ROMAN SVITÁK: Kolegové mi říkají Tlačič

16. října 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
16. října 2006, 00:00

Je renesanční osobností a tvrdým individualistou, říkají o něm přátelé. „Jsem stále ještě plný energie,“ říká o sobě sám Roman Sviták. Průbojný podnikatel vybudoval největší nakladatelství odborné literatury v zemi. Cestuje po Himálaji, křižuje Česko na kole, učí se hrát golf.

„Doma manželovi masíruji ego“ říká Eva Svitáková| Je renesanční osobností a tvrdým individualistou, říkají o něm přátelé. „Jsem stále ještě plný energie,“ říká o sobě sám Roman Sviták. Průbojný podnikatel vybudoval největší nakladatelství odborné literatury v zemi.

Cestuje po Himálaji, křižuje Česko na kole, učí se hrát golf. A mezitím spravuje soukromé obchodní impérium. Roman Sviták podniká již sedmnáct let a jak říká, stále ještě cítí dostatek síly na to, aby své firmy táhl výš. Vlastní největší české nakladatelství odborné literatury Grada a firmu ADK, která vyrábí plánovací kalendáře. I když by už mohl pověsit podnikání na hřebík a jen spokojeně sklízet plody, nedá mu to. Plánuje novou expanzi.

GRADA GRADUJE

„Na samém začátku jsem chtěl peníze,“ přiznává Sviták. „Problém finančního zázemí jsem si ale už dávno vyřešil. Prodal jsem některé drobnější podniky. Obchod s počítači, knihkupectví, leasingovou společnost. Teď můžu dělat jen to, co mě baví, a věnovat se strategii hlavních firem. Všechny jejich zisky reinvestuji,“ vysvětluje podnikatel.

Grada dává v současnosti práci 70 zaměstnancům. Obrat měla loni 150 milionů korun, za poslední dekádu se tak zpětinásobil. Vydala celkem 15 milionů knih. Nakladatelství tedy plní cíl, který byl zanesen i do jeho jména - graduje. „Již řadu let ale své firmy přímo neřídím. To přenechávám manažerům,“ doplňuje Sviták. Má tak čas na strategické plánování.

A na pestrý život.

GOLF JE POMSTOU ZA BICYKL

Jak vypadá systém práce úspěšného podnikatele? „Mám takový týdenní režim. V pondělí objíždím porady ve firmách, v úterý zpracovávám dlouhodobou koncepci. Středu a čtvrtek trávím v terénu na různých pracovních schůzkách. V pátek se připravuji doma na další týden,“ říká Sviták s tím, že víkend si šetří pro rodinu a koníčky.

Obojímu se věnuje měrou vrchovatou. „Čas na rodinu má, jen kdyby nás pořád nenutil jezdit na kole. Na něm by totiž nejraději strávil zbytek života,“ poznamenává s úsměvem manželka Eva. „Na oplátku ho vodím na golf. S obchodními partnery se tam ale určitě nepotkáme. Plížíme se raději stranou, aby naši hru nikdo neviděl. Jsme totiž totální zelenáči,“ směje se podnikatelova manželka.

Roman Sviták vysvětluje, že ženě vděčí za podporu v podnikání. „Jen díky ní jsem nepřišel o dřívější přátelství a rodinné zázemí,“ říká. Sama manželka Eva opět s vlídnou nadsázkou připojuje: „Také chodím po knihkupectvích a stavím literaturu Grada na regálech dopředu. A doma mu masíruji ego.“

Zatímco Romanu Svitákovi patří vše kolem podnikání, na manželku Evu je psán rodinný dům na pražském Kačerově. V něm rodina žije i se třemi dětmi. „Při údržbě vily se ukazuje, že Roman manuálně moc šikovný není. Jako řemeslník by se živit nemohl,“ prozrazuje podnikatelova žena.

PRIMA PARŤÁK S ROZHLEDEM

Největší Svitákovou vášní je zmíněná cyklistika. Letos si navíc splnil sen, když se na kole vydal napříč Himálajemi v severní Indii. „Napočítal jsem 42 důvodů, proč nejet. Od cestovních útrap až po horskou nemoc. A jeden důvod, proč jet: vzalo mě to u srdce,“ vypráví podnikatel. Jeden z účastníků exotické výpravy, Martin Matiska, na jeho adresu říká: „Věděl jsem, že když pojedu právě s Romanem, budu mít jistotu společenství pevného individualisty, který by mě však nezanechal v nesnázích. Patřil také mezi motory dobré nálady.“

Na jiný rys podnikatelova charakteru upozorňuje Svitákův dlouholetý spolupracovník Tomáš Hůlka z ADK. „Čeho si na něm mimo jiné nejvíce vážím, je velký rozhled. Roman Sviták, to není zdaleka jen o kravatě. Zajímá se o hudbu, filmy, o sporty, neomezil svůj život jen na byznys,“ říká s respektem Hůlka.

MÁ PLUS? VYTRVALOST A ENERGIE

A jak vidí vládce knižního impéria sám sebe? „Snad je mou předností vytrvalost. A stále ještě mám hodně energie. Spolupracovníci mně dokonce říkají Tlačič, že pořád tlačím projekty i lidi dopředu,“ vypráví Sviták. „Někdo se ale nenechá, třeba moje žena,“ dodává ovšem rychle.

Sviták ví i o svých slabých místech, ale o těch mluvit nechce. „Samozřejmě nedostatky mám, ale neprozradím je,“ směje se.

SMĚR VÝCHOD

A kam chce tedy Roman Sviták „tlačit“ své firmy nyní? Do světa. „Republiku nemůžeme nafouknout, místní trh už pro nás začíná být malý. Při produkci knih hodně vadí i jazyková bariéra,“ vysvětluje. Odborné publikace by proto chtěl ve větším nákladu vydávat i v některých světových jazycích. Nakladatelství Grada má zatím sesterskou pobočku na Slovensku, Sviták ale míří ještě dále na východ. „Do postkomunistického regionu jsme už jednou zkusili jít. Chtěl jsem tam být dřív, než tam přijdou západní investoři. Ale byl jsem naivní, neuměl jsem řídit firmu na dálku přes hranice,“ říká. Teď zvažuje expanzi na východ podruhé. Podrobnosti zatím odmítá upřesnit. „Každopádně jsem si jistý tím, že tentokrát půjdu určitě společně s nějakým obchodním partnerem,“ prozrazuje.

Svitákův podnikatelský příběh tedy zatím zdaleka nekončí. Vždycky prý bude trochu nespokojený se současným stavem svých firem. „Žiji a už asi vždycky budu žít skrze plánování příštích projektů. Už si to prostě bez podnikání neumím představit,“ uzavírá.

Prodal jsem některé drobnější podniky. Teď můžu dělat jen to, co mě baví.

ROMAN SVITÁK Narodil se v roce 1959. Vystudoval kybernetiku na Technické univerzitě v Liberci. Pracovat začínal jako programátor, po revoluci byl spoluzakladatelem firmy TIS, která se stala výhradním distributorem počítačů značky Apple. V roce 1991 založil společnost Grada, která je dnes největším tuzemským nakladatelstvím odborné literatury. O rok později rozjel také firmu ADK, která je v Česku dominantním výrobcem plánovacích kalendářů. Letos byl finalistou soutěže Podnikatel roku. Roman Sviták se oženil v roce 1988, má dceru a dva syny. Bydlí v rodinném domě na pražském Kačerově. Do práce jezdí vozem BMW Z4 kabriolet, na víkendy si bere Chevrolet Suburban. Svitákovými koníčky jsou cyklistika, lyžování a turistika. Má rád hudbu Ivy Bittové a náročnější filmy. |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 2.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít