Rozpočtový deficit má být 105 miliard, 19procentní DPH padla

20. července 2011, 18:24 - MediaFax
20. července 2011, 18:24

Nečasova vládadnes odmítla plán ministra financí na sjednocení DPH už v příštím roce na 19 procentech, potvrdil zdroj agentury Mediafax. Schválené výdajové rámce státního rozpočtu počítají s tím, že jeho deficit bude 105 miliard korun a DPH bude jednotně na 17,5 procentu od roku 2013.

Foto: Profimedia.cz

Jednání K9 se na změnách nedohodlo. Snížená sazba DPH v příštím roce vzroste z 10 na 14 procent, zvýšená bude i pro rok 2012 dvacetiprocentní, jak stojí v dodatku ke koaliční smlouvě,“ řekl Mediafaxu důvěryhodný zdroj. O rok později se obě sazby sjednotí na 17,5 procentu.

Věci veřejné na K9 řekly, že nejsou ochotné přistoupit na sjednocení DPH v příštím roce na 19 procent,“ uvedl pro Mediafax předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN). “Překvapilo mne, že VV na této schůzce neprezentovaly svůj návrh na druhou, 30procentní daň z příjmu pro lidi s platem od 90 tisíc korun,“ dodal.

Ministři měli na výběr mezi dvěma verzemi státního rozpočtu na příští rok. Druhá varianta, kterou prosazovali šéf financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a předseda vlády Petr Nečas (ODS), počítala se sjednocením DPH od příštího roku na 19 procentech, rozpočtovým deficitem 95 miliard korun, eliminací schodku na důchodovém účtu a šesti miliardami navíc pro rezort dopravy.

Obě varianty se kromě rezortu dopravy prakticky nelišily tím, kolik peněz by dostaly jednotlivé rezorty. Ministerstvo dopravy, které řídí Pavel Dobeš (VV) bude v příštím roce hospodařit s částkou 24,6 miliardy korun místo letošních 21,6 miliardy. V případě 19procentní DPH měl od Kalouska slíbenou více než třicetimiliardovou sumu.

Právě nedostatek financí, důležitých pro kofinancování dopravních staveb placených z evropských fondů, byl trnem v oku Věcem veřejným. Pavel Dobeš poslal dokonce premiérovi dopis, ve kterém ho seznámil s tím, jak bude moci jeho rezort využívat evropské peníze v případě různě velkých přídělů ze státní kasy.

Dalším problematickým rezortem bylo pro VV školství. Podle koaliční smlouvy má ministerstvo od příštího roku dostat navíc čtyři miliardy korun na zvýšení platů pro učitele v regionálním školství. V příštím roce bude podle schválených výdajových rámců hospodařit s částkou meziročně vyšší jen o 400 milionů korun, zbylých více než 3,5 miliardy korun bude muset ministr Josef Dobeš (VV) ušetřit jinde. Pro nejmenší koaliční stranu je to i tak částečný úspěch, v předchozích verzích trpělo školství až devítimiliardovým škrtem.

Jsem šokován z toho, že jsme po osmi měsících práce ministerstva financí zase zpátky na začátku. VV už snížily rozpočty na svých ministerstvech. V této zemi je peněz dost, akorát nám pořád někde utíkají,“ uvedl místopředseda VV Tomáš Jarolím. Ten patří k největším kritikům návrhu rozpočtu a práce ministerstva financí pod vedením Miroslava Kalouska (TOP 09).

Nejvíc peněz ze státního rozpočtu by mělo v roce 2012 získat ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), a to bezmála půl miliardy korun. Meziročně to znamená zvýšení rozpočtu této kapitoly o téměř 20 miliard korun. Z rozpočtu MPSV stát vyplácí všechny důchody a sociální dávky.

Zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 14 procent bude v příštím roce znamenat zdražení například u potravin, dětských plen, vstupenek na kulturu nebo nových bytů. Nebude ale tak výrazné jako v případě přijaté 19procentní DPH. Ceny tohoto zboží a služeb stoupnou ještě jednou, a to když v roce 2013 nižší sazba DPH skončí a vše bude daněné sazbou 17,5 procenta. Tento krok by měl ale naopak zlevnit všechno ostatní, co je dosud zatížené 20 procenty daně z přidané hodnoty.

Vláda se zřejmě vrátila k té původní verzi, aby se nerozpadla koalice. Je to takový nástřel, začátek diskuse. Diskutovat se bude a VV musí nastínit, kde hledat rezervy,“ uvedl k tomu Pavel Suchánek (ODS), předseda rozpočtového výboru sněmovny.

Sjednocení DPH na 19 procent v úterý ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky odmítla opoziční ČSSD. Podle ní by tento krok tvrdě dopadl na domácnosti, které by tak omezily spotřebu a podvázaly tak na další roky růst ekonomiky. K odporu proti vyšší dani se postavila i Hospodářská komora ČR, která postupné sjednocení DPH na nižší hladině schvalovala.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských…
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít