Rozpálené radnice

08. října 2010, 17:18 - Tereza Čapková
08. října 2010, 17:18

Výsledky ovlivní situaci v koalici a v jednotlivých stranách

První volby po velkých sněmovních jsou vždy dobrým barometrem toho, jak veřejnost přijala novou vládu. A tím i posilují či oslabují její mandát. Zdálo by se, že letos, kdy názorově poměrně homogenní koalice disponuje na české poměry neobvyklou většinou, to nebude až tak napínavé. Ale opak je pravdou.
Jde totiž o hodně. Nejen o pašalíky pro komunální politiky a o zachování či zbourání mocenské struktury vytvářené po řadu volebních období. Volby mohou zamíchat i rozložením sil v jednotlivých politických stranách a trochu pozměnit poměrně jednoznačně vyhlížející politickou mapu.
Celkový pohled na volební preference vypadá jako výsledek červnových sněmovních voleb přes kopírák. Vede ČSSD s velmi mírným náskokem před tandemem ODS a TOP 09. Jen Věci veřejné poněkud ztrácejí. Středopravá převaha je však stále mohutná. Jenže zmíněné průzkumy mají několik fatálních nedostatků. Jejich účastníci například deklarují svůj zájem jít volit ve zhruba dvojnásobném rozsahu oproti tradiční účasti u komunálních voleb, která se pohybuje kolem třiceti procent. Především ale celková statistika neodráží preference pro tu nejsilnější komunální politickou skupinu, kterou jsou nejrůznější sdružení nezávislých. Ti budou i tentokrát masově obsazovat zastupitelstva na vesnicích a v menších či středních městech.

Praha bere

Pro další vývoj politické scény je však důležitý výsledek ve velkých městech a především v Praze, jejíž šedesátimiliardový rozpočet dává primátorovi nemalý vliv. A zde se situace za poslední předvolební měsíc podstatně změnila, k překvapení politických komentátorů, kteří od července věší primátorský řetěz na krk Zdeňka Tůmy reprezentujícího TOP 09. Rychlý průzkum agentury SC&C pro Otázky Václava Moravce minulý týden prognózoval vítězství ODS se ziskem 28 procent nad TOP 09 (25 %), ČSSD (15 %), KSČM (9 %) a Věcmi veřejnými se skromným osmiprocentním ziskem.

Trable ODS

Zdá se, že nová tvář gynekologa Bohuslava Svobody zafungovala ve správný čas na správném místě, ale to prokáže až výsledek voleb. Potvrzuje se však, že hlavní město je baštou pravice, a součet preferencí ODS a TOP 09 představuje více, než měla před čtyřmi roky osamocená ODS.
Je však otázkou, zda Svobodovo kouzlo bude na voliče působit až do chvíle, kdy vstoupí do volebních místností. Na kandidátkách totiž figurují na vysokých místech lidé, kteří jsou mezi Pražany dost nepopulární. Za zmínku jistě stojí starosta Prahy 1 Filip Dvořák nebo pražští radní Milan Richter, Radovan Steiner či Rudolf Blažek. A distance od staré pražské ODS zřejmě bude hlavním motivem voleb v metropoli.
Pro celostátní ODS a zejména pro jejího předsedu Petra Nečase ale žádný výsledek nebude jednobarevný a dopady na situaci v největší pravicové straně mohou být velmi problematické i v případě, že získá primátorské křeslo. To by totiž mohlo znamenat zachování silných pozic pro kmotrovské skupiny spojené s pražskými skandály přepíranými na veřejnosti od doby čelního střetu Pavla Béma s Mirkem Topolánkem na podzim roku 2008.

Kudy dál v TOP 09

Pokud by však nakonec byl primátorem Zdeněk Tůma, bude to v ODS interpretováno jako oslabení Petra Nečase, protože Svoboda je do značné míry jeho kandidát. Jeho prohra by znamenala faktické přepuštění vedoucí pozice na pravici konkurenční TOP 09.
Ani tato strana ale není prosta vnitřního pnutí, které může po komunálních volbách ještě zesílit. Pragmatické Kalouskovo křídlo s bývalými lidovci a odéesáky by mohl oslabit nástup Zdeňka Tůmy patřícího spíše k takzvanému pravdoláskovému, havlovskému křídlu kolem Karla Schwarzenberga. Tato skupina by se ráda obešla bez Kalouska, ale zatím to vypadá, že v tom případě by se z TOP 09 stalo něco jako auto bez motoru. Osud Unie svobody a dalších podobných projektů je varující. Proto někteří lidé z této strany vkládají velké naděje do exguvernéra Tůmy, který by mohl za Kalouska zaskočit jak na financích, tak ve voličských preferencích ekonomicky aktivních konzervativních voličů.

VV zralá na škatulata

Třetí koaliční stranu v komunálních volbách podle průzkumů moc úspěchů nečeká. Kandidátka na primátora Markéta Reedová si asi ani moc šancí nedává. Osm procent v Praze je jistě mnohem méně, než by si Radek John a Vít Bárta přáli a než kolik očekávali. Je otázka, zda důvodem je skutečnost, že Pražané VV vnímají i díky médiím jako jeden z projektů pražského politika a podnikatele z ODS Tomáše Hrdličky, či zda stranu trestají za nepřesvědčivý výkon Radka Johna na ministerstvu vnitra. Každopádně nelze vyloučit, že špatný volební výsledek povede k masivním otřesům uvnitř strany. V kuloárech se nakonec už nějaký čas hovoří o tom, že Radek John to má spočítané a na vnitru se bude střídat. Evidentně nejsilnější figurou této strany je ministr dopravy Vít Bárta, který však v současné volební době čelí skandálu se sledováním komunálních politiků jeho bezpečnostní agenturou ABL. Přeskok Bárty z dopravy na vnitro se proto teď jeví jako čirá utopie, ale není všem dnům konec.

Socialisty zajímá Brno

Čtvrtým, který nemusí být jen do počtu, se může stát sociální demokracie. V případě dobrého výsledku ČSSD a ODS může být pro řadu lidí lákavé obnovení pražské velké koalice, která ovládala magistrát v letech před rokem 2006. A to by asi hodně otřáslo soudržností vládní koalice a zásadně by ji to oslabilo. Menší koaliční partneři by samozřejmě pojali silné podezření, že za určitých okolností by mohlo dojít k naplnění pražského scénáře i v Poslanecké sněmovně. Není to sice příliš pravděpodobné a pražský lídr ČSSD Jiří Dienstbier mladší koalici s ODS fakticky vylučuje, ale stále platí „nikdy neříkej nikdy“.
Sociální demokraté navíc potichu, ale zato poměrně urputně připravují boj o křeslo předsedy a v tom výsledek komunálních a senátních voleb sehraje poměrně značnou roli. Důležité z tohoto pohledu bude zejména Brno, kde je primátorem sociální demokrat Onderka, a také jižní Morava, považovaná za baštu ČSSD. Jihomoravský hejtman Michal Hašek je silným kandidátem na předsedu ČSSD. A podle průzkumů to zatím pro něj nevypadá dobře. Sociální demokraté sice s přehledem vedou o pět procent před ODS, ale to na sestavení koalice nemusí vůbec stačit. ODS s TOP 09 disponují podle průzkumu 35 procenty a s lidovci či Věcmi veřejnými by mohli ovládnout zastupitelstvo. Pokud se brněnským socialistům nepodaří sestavit koalici, sníží to podstatně Haškovy šance na nástup do čela strany.
Socialisté vůbec ve velkých městech v průzkumech moc nebodují. Šanci na ovládnutí radnic mají víceméně jen v Ostravě či Ústí nad Labem. Podle kuloárních informací ale v řadě dalších míst probíhají jednání o možných velkých koalicích. Má to svou logiku, lidé, kteří ovládali komunální politiku po řadu let, se nechtějí nechat vytlačit novými stranami do autu.
Pavel Páral

Zdeněk Tůma
Americké večeře
Kandidát TOP 09 na pražského primátora Zdeněk Tůma se rozhodl pustit se do boje s podivnými zakázkami magistrátu ještě před volbami. Obrátil se proto na antimonopolní úřad. Kritizuje například rekonstrukci Clam-Gallasova paláce či vypsaný tendr na modernizaci čističky odpadních vod. Ale také na české poměry nezvykle sháněl peníze na kampaň. (Celý rozhovor je publikován na webu euro.cz.)

EURO: Rozhodl jste se po americkém vzoru (fundraising dinner) vybírat peníze na kampaň formou sponzorských večeří s českými finančníky. O čem se s nimi bavíte? TŮMA: Zatím jsem pořádal jednu večeři a třeba udělám ještě jednu, ale není to tak, že bych jich hodlal dělat spousty. Pro mě to má dvojí účel. Za prvé účastníci, pokud mi drží palce, mohou přispět na kampaň, což se také děje, zároveň ale příspěvek limituji tak, aby to nebylo víc než 70 tisíc. Preferuji spíše méně, protože nechci, aby tam byly nějaké dramaticky velké částky. Za druhé představím, co si myslím, a do debaty se zapojí lidé, kteří jsou z byznysu a mají na věci vyhraněný názor. I tento druhý efekt je pro mě docela významný.

EURO: Na první večeři jste byl s Andrejem Babišem a byl tam třeba i Vladimír Mlynář. S kým máte naplánovanou další večeři? TŮMA: Je možné, že udělám i druhou večeři, a ta jména nejsou nijak tajná. Asi bych mohl poskytnout i seznam účastníků, ale spíš si myslím, že je korektní zveřejnit seznam těch, kteří přispějí. To je standardní procedura, kterou musí schválit výkonný výbor, a informace o tom, kdo jsou sponzoři strany, je normálně zveřejněná.

EURO: A kolik jste tedy získal z té první večeře na kampaň? TŮMA: Moje ambice byla získat pár set tisíc. Bylo tam řekněme dvacet lidí, třeba všichni nepřispějí a ostatní přispějí někde mezi 30 až 50 tisíci, takže to bude řekněme pár set tisíc.

EURO: Vy jste mimochodem zastáncem Národní knihovny dle návrhu Jana Kaplického… TŮMA: Ano, podobný typ staveb bych v Praze docela rád viděl. Tobiáš Tvrdík, Tereza Čapková

Bohuslav Svoboda
ODS pro knihovnu
Nominací lékaře Bohuslava Svobody ODS překvapila a vypadá to, že měla dobrou ruku. Nicméně kandidát na primátora má na řadu pražských problémů oproti své straně trochu jiný názor.

EURO: Praha pod vládou ODS rozjela těsně před volbami hned několik velkých tendrů, které by se tak mohly vyhnout přísnějším pravidlům. Jde mimo jiné o zakázku na rozšíření čističky odpadních vod za šest miliard. Přijde vám to korektní? SVOBODA: Informoval jsem se, jestli bude schválen nějaký projekt na ústřední čističku odpadních vod, protože to je ta veliká investice, a žádné takové jednání neproběhlo.

EURO: Bylo vypsáno výběrové řízení, ten proces běží. SVOBODA: Vypsáno může být cokoli, to se dá kdykoli zrušit.

EURO: To záleží na tom, jak jsou nastaveny podmínky tendru… SVOBODA: Samozřejmě, ale něco jiného je rozhodnout. Kdyby to chtěl nynější magistrát rozhodnout, považoval bych to za naprosto flagrantní porušení vší logiky v komunální politice. Sestavení parametrů pro výběrové řízení mi nedělá žádný problém.

EURO: Jste zastáncem stavby Národní knihovny dle návrhu Jana Kaplického. Jak na to reagovali v ODS, kde ještě donedávna převládal jiný názor? SVOBODA: Jsem přesvědčen o tom, že Praha je živý organismus a že se musí vyvíjet. Jestli Praha zůstane uzavřena moderní architektuře a zůstane tu jenom Tančící dům, pak to město zemře, stane se skanzenem a nic těm dalším generacím nedáme. Proto jsem vnímal jako obrovskou chybu, že rozhodnutí okolo Kaplického knihovny nebylo čisté. Praha si dílo moderní architektury zaslouží. Architekt plánuje něco pro konkrétní místo, prostor a funkci. Jakékoli šibování s Kaplického knihovnou jinam nebo změna její funkce znamenají zrušení toho projektu. Tobiáš Tvrdík

Jiří Dienstbier ml.
S ODS ne
Kandidát sociální demokracie se vymezuje především proti ODS, ale velké naděje na úspěch si nedělá.

EURO: Současný stav zakázek hlavního města není podle vás korektní, hovoříte o klientelismu a korupci. Snažil jste se s tím jako člen zastupitelstva Prahy 2 a Krajského výboru ČSSD něco dělat? DIENSTBIER: Na úrovni zastupitelstva Prahy 2 jsem zjevné předražování zakázek nezaznamenal. Jako politik samozřejmě kritizuji nešvary, které se v hospodaření hlavního města objevují. Zejména v kampani se takovéto věci probírají ještě mnohem intenzivněji, to je přirozené. Proto se debatuje i tom, jak by mělo město fungovat do budoucna. Prahu je nutné odstřihnout od korupční pavučiny.

EURO: Vedete v současné chvíli jednání s případnými koaličními partnery? Přece jen, ČSSD se dost dlouho spolupodílela na vedení města. Kdo pro vás určitě nepřipadá v úvahu jako koaliční partner? DIENSTBIER: Já jsem se žádných předvolebních jednání rozhodně nezúčastnil. Pro nás může být situace po volbách velmi složitá bez ohledu na to, jak moc uspějeme. Kvůli rozdělení Prahy je zřejmé, že v zastupitelstvu budou jen čtyři strany. Kromě nás to budou pravděpodobně jen tři strany současné vládní koalice. V podstatě zde představujeme jedinou alternativu vůči bezohlednému stylu vládní koalice. Znamená to, že kdybychom se chtěli podílet na pražské vládě, museli bychom jednat s těmito stranami a kompromis by byl asi velmi složitý.

EURO: Koho tedy úplně vylučujete z případné koalice? DIENSTBIER: Ty, kteří dnes v Praze vládnou. Podíváme-li se na kandidátky ODS, jsou tam v podstatě téměř všichni, kteří jsou dnes v radě města a kteří zcela nepochybně za ten stav nesou odpovědnost.
Tobiáš Tvrdík

Markéta Reedová Černou listinu si nedělám
Markéta Reedová, nominovaná Věcmi veřejnými, je jediná z kandidátů, která má zkušenosti jako pražská radní. Považuje se především za znalkyni pražských korupčních problémů.

EURO: Pražský magistrát dle vašich slov potřebuje personální zemětřesení. Měli by se začít bát úředníci, nebo jejich nadřízení? REEDOVÁ: Jde spíše o ty na vysokých postech, ale ne jen o politiky. Nesmíme zapomínat, že magistrát je řízen úředníky, kteří tam sedí již mnoho let, a jsou tam často nepříliš dobré vazby. Hlavně na odborech, kde se rozdělují veřejné zakázky nebo kde se prodává či pronajímá majetek. Výsledkem jsou nevýhodné smlouvy a netransparentně zadávané zakázky. Nemá to ale ode mne být nějaká výhrůžka. Ti, kdo jsou poctiví a svou práci dělají dobře, se bát nemusí.

EURO: Již dříve jste zmínila, že víte o konkrétních lidech a jménech… REEDOVÁ: Ano, dělala jsem mapu korupčních rizik, která přinesla velmi zajímavé informace o tom, kde jsou zásadní problémy a jak se odbory stavějí k poskytování informací.

EURO: Máte na „černé listině“ například i nějaké firmy? REEDOVÁ: Já nikoho na černou listinu nedávám. Chci jen, aby úřad fungoval správným způsobem, tedy bez korupce a bez toho, aby se tam plýtvalo penězmi. Firmy, které se přihlásí, nemohu diskriminovat, ale mohu udělat taková výběrová řízení, aby uspěly jen ty, které dávají nejlepší nabídku a mají lepší podmínky. V pracovní skupině ministerstva pro místní rozvoj budeme řešit u změny zákona i použití blacklistu u firem, které zakázky dobře neodvádějí a jsou s nimi problémy. Záleží také hodně na tom, jak stanoví zadavatel výběrové řízení. Často se stává, že tam jsou diskriminační kritéria a že se zvolí způsob, který umožní, aby zakázku mohla dostat jen jedna konkrétní firma. Jde třeba o výběrová řízení bez uveřejnění, kvůli tomu vyhrála tendr na kartu opencard třeba společnost Haguess. Ostatní to vyloučí ze hry.
Tereza Čapková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít