Rozhoupaná křesla

05. listopadu 2010, 11:08 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
05. listopadu 2010, 11:08

Výměny na klíčových postech ve VZP nejsou vůbec jisté

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny je po bezmála půlroce konečně plně obsazena. Začne dlouho v kuloárech diskutované personální zemětřesení? Není tajemstvím, že minimálně TOP 09 nebyla nadšená, když se staronovým šéfem nejdůležitějšího orgánu největší zdravotní pojišťovny v zemi, přes niž proudí 150 miliard korun ročně, stal poslanec za ODS Marek Šnajdr. Náměstek ministra zdravotnictví z éry Tomáše Julínka, jehož obchází divoká pověst. Zvolila ho dvacítka radních, které do orgánu kooptovali poslanci na principu poměrného zastoupení stran stejně jako ve sněmovně. Správní rada má přitom na hospodaření pojišťovny klíčový vliv.

Averze a fámy „Když v září sněmovna zvolila dvě třetiny členů správní rady VZP, chtěli jsme, aby se s volbou předsedy počkalo na to, až bude plně obsazená. A navrhovali jsme, aby se jím stal člověk, který není z aktivní politiky,“ potvrzuje Petr Gazdík, člen vyjednávacího týmu koalice za TOP 09.
Šnajdr byl nakonec zvolen do čela za podpory nejen svých stranických kolegů, ale i sociálních demokratů a údajně i komunistů. Poté, co byli schváleni vládní kandidáti do správní rady, mění se ve vedení VZP poměry. Kromě Stanislava Blahy, který je místostarostou Uherského Hradiště (ODS), a Jiřího Rusnoka, šéfa penzijního fondu ING, jsou v desetijmenném seznamu lidé z ministerstev zdravotnictví, financí a práce a sociálních věcí. Tedy resortů vedených stranou TOP 09, což by jí spolu se čtyřlístkem kolegů zvolených poslanci již v září přineslo slušnou pozici. Jestli se do nich pustí, není jisté. „O žádných změnách v čele správní rady jsme ale ještě zatím nediskutovali,“ dodává Gazdík. Nepředpokládá je ani šéf rady Marek Šnajdr, i když nevoli TOP 09 vůči sobě vnímá. Změny v čele rady měly ostatně být jen odrazovým můstkem pro výměnu šéfa VZP Pavla Horáka. Zprávy o jeho odvolání se ale periodicky objevují po celé jeho funkční období, a těsně po poslaneckých volbách ještě zesílily. V té době se říkalo, že by jej měl nahradit Tomáš Julínek jako náplast za to, že se nedostane do křesla ministra zdravotnictví. Tehdy se Julínek nechal slyšet, že by nabídku v případě, pokud by šlo o krizový management, přijal. A když teď v senátorských volbách neobhájil v souboji s Janem Žaloudíkem svůj mandát, fámy se vyrojily znova. Tentokrát to jsou ale opravdu fámy, jak potvrdil i jeho blízký spolupracovník Šnajdr.

**Hra o projekty**

Přesto se o výměně Horáka, jehož do funkce dosadil ještě David Rath coby ministr zdravotnictví v Paroubkově vládě, hojně diskutuje. Už kvůli tomu, že byl ředitelem na další čtyři roky narychlo potvrzen na jaře, na jednom z posledních zasedání původní správní rady, ještě než byla rozpuštěna.
Nicméně nakonec asi stejně zvítězí pragmatismus, podobně jako se tomu děje na radnicích českých a moravských měst po komunálních volbách. VZP, přestože je na štíru s hrazením zdravotní péče, zvládá utrácet spoustu peněz v nejrůznějších projektech schovaných například pod preventivními programy či propagací. Jde například o projekt elektronické zdravotní knížky IZIP, který jen letos přišel na stamiliony, obrovské investice blížící se miliardě korun do nového informačního systému, proslulá akce Mořský koník, na niž hodlá pojišťovna jen příští rok vynaložit přes 105 milionů korun, či třeba předražené klientské časopisy. A spíš než o odvolání Horáka se hraje o tyto projekty.

Box
Správní rada VZP Členové zvolení vládou:
David Kotris, Ministerstvo zdravotnictví
Stanislav Blaha, ODS
Jiří Rusnok, ING CR/SR
Jiří Schlanger, Ministerstvo zdravotnictví
Jarmila Fuchsová, Ministerstvo financí
Jan Růžička, Ministerstvo zdravotnictví
Zdeněk Hejduk, Ministerstvo zdravotnictví
Petr Nosek, Ministerstvo zdravotnictví
Ivana Jenšovská, Ministerstvo zdravotnictví
Zdeněk Kadlec, Ministerstvo práce a sociálních věcí

Členové zvolení Poslaneckou sněmovnou:
ODS
Jozef Kochan
Miloš Patera
Marek Šnajdr – předseda
Boris Šťastný
Petr Tluchoř

ČSSD
Jiří Běhounek – místopředseda
Jiří Koskuba
Jaroslav Krákora
Vladimír Plaček

TOP 09:
Jan Farský
Patricie Kotalíková
Aleš Roztočil, CSc.
Jiří Skalický, Ph.D.

KSČM
Ladislav Býček
Soňa Marková
Miroslav Opálka

VV
Michal Babák
Jiří Rusnok

Ostatní
Martin Fassmann
Michal Sojka

Podval:
Pavel Horák Odvolávají mě často

EURO: Jaká je momentální finanční situace VZP? HORÁK: Veškeré své závazky stále hradíme. Máme rezervy z let 2007 a 2008, takže jsme schopni pokrývat požadavky českého zdravotnictví z prostředků, které máme k dispozici. Správní rada právě schválila návrh zdravotněpojistného plánu na příští rok. Tedy na období, kdy bychom měli vydržet bez dodatečných finančních prostředků. Ale rezervy samozřejmě vyčerpáme.

EURO: A co budete dělat potom? HORÁK: Především by se mělo už dřív rozhodnout o tom, kam a jak bude zdravotnictví kráčet dál.

EURO: Zastáváte názor, že se v našem zdravotnictví dá ušetřit až deset procent. Jak? HORÁK: Největší neefektivita je v předpisu léků. Dnes neexistuje žádná koordinace. Proto prosazujeme elektronickou zdravotní knížku společnosti IZIP a elektronické systémy ve zdravotnictví. Když kontrolujeme recepty, je vidět, že spousta léků je předepisována duplicitně. Dalším příkladem jsou vyšetření. Není výjimkou, že nejdříve pacienta vyšetří v malé nemocnici a potom je poslán do další nemocnice, kde ho vyšetří znova.

EURO: Kdo jiný má hlídat pohyb pacienta, když ne pojišťovna? HORÁK: Systém je z ústavy nastavený tak, že veškerá péče, kterou indikuje ošetřující lékař, je hrazená. Pojišťovny neřídí léčbu pacientů.

EURO: Co by se tedy podle vás mělo ve zdravotnictví změnit? HORÁK: Měly by se uplatnit obecné pojišťovenské mechanismy. Nyní se péče poskytuje neefektivně, často opakovaně a zbytně, protože pojištěnec není nijak motivován, aby se choval úsporně. Nemůžeme mu nabídnout pojistný plán, v němž se zavážeme, že bude platit nižší pojistné, když bude chodit nejdříve k praktickému lékaři, který jej pošle ke specialistovi. Víme, že to vyjde levněji.

EURO: Mohlo by českému zdravotnictví pomoci určení standardu a nadstandardu? HORÁK: Dá se najít pár příkladů, kde by mohly fungovat. To jsou ale okrajové a finančně nezajímavé částky. Problém přijde v okamžiku, kdy je začnete aplikovat na biologickou léčbu. Je to standard, nebo není? Zjistíte, že je to standard a že v této oblasti žádné připojištění není. Název standard a nadstandard je zavádějící. Myslím, že by se spíše měl definovat rozsah pojistného krytí. To znamená, že mám základní balík služeb, pro který platí solidarita. Pak jsou ve zdravotním systému navíc části, na něž se můžu připojistit, ale už platím nominální pojistné.

EURO: Na určení standardu pracují pracovní skupiny. Byli jste také osloveni ke spolupráci? HORÁK: Nebyli. Zájem bychom ale měli. Moje představa například je, že zubař je zdarma pro děti do 18 a pro lidi nad 65 let. Zbytek populace, pokud nechce u zubaře platit přímo, ať si zaplatí zubní připojištění. Musí ovšem dodržovat povinnosti, například chodit dvakrát ročně na preventivní prohlídku, jinak pojišťovna zákrok neproplatí.

EURO: Kdybyste si měl vybrat šéfa správní rady VZP, byl by to znovuzvolený Marek Šnajdr? HORÁK: Kdybych si měl vybrat, jak by pojišťovna měla fungovat, chtěl bych standardní společnost, která má představenstvo a dozorčí radu. To je další oblast, která je zralá k reformě. Správní rada VZP je orgán, který má 30 členů. To nemá žádná nadnárodní firma. Ale nevadí mi, že tam pan Šnajdr sedí.

EURO: Říká se ale, že za ekonomickými problémy VZP stojí právě on. HORÁK: Na to se můžete dívat z mnoha úhlů pohledu. Ve správní radě je přesný poměr zastoupení jako v Parlamentu. Kdyby se u nás rozhodovalo jako v Parlamentu, v pojišťovně se nic neudělá. Marek Šnajdr se snaží postupovat maximálně konsensuálně. Správní rada by mohla pojišťovnu paralyzovat, a za poslední čtyři roky tam k ničemu takovému nedošlo. Velké pozitivum je, že je na místě předsedy správní rady někdo, kdo se v této oblasti pohybuje již léta a kdo má tento přístup.

EURO: Často se hovoří o vašem odvolání… HORÁK: To se hovoří pořád (smích). A vy novináři to pořád uveřejňujete.

Alexandra Bartoňová

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít