Rozložte svoje obrázky

09. února 2004, 00:00 - ŠTĚPÁNKA MIKEŠOVÁ
09. února 2004, 00:00

Jak funguje černobílý a barevný digitální tisk ZLOM V REPRODUKCI PSANÉHO SLOVA NASTAL V POLOVINĚ 15. STOLETÍ, KDY JOHANES GENSFLEISCH, ZVANÝ GUTENBERG, VYNALEZL KNIHTISK. LIDÉ TEDY UMĚLI TISKNOUT PÍSMO, NA DOKONALOU REPRODUKCI OBRÁZKŮ SI ALE MUSELI POČKAT. CESTA VEDLA PŘES RYTINY, LITOGRAFII A OFSET K TISKU DIGITÁLNÍMU.

Jak funguje černobílý a barevný digitální tisk

ZLOM V REPRODUKCI PSANÉHO SLOVA NASTAL V POLOVINĚ 15. STOLETÍ, KDY JOHANES GENSFLEISCH, ZVANÝ GUTENBERG, VYNALEZL KNIHTISK. LIDÉ TEDY UMĚLI TISKNOUT PÍSMO, NA DOKONALOU REPRODUKCI OBRÁZKŮ SI ALE MUSELI POČKAT. CESTA VEDLA PŘES RYTINY, LITOGRAFII A OFSET K TISKU DIGITÁLNÍMU.

Nejdřív se lidé naučili rozkládat obraz do různě velkých tiskových bodů. Tento způsob se používá stále. Tisk pomocí rastrů různě velkých bodů lze nejlépe vidět na klasickém hlubotisku. Na vytištěné ploše jsou všechny body stejně velké, liší se hloubkou - barva je totiž před tiskem nanesena do různě velkých prohlubenin. Při samotném tisku, kdy je barva tlakem přenesena na papír, platí, že čím je prohlubenina větší, tím je větší vytištěný bod.

NABARVENO

V současné době se běžně používá tisk barevný. Jde o model CMYK, který tvoří tři základní barvy - azurová (Cyan), fialová (Magenta) a žlutá (Yellow). V barevné laserové tiskárně tak najdete tyto tři barevné náplně. Skládáním uvedených barev vznikají všechny ostatní barvy kromě bílé. Při maximální hustotě všech tří barev vzniká barva černá. Z praktických důvodů se ale při barevném tisku používá samostatný černý toner. Při barevném tisku se tedy používají čtyři rastry pro čtyři barvy (například čtyři náplně laserové tiskárny).

DIGITÁLNÍ TISK

Zmínili jsme už laserovou tiskárnu a její čtyři tonery. Na podobném principu funguje jedna z variant klasického digitálního tisku pro velké množství kopií. Jde o tisk z pevného toneru, který se podobá zmiňovanému toneru v laserových tiskárnách. Tuto technologii vyvinula belgická firma Xeikon a s malými obměnami je používána například ve strojích firem IBM, Nilpeter nebo Agfa. Vždy se používají barvy CMYK, stroje Xeikon jsou přitom koncipovány jako stroje kotoučové. Druhá technologie digitálního tisku Elektro Ink, patentovaná izraelskou firmou Indigo, pracuje se speciálním tekutým inkoustem. Kromě základních barev CMYK stroje Indigo můžou používat i přímé barvy a tisknou na jednotlivé archy papíru. Digitální tisk přitom v obou případech funguje na stejném principu: na hladkém tiskovém válci se elektrostatickým nábojem tvoří tisková forma. Barva, která je citlivá na elektrický náboj, se přichytává k tisknoucím místům válce, kde se zachytí a později se stejným způsobem přenese na papír. Při procesu tisku je tedy nezbytné, aby médium, na které se tiskne, mělo v přesně stanovenou dobu přesně stanovený elektrický náboj. Na stejném principu jako velké stroje pro digitální tisk fungují i klasické domácí a kancelářské laserové nebo inkoustové tiskárny.

BODY NA PALEC - DPI

V tisku se setkáváme se zkratkou dpi - dots per inch, která vyjadřuje počet bodů na palec. Dále se používá také lpi. Prostý překlad zkratky - lines per inch - sděluje, jak daleko jsou od sebe středy tiskových bodů. Mezi dpi a lpi je jasný vztah. Když chcete tisknout barevnou fotografii, měl by váš snímek mít alespoň dvakrát větší hodnotu dpi než bude lpi výsledné tiskoviny. Noviny přitom mají většinou kolem 100 lpi, časopisy kolem 150 lpi a velmi kvalitní, reprezentativní tiskoviny na lesklém papíře 175 lpi a více. Vše se dá jednoduše spočítat. Má-li mít váš obrázek v časopise (150 lpi) rozměry 5×5 cm, jeho potřebné rozlišení je 150×2, tedy 300 dpi. Palec je 2,54 cm, rozměry obrázku tedy zaokrouhleně 2×2 palce. Vhodný obrázek by měl mít tedy rozměry 600 x 600 bodů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít