Rozhlasový inzertní trh roste jen minimálně. Provozovatelé investují do digitálních projektů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rozhlasový inzertní trh roste jen minimálně. Provozovatelé investují do digitálních projektů

, Ondřej Hergesell,
Rozhlasový inzertní trh roste jen minimálně. Provozovatelé investují do digitálních projektů
Zdroj: Jan Rasch, Euro

Rozhlas je vedle tištěných médií historicky nejstarším mediatypem, což s sebou přináší určitě jistoty, stejně jako ohrožení. Pozitivem, alespoň z hlediska provozovatelů rádií, je obrovská loajalita Čechů vůči rozhlasu – každý den si jich rádio zapne více než 5,6 milionu, alespoň jednou týdně je to dokonce 7,6 milionu lidí.

Tato čísla se v dlouhodobém horizontu prakticky nemění, dochází jen k přerozdělování tržních podílů mezi jednotlivé stanice, respektive mediazastupitelství, jež prodávají rozhlasovou reklamu.

Rozhlas je vedle tištěných médií historicky nejstarším mediatypem, což s sebou přináší určitě jistoty, stejně jako ohrožení. Pozitivem, alespoň z hlediska provozovatelů rádií, je obrovská loajalita Čechů vůči rozhlasu – každý den si jich rádio zapne více než 5,6 milionu, alespoň jednou týdně je to dokonce 7,6 milionu lidí. Tato čísla se v dlouhodobém horizontu prakticky nemění, dochází jen k přerozdělování tržních podílů mezi jednotlivé stanice, respektive mediazastupitelství, jež prodávají rozhlasovou reklamu.

Celkový objem inzerce, ať už jde o data Sdružení komunikačních a mediálních agentur, nebo Asociace provozovatelů soukromého vysílání, se v loňském roce pohyboval kolem hranice 1,5 miliardy korun, což značí růst v řádech nízkých jednotek procent.

 Miliardy v éteru (vývoj reklamních investic do českých rádií, v milionech korun)

„Český rádiový trh je dlouhodobě stabilní, investice do rozhlasové reklamy stoupají o pár procentních bodů, stejně tak se nijak zásadně nemění podíly jednotlivých skupin“ říká Jan Potůček, mediální analytik a šéfredaktor serveru Televizniweb.cz. Za největší události loňského roku tak považuje koupi 48procentního podílu Rádia Černá Hora, poslední velké nezávislé regionální stanice, skupinou Media Bohemia a volbu nového generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala.

Podle Filipa Hubáčka, mediálního zástupce společnosti Media Bohemia, vykazuje rozhlasový trh, včetně útrat za rádiovou reklamu, zdravý vývoj. „Loňský rok byl druhým v řadě, kdy rostly investice do inzerce; na tom se nejvíce podíleli přímí zadavatelé, tedy menší a středně velcí klienti. Přímý vztah je v tomto oboru klíčový, umožňuje vztah klient-médium rozvíjet na základě know-how a vlastní iniciativy,“ hodnotí Hubáček.

Konkurence komerčních televizí

Ohrožení pro rádia naopak představují dva modernější mediatypy – menší komerční televize a online reklama na internetu. Soukromé televize totiž v rámci konkurenčního boje nasazují cenově atraktivní nabídky, čímž přetahují reklamní zadavatele nejen jiným TV stanicím, ale i rádiovému trhu. „Za největšího konkurenta, ale zároveň i spojence považujeme svět internetu. Obě média lze totiž konzumovat současně a navíc se skvěle doplňují v komunikačním mixu. Rádio umí vyvolat zájem, masový zásah i cílení, dokáže přivést cílovou skupinu na požadované místo‘, což je často webová stránka klienta,“ vysvětluje Hubáček.

 Hitparáda českých rádií (největší rozhlasové stanice v ČR, podíl na republikovém trhu v %)

Podle Potůčka je tato inzertní schizofrenie důvodem, proč rádiové skupiny začaly ve velkém budovat vlastní digitální aktivity, jako třeba Lagardere. Nebo těží ze spolupráce s internetovými médii v rámci velkých mediálních skupin, kde je typickým příkladem Impuls a server iDnes.cz. „Kromě digitalizace rozhlasového vysílání DAB, i když jen u Českého rozhlasu, nelze v českém éteru čekat nějaké dramatické změny. Již tak konsolidovaný trh se bude dál propojovat a rádia budou hledat další zdroje příjmů na internetu,“ odhaduje Potůček.

Dále čtěte:

Na shledanou, řekl Paroubek a odešel z vysílání. Nelíbily se mu dotazy

Babiš neuspěl se stížností na ČT. Je to odraz vlivu stran, řekl