Rozhodující je kdy

14. února 2008, 11:46 - Kamil Rudolecký
14. února 2008, 11:46

ÚOHS schválil podporu v případě pohledávky J.Ring dle daných podmínek

Na článek Petry Horčicová Proplatí J.Ring centrální banka? (EURO 5/2008) zareagoval první místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kamil Rudolecký.

Již devátým rokem jsou řešeny okolnosti převedení IPB do ČSOB a s tím spojená otázka státní podpory. Některé problematické pohledávky přitom zůstávají stále otevřené, a konečné vypořádání stran se proto může ještě velmi protáhnout. Dle rozhodnutí Evropské komise mohou být nevypořádané transakce realizované dokonce až do prosince 2016. Že jde o problematiku stále aktuální, svědčí i článek v týdeníku EURO, v němž je zmiňována pozice Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ohledně otázek veřejné podpory. Protože jde o koncept složitější, je vhodné problematiku veřejné podpory v této souvislosti blíže objasnit.

Veřejná podpora.

Úvodem je třeba si uvědomit, že veřejná podpora je poskytnutá již v okamžiku, kdy na ni vznikl nárok, nikoli tedy vlastním převodem peněžních prostředků či jiných hodnot. Antimonopolní úřad schválil komplex veřejných podpor souvisejících s převodem IPB v době vlastního uzavírání smluvní dokumentace, a proto není třeba nyní schvalovat každou transakci individuálně. Předpokladem však je, že taková transakce naplňuje smluvní podmínky.

Rozhodnutí Evropské komise.

Do hry však následně vstoupila i Evropská komise, která v rozhodnutí z roku 2004 stanovila svoje kompetence ohledně možnosti posuzovat podpory českému bankovnímu sektoru. Komise zde jasně konstatuje, že není oprávněná posuzovat veřejné podpory, které byly poskytnuté již v období před vstupem České republiky do Evropské unie a zároveň jednoznačně limitované. Limitace se týká nejen částky podpory, ale i doby jejího trvání, způsobu realizace a dalších okolností. Komise proto nezasahuje do tehdejší autonomní pozice české strany. Ta však nemůže bez souhlasu Evropské komise poskytnout nic nad rámec toho, co je uvedené v tomto rozhodnutí. Každá transakce proto může být již jen „pouhým“ naplněním závazku učiněného před vstupem ČR do EU a schváleného ÚOHS.

Pozice úřadu.

Aktivní diskuse, které se v současnosti například vedou ohledně známé pohledávky za společností J.Ring, nejsou zaměřené na fakt, zda jde, či nejde o veřejnou podporu. Že o veřejnou podporu jde, lze totiž analogicky odvodit již z předchozího posuzování ÚOHS a komise. S odkazem na uvedené však jde o to, zda tato podpora je součástí balíku schváleného úřadem v předvstupním období, či se jedná o novou podporu, kterou musí posoudit a schválit Evropská komise. Dle ÚOHS nejde kvůli nenaplnění všech podmínek o veřejnou podporu schválenou úřadem. Ten totiž schválil pouze podporu konkrétně identifikovanou danými podmínkami. Požadovaná podpora v souvislosti s pohledávkou J.Ring by však byla založená na novém právním titulu, a proto by šlo o novou veřejnou podporu. Zároveň však není nikde řečeno, že by Evropská komise nevyhověla případné žádosti o schválení podpory.

V moci Bruselu.

Lze tedy shrnout, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se v případě uplatněných sporných nároků vyjadřoval pouze k faktu, zda lze tyto případy zahrnout pod rámec již v minulosti schválené veřejné podpory. Otázky oficiálního posouzení jejich souladu s komunitárním právem však nejsou v současné době v kompetenci ÚOHS, ale plně v moci bruselských úředníků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít