velmistryně, napadla věží černého pěšce a na vysokých jehlových podpatcích se posunula k další šachovnici.
Hrála simultánku na pětadvaceti deskách proti zkušeným šachistům z řad českých manažerů. Mezi nimi byli i náměstek generálního ředitele Unicredit Bank Aleš Barabas, výkonný ředitel ČSOB Jan Lamser, ředitel Dopravních staveb Brno Vlastimil Chládek, jednatel ČEZ Obnovitelné zdroje Libor Kičmer, ředitel gymnázia PORG Václav Klaus, finanční ředitelka ABAS Vladimíra Popardowská či ministr vnitra Martin Pecina.
Brzy se ukázalo, že Jan Klaus zvážil rizika správně. Judita Polgárová obcházela zbývající šachovnice v Rytířském sálu hotelu BW Kampa velmi rychle a z vyrovnané věžovky se stala koncovka podezřelá a nakonec zcela prohraná. Stejný výsledek jako ředitel rizik skupiny ČEZ zaznamenali na konci dubna na Kampě i všichni ostatní soupeři maďarské velmistryně.
. Její mimořádné postavení v ženském šachu ale ještě více dokumentuje jiný údaj. Je jedinou ženou v historii, která hrála vyrovnané souboje s nejlepšími . Porazila dokonce i Garriho Kasparova či současného mistra světa Višiho Ananda. Rok a půl byla na společném žebříčku v první desítce, zatímco žádná jiná šachistka se nedostala ani do první stovky.
Svoji výjimečnost potvrdila i v Praze. V rámci šachového festivalu ČEZ CHESS TROPHY byla již šestým soupeřem nejlepšího českého šachisty Davida Navary a přestože mezi jejími předchůdci byli i bývalý mistr světa Anatolij Karpov (v roce 2005) či tehdejší mistr světa Kramnik (v roce 2008), nikdo nevyhrál tak velkým rozdílem jako ona. V zápase na osm partií v rapid šachu Judita Polgárová zvítězila . A stejně rekordního výsledku dosáhla i v simultánce. Zatím žádný velmistrů v rámci simultánek pořádaných občanským sdružením Pražská šachová společnost nevyhrál všech 25 partií a žádný nehrál tak rychle. Za dvě a půl hodiny bylo po simultánce, Juditě Polgárové poblahopřál i prezident České republiky Václav Klaus, ona si od něj nechala podepsat knížku Bobby Fischer proti českým velmistrům a šla s poraženými do na pivo.

(Popisky:)
Premiérův první tah. (foto: Jan Fischer, David Navara, Judita Polgárová a rozhodčí Pavel Votruba)
„Pane premiére, posunete třetího pěšce zleva o dvě políčka,“ instruoval předsedu vlády Jana Fischera před provedením prvního tahu rozhodčí Pavel Votruba, aby provedl dle přípravy bílého Davida Navary tah c2-c4.
„Nemusíte mi vysvětlovat, jak mám táhnout, já umím hrát šachy,“ usmál se premiér Fischer a táhl e2-e4, jak pravidelně zahajoval partie nejslavnější šachista dvacátého století Bobby Fischer.
„Davide, můžeš ten tah vrátit a zahrát 1.c4, to byl jen symbolický výkop,“ pošeptal rozhodčí a Judita Polgárová kývla, že tomu rozumí. Jenže David Navara rytířsky zavrtěl hlavou: „Ne, již bylo zahráno 1.e4.“ A přemáčkl hodiny.

Ministrova . (foto: Martin Pecina a Václav Klaus)
Ministr vnitra Martin Pecina oželel kvůli simultánce pravidelný trénink aikida. Na Kampu přišel o chvíli dříve, odmítl číši vína, ale hned se sháněl po nějakém sparingpartnerovi, se kterým by se mohl rozehrát. Rychle ho našel v ombudsmanovi skupiny ČEZ Josefu Sedlákovi. S nejlepší šachistkou světa pak rozehrál a pod dohledem prezidenta Václava Klause dlouho úspěšně manévroval v pasivní pozici. Přes slušné zkušenosti klubového hráče se mu ale remízu vysedět nepodařilo. Judita Polgárová pozici zručně rozlomila a na první šachovnici hrající ministr vnitra se přidal do řady poražených.

Oktávka proti (foto: Vlastimil Chládek podává ruku Juditě Polgárové a přihlíží V. Klaus Jr.)
„Po fyzicky náročném víkendu jsem se těšil na chvíle u šachovnice, ale mozek jako by odmítal pracovat. Při srovnání s Juditou, jejíž mozek na dálku vyzařoval eleganci a hlavně výkon vyladěných formulí, mi ten můj připomínal maximálně tak oktávku, a to si ještě asi fandím, protože i ta většinou startuje na ,drc´. Judita hrála neuvěřitelně rychle, její tempo bylo vražedné, všude okolo mě útočila na krále, případně odchytávala dámy,“ popisuje zážitek ze simultánky s velmistryní Polgárovou ředitel Dopravních staveb Brno Vlastimil Chládek, kterému se před čtyřmi lety v simultánce podařilo porazit i bývalého mistra světa Borise Spasského. Při partii s nejlepší šachistkou světa vymyslel nádhernou kombinaci, ale měla díru v nenápadném mezišachu, po němž by černý ztrácel koně. Přihlížející ředitel gymnázia PORG Václav Klaus vyslal při partii odvážně svoji dámu na procházku do soupeřčina tábora, jenže z procházky se již živá nevrátila.

Šachy za miliony eur. (foto 1: Judita Polgárová; foto 2: Lubomír Kaválek)
Dýňové šachy japonské výtvarnice Yayoi Kusama si získaly srdce velmistryně Judity Polgárové, která hned zjišťovala, jestli objekt není na prodej. Tato šachová souprava z porcelánu v koženém obalu ve tvaru dýně je součástí výstavy Umění šachu, která je v Centru současného umění DOX otevřená až do konce června. Legendární velmistr Lubomír Kaválek, který zápas Judity Polgárové s Davidem Navarou komentoval, obdivoval zvukovou šachovou soupravu Barbary Kruger. Mezi vystavenými exponáty jsou i šachy od nejbohatšího současného umělce Damiena Hirsta, který před rokem a půl prodal v aukci svá díla za 2,7 miliardy korun. Ani jeho šachová souprava pod milion eur zřejmě nepůjde.

Marnost nad marnost. (2x foto v řadě sedících hráčů při simultánce)
Spolu s knihou Kazatel si manažeři při simultánce s nejlepší světovou šachistkou mohli říkat: „Marnost nad marnost, všechno je marnost.“ Judita Polgárová je porazila všechny. Zleva: Martin Habina (majitel Atelieru Habina), Jan Klaus (ředitel rizik skupiny ČEZ), Libor Kičmer (jednatel ČEZ Obnovitelné zdroje), Vlastimil Chládek (ředitel Dopravních staveb Brno), Vladimíra Popardowská (finanční ředitelka ABAS IPS management), Jan Lamser (výkonný ředitel ČSOB), Aleš Barabas (náměstek výkonného ředitele Unicredit Bank ČR) a František Babický (dirigent liberecké opery).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít