Rozhoduje nejen kvalita, ale i úspěch

24. října 2005, 00:00 - (pb)
24. října 2005, 00:00

BEST OF REALTY Sedmý ročník architektonické soutěže Best of Realty se blíží k vrcholu. Porota rozhoduje o vítězích každé ze soutěžních kategorií. Hlasují i čtenáři periodik, které jsou mediálními partnery akce - tedy i čtenáři Profitu.

**BEST OF REALTY

Sedmý ročník architektonické soutěže Best of Realty se blíží k vrcholu. Porota rozhoduje o vítězích každé ze soutěžních kategorií. Hlasují i čtenáři periodik, které jsou mediálními partnery akce - tedy i čtenáři Profitu.

Do soutěže Best of Realty je letos přihlášeno 35 objektů, a to v pěti kategoriích: obchodní centra, rekonstruované kanceláře, nová administrativní centra, hotely a rezidenční projekty.

Silně obsazen je v tomto roce především segment bytové výstavby, což je patrně odrazem dynamického rozvoje této oblasti v posledních letech. „Méně je rekonstrukcí v segmentu kancelářských budov, ale o to více je v soutěži nových administrativních objektů,“ říká Jana Hrabětová, vedoucí soutěže a spolumajitelka pořádající společnosti Best of Realty. Udělovat se bude jako v předchozích ročnících i zvláštní cena poroty a cena čtenářů.

Do soutěže mohly být přihlášeny projekty, jejichž realizace skončila po 1. lednu 2004. Letos je mezi nimi řada zajímavých objektů, jako třeba administrativní centrum Office Park Nové Butovice, pražský hotel Residence Alchymist, bytové domy SladovnyPodbaba či brněnská obchodní Galerie Vaňkovka, která vznikla rekonstrukcí bývalé továrny.

Mimopražských soutěžících je ovšem málo, celkem představují pouhou pětinu všech objektů. „Možná jsou developeři mimopražských projektů příliš skromní,“ komentuje tento nechtěný „pragocentrismus“ soutěže Jana Hrabětová. „Kdo se nepřihlásí, nemůže být hodnocen. Na druhé straně je soutěž zrcadlem trhu a silná početní převaha kvalitních pražských projektů nad mimopražskými je skutečností,“ doplňuje Karel Kosman z České spořitelny, předseda poroty soutěže.

Dalším limitem je nejspíš skutečnost, že se vedle kvality architektonické a stavební posuzují i ekonomické parametry každého projektu, které řada developerů nezveřejňuje. Podle architekta Igora Dřevíkovského z AID-Ateliér ovšem právě díky tomu patří Best of Realty mezi nejvýznamnější konfrontace stavebního dění v Česku: „Na soutěž lze nahlížet jako na prostředek určitého vyrovnávání rozporných pojetí jednostranného technicko-ekonomického posuzování staveb a jejich protikladného chápání jako výsostně uměleckého činu.

Významným faktorem soutěže je také to, že její pořadatel spolupracuje s významnými institucemi, které svou činností významně ovlivňují situaci na trhu realit.“ K těm patří například Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí či Obec architektů. Vítězové sedmého ročníku soutěže Best of Realty budou vyhlášeni na slavnostním večeru 9. listopadu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít