Rozpočtové provizorium jako lepší varianta

06. prosince 2013, 12:00 - Tomáš Plhoň, Euro
06. prosince 2013, 12:00

Málo platné, z krizového managementu by čeští politici asi dostali pořádnou pětku. S tímto nekompromisním hodnocením by dnes nesouhlasil málokdo. Snad ani skalní fanoušci Kalouskových úsporných strategií už nemohou tváří v tvář číslům o propadu českého HDP popírat realitu.

Klasifikace je zdrcující, ovšem nemějme to našim politikům za zlé. Vyvést ekonomiku z krize je poměrně těžký předmět, s kterým si neporadily ani osobnosti většího světového formátu. Zcela bez ironie, řídit se podle tři čtvrtě století starých ekonomických zákonů (v krizi utrácet, v dobrých časech šetřit) není v reálné politice zas až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Takže i když kvůli pár špatným rozhodnutím chudne celý národ a společnost se tříští na kusy pod náporem neúprosných sociálních klepet, můžeme být tak trochu i shovívaví.

Něco jiného by bylo, kdyby ti plantážníci nestačili ani na mnohem jednodušší úkoly. Například na ten, který mají před sebou. Ekonomický cyklus se pomalu otáčí a podle většiny prognóz nás čeká cesta vzhůru. A co se bude dít teď? Už na sklonku existence Nečasovy vlády se začalo i z těch nejortodoxnějších stran pravicového spektra ozývat, že škrty nebyly dobrý nápad a že by se snad měla začít podporovat ekonomika. Budiž. Hospodářská politika má být sice v první řadě anti-cyklická, což by se vyhazováním peněz v této době opět porušilo, ale dobrá. Pořád to lze považovat za lepší, než aby vláda křehké ekonomice dál podkopávala nohy. To bychom se žádného oživení také dočkat nemuseli.

Jenže nově rodící se koalice pod taktovkou ČSSD a ANO na to jde zcela od boku. Přijme rozpočet z dílny Jana Fischera, který zvyšuje výdaje o 60 miliard korun (nutno říct, že velmi nestrategicky – například na vyšší důchody nebo mimořádné dotace v dopravě, zemědělství a zdravotnictví). Aby však nikdo nemohl protestovat, že se peníze vyhazují do kanálu, zrodil se v hlavách stranických ekonomů plán. Sebrat prostředky jednotlivým resortům ve výši deseti až 15 procent a vytvořit z ní takzvaný finanční polštář.

Nezdravě veselé měsíce

Dovedete si představit, jak bude v příštím roce vypadat hospodářská politika? Ministerstva budou dál utahovat opasky, zastavovat investice, škrtat zakázky atd. Na druhé straně vláda jako taková bude prohlubovat dluh a vytvářet zbytečné výdaje. Některé prvky Fischerova rozpočtu byly samy o sobě velmi podivuhodné, ale v kombinaci s tímto Plánem s velkým P nás ve státní správě roku 2014 zřejmě čekají nezdravě veselé měsíce.

Na druhou stranu, vzhledem k frekvenci porušování dohod v poslanecké sněmovně zcela reálně hrozí, že se žádný rozpočet přijmout nestihne. To by znamenalo rozpočtové provizorium. Snad první rozpočtové provizorium v novodobé historii, které by ve skutečnosti bylo tou lepší variantou.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Propad ekonomiky a vadné předpovědi

Zvol si svého nepřítele

Za spory kolem České televize můžeme být jen rádi


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít