Roste Telecomu konkurence?

07. března 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
07. března 2005, 00:00

Aliatel a GTS už jsou spojeny pod jednou značkou GTS Novera. Chtějí zvýšit podíl na trhu až na 30 procent.

FÚZE OPERÁTORŮ

Největší sloučení dvou alternativních operátorů v dějinách Česka nabývá konkrétních rozměrů. Společnosti GTS a Aliatel již nesou značku GTS Novera a faktická integrace obou společností by měla proběhnout do konce letošního roku. Spojení obou firem, respektive oznámení koupě Aliatelu společností GTS, se uskutečnilo v prosinci loňského roku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obchod schválil letos v únoru.

Aliatel byl podle tržeb od roku 2003 největším alternativním operátorem, dvojkou byla právě společnost GTS. O prodeji firmy se spekulovalo už delší dobu, důvodem byla nedobrá finanční situace. Akcionáři Aliatelu dokonce museli kapitalizovat firemní dluhy za více než dvě miliardy korun. Málokdo čekal, že kupcem se stane právě GTS. Favoritem byl jiný konkurent - eTel. Byl však GTS na poslední chvílí přeplacen. Cenu akvizice žádná z firem nezveřejnila, ale podle neoficiálních informací se pohybovala kolem 1,8 miliardy korun.

Nástupnická společnost má smělé plány. Hodlá si ukousnout na trhu firemních zákazníků třetinový podíl. Doplatit by na to měl zejména Český Telecom, který má dominantní pozici jak mezi domácnostmi, tak i firmami. „Naše velikost a stabilita zákaznické základny nám dovolí zásadním způsobem ovlivňovat situaci na českém trhu. A přímo konkurovat Českému Telecomu, aniž bychom ztratili výhodu flexibilního přístupu,“ řekl k plánované expanzi generální ředitel GTS Novera Milan Rusnák. Už dnes však má firma zhruba 12procentní podíl na trhu, což představuje kolem dvaceti tisíc firemních zákazníků.

Sloučená firma má také licenci na poskytování mobilních služeb. Nebude stavět novou GSM síť, ale pronajímat si kapacity od současných operátorů a pak je dále prodávat. Fungovaní GTS Novera jako virtuálního mobilního operátora je však ještě během na dlouhou vzdálenost. Vše se ještě musí vyřešit s operátory, případně s Českým telekomunikačním úřadem. Cílem průniku na tento segment trhu je nabídnout zákazníkům kompletní telekomunikační řešení od pevných linek až po mobilní telefonování.

GTS také podle dřívějších informací plánuje v příštích letech jednat o nákupu dalších telekomunikačních firem. Do tří let předpokládá zvýšení tržeb na osm až devět miliard korun. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít