Rozkývaná židle

06. listopadu 2009, 20:29 - Vadim Fojtík
06. listopadu 2009, 20:29

Za Hušáka, který firmě vládne čtrnáct let, se hledá náhrada

Sazka je v dobré ekonomické kondici, upozorňuje v médiích šéf firmy Aleš Hušák. Navzdory tomuto tvrzení se začíná hovořit o jeho odvolání. Údajně i proto, že banky, které s loterijní firmou vyjednávají o refinancování jejich dluhů, podmiňují svůj kladný souhlas se změnou ve vedení společnosti. Dle informací týdeníku EURO se v této souvislosti nejčastěji objevují tři jména: prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, bývalý eurokomisař a šéf Ragbyové unie Pavel Telička a Jiří Kejval, místopředseda pro ekonomiku Českého olympijského výboru a generální společnosti Techo.

Nabídku jsem dostal „Moc jste mě nepotěšil, že o tom víte. Nemám z toho vůbec žádnou radost. Nejste první, kdo mě v této souvislosti oslovil. Ano, takovou nabídku jsem dostal,“ uvedl na dotaz týdeníku EURO Kaderka. Současně ale zdůraznil: „Není to můj nápad, rozhodně takovou nabídku nepřijmu.“ S nápadem, že by současný předseda tenisového svazu mohl usednout do křesla šéfa Sazky po Hušákovi přišli údajně někteří členové Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). Svaz je největším akcionářem Sazky. „Beru to jako ocenění mé dosavadní práce v čele tenisového svazu. Chci se ale nadále věnovat své dosavadní práci a sázkovému byznysu nerozumím. Navíc Sazka potřebuje systémové změny,“ dodal Kaderka. Další z údajných kandidátů na nového šéfa Sazky Jiří Kejval tvrdí: „Rád takové místo přenechám pánům Kaderkovi nebo Teličkovi. Nebyl jsem s takovou nabídkou osloven, ani jsem o něčem podobném neuvažoval. Buduji kariéru ve zcela jiném byznysu“. Kejval je přesvědčen, že případné odvolání Hušáka nic neřeší. „Pokud někdo přijde s takovým návrhem, měl by předložit i alternativní řešení. Já neznám manažera, který by byl schopen Sazku řídit místo Hušáka.“ Kejval označil současnou situaci v Sazce za bezvýchodnou. „Nemyslím tím ale její ekonomickou stránku. Firmu považuji za zdravou a úspěšnou. Myslím tím skutečnost, že by společnost měla zaplatit výstavbu arény a současně financovat český sport. Aréna je základní infrastrukturní vybavení metropole. Praha se chlubí tím, že patří k nejbohatším městům v Evropě a přitom dělá, že se jí problém haly netýká,“ konstatoval. Současně upozornil, že modelem běžným zahraničí je, že se stát i dotyčné město, kde se podobné zařízení staví, společně finančně podílí na budování takového projektu.

Nemám čas A co další možný kandidát na šéfa Sazky, Pavel Telička? „Takovou informaci slyším prvně od vás. Nerad komentuji spekulace,“ řekl. Na dotaz, jak by se zachoval, kdyby přeci jen nabídku dostal, odpověděl, že vzhledem ke svým pracovním a dalším aktivitám je natolik vytížen, že o šéfování Sazce nemá zájem. „Sazku neznám, ani její byznys,“ uvedl další důvod, proč by podobnou nabídku nepřijal. Stejně reagoval na informace, že by měl vystřídat v čele ČSTV dosavadního šéfa svazu Vladimíra Srba. Tedy v organizaci, která ovládá většinový balík akcií. S nominací Teličky totiž přišly některé regionální organizace ČSTV. „Ani moje kandidatura na tuto pozici není reálná,“ upozornil Telička. Opět to zdůvodnil svým pracovním vytížením a závazky plynoucími z dalších aktivit. „Pokud by se ale našla pozice, kde bych mohl dění v ČSTV pozitivně ovlivňovat, aniž by to mělo vliv na mé další aktivity, to bych si již představit dovedl,“ dodal Telička. Zdroje týdeníku EURO upozornily, že se o výše zmíněných jménech horečně diskutuje mezi akcionáři Sazky. „Pokud ještě nebyli s nabídkou usednout ve vedení Sazky osloveni, stane se tak v nejbližších týdnech,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován.

Dejte nám akcie Diskutovat o tom, že by někdo vystřídal v čele Sazky Hušáka, který firmě vládne již čtrnáct let, bylo ještě před několika měsíci takřka nemyslitelné. Hušákova pozice, i když má řadu odpůrců, byla neotřesitelná. Proč se ale nyní začínají vynořovat jména jeho možných nástupců? Vše souvisí s vyjednáváním Sazky a bank o refinancování firemních úvěrů. Výsledek je pro další osud loterijní firmy klíčový. Jen banka Fortis, která půjčila Sazce zhruba 400 milionů, požadovala jejich okamžité splacení. Termín ale prý prodloužila do konce listopadu. Brzy by měla Sazka splatit dalších zhruba 400 milionů korun Raiffeisenbank. V médiích se objevily informace, že by s refinancováním dluhů měla částečně pomoci Česká spořitelna. Z jednání však nakonec sešlo. „Současně se vyjednává s několika finančními ústavy. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších dnech,“ uvedl zdroj obeznámený se situací. Z informací týdeníku EURO vyplývá, že banky jsou ochotny na refinancování Sazky kývnout, požadují ale splnění několika tvrdých podmínek. Pokud půjčí peníze, chtějí do zástavy získat akcie loterijní firmy. Největším podílníkem v Sazce je ČSTV, zbytek ovládají menší sportovní svazy. Další podmínkou je, aby se za půjčku zaručili svým majetkem akcionáři Sazky. Kromě jiného svými sportovními areály. Další, tvrdou podmínkou údajně je, aby se za poskytnuté úvěry zaručili směnkami na svůj osobní majetek i členové představenstva firmy. Sazka odmítá tyto informace komentovat (viz Jak odpovídá Sazka).
Banky by současně uvítaly, kdyby akcionáři loterijní společnosti navýšili základní kapitál asi o miliardu korun. To by se mělo uskutečnit ve dvou vlnách – do konce listopadu o půl miliardy korun, zbytek pak na přelomu letošního a příštího roku, což je takřka nereálný požadavek. Sportovní svazy nejsou zrovna v dobrém finančním „rozpoložení“. I kvůli tomu, že Sazka, která má částí zisku přispívat na jejich provoz, v posledních měsících příliš peněz neposílá. Navíc je zřejmé, že by si tyto prostředky musely půjčit, což je za současné situace na bankovním trhu prakticky nemožné. Jednou z možností, jak aktuální situaci vyřešit, je vstup strategického investora. „Zvažovali jsme možnost přizvání partnera, který by vydal nové akcie Sazky,“ sdělil Hospodářským novinám šéf ČSTV Srb. Aktuální závazky Sazky se pohybují kolem deseti miliard korun. Největší díl, zhruba 211 milionů eur, tedy přibližně 5,3 miliardy korun, činí emise dluhopisů, jejichž prostřednictvím loterijní firma financovala výstavbu arény v pražských Vysočanech. Právě splácení dluhů za výstavbu haly považují odborníci za příčinu současných problémů Sazky.

Topolánek BIS nepověřil Minulý týden se Sazkou zabývala i sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby. Zjišťovala, zda vláda Mirka Topolánka (ODS) pověřila bezpečnostní službu, aby prověřila činnost Sazky. Komise vyslechla ředitele Sazky Aleše Hušáka a šéfa BIS Jiřího Langa. Dospěla k závěru, že si Topolánkova vláda šetření Sazky u BIS neobjednala. Předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD) ale odmítl komentovat, zda bezpečnostní služba Sazku sledovala. Kontrolní orgán současně rozhodl, že bude v šetření kauzy BIS–Sazka pokračovat. Koncem listopadu si k „výslechu“ pozve Topolánka a exministra školství Ondřeje Lišku. Komise současně bude prověřovat, z jakých důvodů se BIS o loterijní firmu zajímala, a zda skutečně unikly do médií citace ze zprávy tajné služby týkající se Sazky. „V jaké je firma hospodářské kondici, je soukromou záležitostí společnosti a rozhodně to nezakládá důvod k prověřování firmy. Sazka navíc každoročně zveřejňuje zprávu o hospodaření,“ uvedl místopředseda představenstva společnosti Roman Ječmínek. Ten na jednání sněmovní komise doprovázel Hušáka.

Jak odpovídá Sazka

Týdeník EURO poslal společnosti Sazka následující otázky:

Dojednala již společnost refinancování svých úvěrů a dalších závazků s bankami? Žádají banky splnění následujících podmínek, pokud má k refinancování dojít?
- Akcie Sazky do zástavy
- Osobní směnky na majetek členů představenstva
- Směnky na majetek akcionářů
- Navýšení základního jmění o miliardu korun
Další podmínkou bank je odchod Aleše Hušáka z vedení firmy, můžete to nějak komentovat? Pokud k dohodě s bankami nedojde, kde jinde hodlá Sazka sehnat peníze na zajištění svých závazků? Pokud k dohodě s bankami nedojde, rezignuje pan Hušák na posty ve vedení firmy?

Společnost Sazka prostřednictvím svého mluvčího Zdeňka Zikmunda odpověděla následovně: „Vzhledem k tomu, že na váš titul připravujeme žalobu, z rozhodnutí generálního ředitele nebudeme na vaše ryze spekulativní dotazy reagovat.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít