Rozptýlené obavy

21. dubna 2010, 19:07 - Čestmír Klos
21. dubna 2010, 19:07

Pesimistický scénář poklesu výroby se nekonal, ceny povolenek prudce stouply

Z roku na rok poklesly průmyslové emise skleníkových plynů o jedenáct procent. Odhalila to zveřejněná množství, která vypustili do ovzduší všichni emitenti oxidu uhličitého, jež jsou součástí evropského systému obchodování s povolenkami. Celkem jde asi o 13 000 firem. Ale jak velký podíl tvoří žádoucí snížení emisí, vyvolané investicemi do energeticky úsporných opatření? Česká brokerská společnost Carbon Warehouse je odhaduje na pouhá tři až čtyři procenta. Podstatnou část loňského snížení – o sedm až osm procent – má totiž na svědomí krizový propad výroby. Přesto uváděné hodnoty rozptýlily obavy většiny investorů, že pokles výroby, a tím i emisí, bude ještě větší. To by mohlo způsobit pád ceny povolenek. Ze samé radosti firem, že se tak nestalo, začala naopak jejich hodnota prudce růst a po dlouhé době překonala hranici čtrnácti eur za kus.

Účtování s klimatem Růst ceny jako každoročně podpořila i blížící se roční uzávěrka. Na vyřazení povolenek z vlastního účtu zbývá podnikům od pondělí 26. dubna už jenom týden. Na každou vypuštěnou tunu emisí padne jedna povolenka. Komu povolenky scházejí, musí nakupovat. A to je samozřejmě pobídka k růstu ceny.
Maďarský skandál s podruhé prodávanými vyřazenými kredity (EURO 15/2010) mezitím odezněl. A tak už se zase vyplácí povolených deset procent evropských povolenek nahradit levnějšími kredity CER, které jsou produktem ekologických investic ve třetích zemích. Cena těchto kreditů většinou s malým odstupem kopíruje cenu povolenky. Ale povolenka tentokrát rostla tak rychle, že kredit CER zareagoval až s několikahodinovým zpožděním. Což bylo pro pohotové klienty, kteří ještě nevyčerpali limit pro vyřazování CER, velice výhodné.
Pro další vývoj ceny nabízí Jan Fousek ze společnosti Carbon Warehouse následující scénář: po uplynutí termínu pro vyřazení povolenek jejich cena krátce klesne, ale ještě počátkem května začne mírně stoupat. Nárůst ceny kreditu CER bude pravděpodobně pomalejší než nárůst ceny evropské povolenky, takže v letech 2011 a 2012 bude rozdíl mezi povolenkou a kreditem CER větší, než je nyní. Broker tedy radí, aby klienti s nákupem kreditů CER počkali, nebo je měnili postupně. Toto obchodovací období končí až v roce 2012 a není žádný problém ušetřené povolenky přesouvat do příštího roku. Dokonce je již schválena převoditelnost povolenek do dalšího zúčtovacího období, takže na konci roku 2012 nehrozí pád ceny povolenek, který by jinak nastal vinou ušetřeného přebytku.
Protože v nejbližších týdnech se nečekají žádné převratné události, které by mohly ovlivnit obchodování s povolenkami, Carbon Warehouse předpokládá, že ceny se budou dál vyvíjet v závislosti na pohybech cen ropy, uhlí a zemního plynu na komoditní burze či na cenách elektřiny.

Rizika podvodu V předchozím roce byly dovedeny k dokonalosti podvody s vyúčtováním DPH u povolenek. Jak upozorňuje šéf Carbon Warehouse Jan Pravda, na začátku všeho je nákup určitého množství povolenek bez DPH. Ty si pak navzájem prodává a kupuje řetězec firem, nejčastěji ze země do země, až se v tomto nepřehledném zmatku ztratí informace o původu povolenek. Koncový hráč řetězce, který má ve své zemi daňovou povinnost, pak nabídne povolenky ke koupi nějakému energetickému gigantu. Ten, většinou státní či polostátní podnik, zaplatí cenu za povolenku a DPH. Účastníci podvodného řetězce neoprávněně vyúčtovanou DPH zcizí. Agentura Bloomberg upozornila, že evropské daňové poplatníky už tato činnost připravila o sedm miliard eur. Dalším škodlivým přínosem tohoto počínání je, že se v řetězcích točí množství povolenek, které v danou chvíli snižují nabídku na trhu.
Velmi nepříjemným zjištěním v minulém roce bylo, že se do většiny evropských registrů nabourali hackeři. Jedné německé firmě například odcizili povolenky na 370 000 tun emisí. Odcizené povolenky se však v tomto případě naštěstí podařilo dohledat a nelegální obchody s nimi stornovat.

Krize se s povolenkou nemazlí Hnacím motorem emisního obchodování bylo až dosud postupné snižování množství zdarma přidělovaných povolenek. Nedostatek nutil velké znečišťovatele k nákupu chybějících povolenek, což byl účinný tlak na šetrná energetická opatření, a tím na snižování emisí. Jenže finanční krize způsobila propad průmyslové výroby a snižování HDP a místo nedostatku povolenek vznikl jejich nadbytek. „Že na tuto okolnost nereaguje povolenka razantním pádem, teoreticky až k nule, si vysvětlujeme jedině možností převést povolenky do třetí fáze v letech 2013 až 2020,“ uvádí Fousek.
Velké obavy byly donedávna ze „státních“ kreditů, jimiž Kjótský protokol zvýhodnil země, které proti výchozímu roku 1990 výrazně snížily množství emisí. V postkomunistických státech, které po roce 1990 omezily nerentabilní výrobu, byly přebytky kreditů tak velké, že z nich šel strach. Ukázalo se však, že obchody mezi státy si uchovaly glanc. Země s nedostatkem nakupují přebytečné kredity od jiných států za podmínek takzvaného greeningu. To znamená, že prodávající se zavazuje získané peníze investovat do projektů, které rovněž omezují emise nebo jinak pomáhají životnímu prostředí. Levné přebytky kreditů bez investování do „zelených projektů“ naštěstí nejdou na odbyt.

Nahlodaný vzor Ještě stále je evropskou představou, že se zavedený model obchodování časem stane univerzálním pro světový obchod s povolenkami. Trojí útok na stabilitu evropského systému však poněkud snižuje jeho věrohodnost. Od léta už zřejmě bude legislativní pojistka, aby nikdo nemohl „recyklovat“ už jednou vyškrtnuté kredity a prodávat je znovu, jako se o to pokusila maďarská vláda.
O to víc bude třeba prohloubit důvěru ke kreditům CER. Skleníkový efekt má globální účinnost a ve třetích zemích se redukce oxidu uhličitého dosahuje snadněji a levněji než ve vyspělých průmyslových oblastech. Také kredity CER jsou vždy více nebo méně levnější než povolenky. Přesto si u českých podniků jen těžko získávají důvěru. K jejich nákupu se zatím odhodlala pouze třetina klientů českého brokera Carbon Warehouse. A jen několik jich využilo nabídky nákupu celého povoleného množství – půlroční spotřeby povolenek v celém pětiletém období. Nejvíc hluší byli čeští investoři překvapivě v době, kdy byly ceny kreditů CER nejvýhodnější. Zvýhodnění ceny o pět, nebo dokonce o sedm eur se už zřejmě nebude opakovat.
Rovněž omezení přístupu hackerům by neměl být neřešitelný problém. Lepší evidencí transakcí by jistě šlo čelit i podvodům s DPH. Takovéto lapsy neohrožují jen atraktivitu systému, ale stabilitu celého evropského hospodářství. Ostatní vyspělé země budou ochotny sdílet společnou odpovědnost jen za předpokladu spravedlivého a dobře fungujícího systému. Bez nich by Evropská unie neobstála v dýmající konkurenci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít