Ropa pro Bushova přítele

27. září 2007, 14:13 - Pavel Matocha
27. září 2007, 14:13

Kurdistán / Hunt Oil

Americká firma Hunt Oil uzavřela dle listu The Washington Post s kurdskou regionální vládou kontrakt na těžbu ropy v iráckém Kurdistánu. Dohoda budí podezření hned z několika důvodů. Americký útok na Irák vedl k faktickému osamocení Kurdistánu, severní části Iráku, a nyní kontrakt s kurdskou vládou ohrožuje debatu o iráckém ropném zákonu, na nějž Washington oficiálně tlačí. Navíc šéf dallaské firmy Hunt Oil - Ray Hunt - je jedním z blízkých přátel amerického prezidenta George Bushe a patřil ke sponzorům jeho prezidentské kampaně.
Americký demokratický kongresmen Dennis Kucinich žádá, aby parlament nechal vyšetřit podíl Bushovy vlády v kontraktu s Hunt Oil a také její ovlivňování irácké debaty o ropném zákonu. „Říkám už léta, že tahle válka se vede kvůli ropě. Bushova vláda si přeje získat kontrolu nad iráckou ropou, ale my nemáme právo nutit Iráčany, aby se své ropy vzdali,“ řekl Kucinich. Bush o kontraktu firmy Hunt Oil prý předem nevěděl. Prezident rovněž prohlásil, že záležitost znepokojila americké velvyslanectví v Bagdádu a že bude znepokojen i on, když se prokáže, že to poškozuje snahu irácké vlády sjednotit zemi.
Huntova firma uzavřela smlouvu začátkem září. Irácký ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání krátce poté řekl, že veškeré dohody týkající se ropy musí schválit bagdádská vláda. O schválení kontraktu Hunt Oilu ji prý nikdo nepožádal, takže jej vláda považuje za neplatný. Nezodpovězenou otázkou však je, jak chce Šahristání z metropole dohlížet, kdo těží ropu v iráckém Kurdistánu.
O přístup na ropná pole (zejména na jihu Iráku) usilují koncerny Total, Royal Dutch Shell či ExxonMobil. Dávají přednost dlouhodobým těžebním kontraktům, jež zhodnotí větší investice, ale ministr Šahristání dal najevo, že smlouvy, které bude vláda ochotna podepisovat, budou spíš krátkodobé a zaměřené na poskytnutí služeb. Týká se to prý hlavně gigantických nalezišť Rumajla a Zubajr. Šahristáního úřad údajně zřídil novou komisi, která připravuje modely smluv a plán na rozvoj ropných polí. Zahájení tendrů by mělo začít do konce roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít