RosUkrEnergo neustupuje

16. ledna 2009, 13:50 - István Lékó
16. ledna 2009, 13:50

Záhadná firma se nechce nechat vyšachovat ze stamilionové hry

Když premiér Mirek Topolánek minulý týden hřímal před poslanci Evropského parlamentu, že je třeba proti ukrajinskému Naftogazu a ruskému Gazpromu začít podnikat tvrdší kroky, zapomněl na třetí firmu, která ve velké plynové hře hraje minimálně stejně důležitou roli. Ne-li nejdůležitější. Tato záhadná firma se jmenuje RosUkrEnergo.
Je zaregistrována ve Švýcarsku, neví se, kdo ji ve skutečnosti vlastní, ale zato od roku 2006 zprostředkovává veškerý obchod s plynem mezi Ruskem a Ukrajinou. RosUkrEnergo podle médií vydělává stamiliony eur ročně. Loni na podzim se premiéři Vladimir Putin a Julija Tymošenková dohodli, že tento zastrčený mezičlánek musí zmizet. Ale on zmizet nechce. Znalci plynárenského byznysu se shodují na tom, že krize trvá tak dlouho proto, aby RosUkrEnergo zůstal ve hře.
Kancelář premiérky Tymošenkové zveřejnila prohlášení, podle kterého současná krize byla možná pokusem různých zprostředkovatelů, jako je RosUkrEnergo, znovu se etablovat na ukrajinském trhu. Stejný názor vyplývá ze stanoviska Gazpromu. Mluvčí koncernu prohlásil, že příčinou krize nebyl spor o ceny a tarify, ale skutečnost, že se určité politické síly na Ukrajině všemi prostředky a za každou cenu pokoušely ochránit postavení dosavadních zprostředkovatelů.
Za nejsilnějšího ochránce firmy RosUkrEnergo je považován prezident Viktor Juščenko. Ten je na Ukrajině obviňován, že zabránil tomu, aby byl dluh země vůči Gazpromu ve výši 180 milionů dolarů včas uhrazen. Premiérka Tymošenková chtěla dluh zaplatit úvěrem od státem kontrolované banky, jenže Juščenko byl proti.
RosUkrEnergo obklopují nejrůznější spekulace. Jak uvádí německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), jeho úlohou před dvěma lety bylo vyřešit cenový spor mezi Kyjevem a Moskvou tak, že drahý ruský plyn přimíchával do levnějšího ze střední Asie. Tak klesla cena pro Kyjev a Gazprom nemusel jako dodavatel ruského plynu poskytnout žádnou slevu. Tato konstrukce tehdy přispěla k řešení krize, ale něco na tomto zprostředkovateli bylo podivuhodného. K tomu patřila otázka, kdo shrábl jeho enormní zisky. Polovinu firmy kontroluje Gazprom, u té druhé byl zpočátku vlastník neznámý. Objevily se spekulace o černých fondech a jako patroni byli jmenováni prezident Juščenko spolu s Putinem, mezi nimiž tato konstrukce vznikla. Premiérka Tymošenková, která v této době vedla opozici, začala kritizovat mocné kriminální struktury, jež se dle ní za RosUkrEnergo skrývaly, a hned jmenovala údajného osnovatele celé sítě: Semjona Mogileviče, po kterém americká FBI již dlouho pátrala kvůli obchodu se zbraněmi, drogami, praní peněz a podvodům s akciemi. Jména mužů, jimž patří druhá polovina RosUkrEnergo, jsou mezitím známá: jde o ukrajinské obchodníky Ivana Fursina a Dmytrije Firtaše.
Jenže Mogilevič byl v lednu 2008 v Moskvě zadržen. Putin souhlasil v memorandu k obchodu s plynem, na kterém se s Tymošenkovou shodl loni 2. října, s vyřazením všech prostředníků. Dohodu přivítal i Juščenko. Pak začalo jednání, jež po třech měsících z nejasných důvodů ztroskotalo. Firma RosUkrEnergo, která je bohatá a má silné politické krytí, nemá zájem na tom, aby obchod s plynem mezi Ruskem a Ukrajinou probíhal bez její účasti. A velké peníze znamenají velký vliv na politiku. Souboj Juščenka s Tymošenkovou ruský premiér Putin nedávno označil za bitvu o získání finančních zdrojů. Hraje se o to, kdo odnese velký vývar a komu zůstane černý Petr.
Premiér Topolánek by ale měl každopádně absolvovat pár kol jednání i s majiteli RosUkrEnergo. Pokud je najde.

FAKTA
RosUkrEnergo Vlastníci:
- Gazprom 50 procent
- Dmytrij Firtaš 45 procent
- Ivan Fursin 5 procent
Zisk: 795 milionů dolarů (2007)
Pramen: Handelsblatt

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít