Roman Abramovič: nejlépe střežený podnikatel světa

31. srpna 2009, 14:03 - Petra Klíčová
31. srpna 2009, 14:03

Jeho ochrance se říká soukromá armáda, tvoří ji více než 40 mužů. Není to papež, prezident ani špičkový politik, s ruskými prezidenty si však tyká.

Autor: ČTK

V Rusku se narodil a zbohatl, podíly v tamních firmách ale rozprodal. V současné době žije v Anglii, vlastní fotbalový klub Chelsea a také nejdražší domy, jachty, auta i letadla.

Když Roman Abramovič koupil začátkem léta 2003 předlužený londýnský fotbalový klub Chelsea, stal se okamžitě nejznámějším ruským podnikatelem na světě. Tímto vděčným mediálním gestem v ceně 150 milionů dolarů se mu podařilo vstoupit mezi celebrity a odvrátit pozornost od svého působení v Rusku. Po jeho kontroverzní minulosti se britští fanoušci neptali. Zajímalo je, jak si jejich klub povede.

Abramovič nezklamal, zaplatil dluhy a investoval nevídané částky do nákupu nejlepších hráčů světa. Investice se vyplatila, „Chelsky“, jak se klubu podle ruského původu současného majitele přezdívá, vyhrála v letech 2005 a 2006 anglickou fotbalovou ligu a loni si klub s českým brankářem Petrem Čechem zahrál ve finále Ligy mistrů.

Nenadějné vyhlídky Roman Abramovič se narodil v roce 1966 v Saratově. Matka vybrala místo narození svého syna záměrně – narodilo se tu mnoho známých spisovatelů, filozofů a dalších talentovaných lidí. V Rusku se říká, že lidem, kteří se v Saratově narodí, svítí v životě šťastná hvězda. V případě malého Romana se však zdálo, že to bude právě naopak. Matka krátce po Romanově narození znovu otěhotněla a po pokoutně provedeném potratu ve svých 28 letech zemřela. O rok později se na jeho otce zřítila stavební konstrukce a rozdrtila mu nohy, následkům zranění podlehl. Roman Abramovič osiřel, byly mu tři roky. |ROMAN ABRAMOVIČ|
|
Datum narození: 24. října 1966 Bydliště: Londýn, Velká Británie (stále má ruské občanství) Postavení: Majitel londýnského fotbalového klubu Chelsea, zbohatl prodejem ruské ropy a hliníku Majetek: 8,5 miliardy dolarů|
Výchovy malého Romana se ujala rodina strýce žijícího v Uchtě, a když mu bylo osm, odešel ke své babičce a strýci do Moskvy. Po ukončení základní školy krátce studoval na průmyslové škole, odkud v roce 1984 nastoupil na povinnou dvouletou vojenskou službu. Měl štěstí, že sloužil mezi dvěma válkami, afghánskou a čečenskou. Po návratu z vojny opět nastoupil na studia v Moskvě, ani tady však dlouho nevydržel a z akademického světa utekl k podnikání.
Od gumových kachniček k ropě Když bylo Romanu Abramovičovi jednadvacet let, poprvé se oženil. Novomanželé dostali od nevěstiných rodičů dva tisíce rublů jako svatební dar. Tak začala kariéra Abramoviče podnikatele. Za darované peníze nakoupil parfémy, deodoranty, zubní pasty a silonové punčocháče. Prodejem věcí, které byly tehdy v Moskvě dostupné jen na černém trhu, se mu brzy podařilo počáteční investici zdvojnásobit. Jeho důvěra ve vlastní obchodní schopnosti rostla. Když pak bylo možné za Gorbačovovy perestrojky začít v Rusku vlastní soukromé podnikání, Abramovič s první manželkou okamžitě založili firmu na výrobu plastových hraček. Zvláště jejich gumové kachničky slavily úspěch. V dalších letech jejich podnikání vzkvétalo, postupně Abramovič založil pět různých firem zaměřených na práci všeho druhu – výrobu zboží, jeho nákup a prodej. Už tehdy si přičichl k černému zlatu, mezi aktivity jeho společností patřil také nákup a prodej ropy a ropných produktů. V roce 1992 se Romanu Abramovičovi povedl husarský kousek. Vlak, který vezl 55 cisteren nafty v ceně 3,8 milionu rublů, nikdy nedojel na místo určení. Abramovič jej na základě falešné smlouvy poslal z Moskvy na vojenskou základnu v Kaliningradu, ve skutečnosti však palivo dorazilo do Rigy. Abramovič byl zatčen a obviněn z krádeže státního majetku. Při vyšetřování však spolupracoval a byl propuštěn poté, co naftařskou společnost odškodnil kupec paliva. Prezidentův muž

Skutečně velké peníze začal Abramovič vydělávat až po pádu Sovětského svazu. Ekonomická reforma během vlády Borise Jelcina nabírala na rychlosti, reforma právního systému však zaostávala. Mnoho podnikatelů si uvědomilo, jak výhodné je prodávat ropu. Nebylo přitom nutné ji těžit, stačilo na základě exportní licence prodávat levně nakoupenou ruskou ropu na světovém trhu za světové ceny. Roman Abramovič byl jeden z prvních, které tato myšlenka napadla.

Další zlom v kariéře přišel v roce 1995, kdy se na jachtě seznámil s Borisem Berezovským, vlivným spolupracovníkem tehdejšího prezidenta Borise Jelcina. Berezovský ho údajně nazval nejtalentovanějším mladým mužem, se kterým se kdy setkal, a zprostředkoval mu vstup do takzvané rodiny. Rodinou byl nazýván úzký okruh lidí kolem prezidenta Jelcina, média dokonce spekulovala o milostném vztahu Romana Abramoviče a Jelcinovy dcery Taťány.

Krátce po svém seznámení založili Abramovič s Berezovským společnost P.K. Trust a posléze dalších deset firem. Během kontroverzního programu, v němž získávala Jelcinova vláda úvěry prodejem podhodnocených akcií státních podniků, skoupili prostřednictvím těchto firem majoritní podíl v ropném gigantu Sibněft. Každý z nich zaplatil za polovinu společnosti 100 milionů dolarů, přičemž cena na akciovém trhu byla v té době 150 milionů. Navíc prudký růst ceny Sibněftu po této akvizici svědčil o tom, že reálná cena společnosti se už tehdy počítala v miliardách dolarů.

Po Sibněftu získal Abramovič podíl v koncernu RusAl, jednom z největších světových producentů hliníku. Privatizace tohoto vysoce lukrativního průmyslu rozpoutala takzvanou „hliníkovou válku“, ve které jednotlivé mocenské skupiny soupeřily o kontrolu nad tímto odvětvím. Během války bylo zavražděno více než 100 nepohodlných vlastníků hutí, obchodníků i novinářů. Abramovič zvítězil. Na rozdíl od ostatních ruských oligarchů však nedával své bohatství v Rusku nikdy okázale najevo a ve veřejném životě se neangažoval. V tom soukromém vyměnil manželky – rozvedl se s Olgou a oženil se s bývalou letuškou Aeroflotu Irinou.

Čukčové ho milovali

Ruské hospodářství za Jelcinovy vlády upadalo do krize a v roce 1998 zbankrotovalo. Abramovič během krize nezchudl, svět stále potřeboval ropu. Zato prezident byl před nadcházejícími volbami opět na dně. Mluvčí ruské oligarchie Berezovský ho přemluvil, aby do funkce premiéra jmenoval Vladimíra Putina, šéfa tajné služby FSB, bývalé KGB. Putin po svém nástupu do funkce eskaloval vojenské operace v Čečensku a jeho preference rostly, s pomocí Berezovského a jeho strany Jednotné Rusko se pak v březnu 2000 stal ruským prezidentem. Berezovský a „rodina“ se však vděku nedočkali. Naopak. Po svém nástupu do funkce se Putin rozhodl alespoň zčásti zúčtovat s rozpínavou ruskou oligarchií. Bylo zřejmé, že novodobí boháči ke svému majetku přišli ne zcela legální cestou, a tak Putin poslal do jejich společností policejní vyšetřovatele. Berezovský uprchl ze země a Abramovič levně skoupil jeho podíly ve firmách Sibněft, RusAl, Aeroflot a televizní stanici ORT. Prezidenta Putina usmířil velkorysým darem, věnoval mu právě zmiňovanou televizní stanici.

Putin pak uzavřel s oligarchy dočasný smír – nebude je nadále pronásledovat, pokud se oni nebudou nevhodným způsobem vměšovat do jeho vládní politiky. Křehký smír však nevydržel dlouho, do politiky vstoupil další z oligarchů Michail Chodorkovskij a bitva s Kremlem se obnovila. V té době Abramovič začal své podnikání v Rusku omezovat, postupně prodal podíly v Aeroflotu, Sibněftu i RusAlu. Za hotovost pak v roce 2003 koupil zmíněný londýnský fotbalový klub. Přesto se mu pouta s Ruskem nepodařilo přetrhat úplně, Putin ho donutil setrvat alespoň v politické funkci. V roce 1999 byl totiž Roman Abramovič zvolen nezávislým poslancem ruské dumy a o rok později se stal gubernátorem Čukotky, nejchudší části Ruska, ležící 8000 kilometrů od Kremlu. Zda ho do funkce přivedly politické ambice, dohoda s prezidentem Putinem nebo spíše imunita, kterou tento úřad poskytuje, můžeme jen spekulovat. Nicméně Abramovič podle odhadů zpravodajské stanice BBC investoval do rozvoje zaostalé oblasti přes 1,3 miliardy dolarů z vlastních zdrojů a čukotský lid ho v průzkumech označoval za spasitele. Během jeho gubernátorství se výrazně zvýšil životní standard – průměrné platy se více než pětinásobně zvýšily, zlepšilo se školství i bytová situace a do regionu vstoupili noví investoři.

Po ukončení prvního gubernátorského období nechtěl Abramovič o post znovu usilovat, avšak prezident Putin změnil zákon a volby gubernátorů zrušil. Abramovič tak musel setrvat další funkční období, místo gubernátora opustil až v roce 2008. Za zásluhy o významný přínos rozvoji čukotského regionu udělil ruský prezident Abramovičovi čestné vyznamenání.

Luxus na zemi, ve vodě i ve vzduchu

Podle žebříčku nejbohatších lidí žijících v Británii z roku 2008, který každoročně zveřejňuje prestižní list Sunday Times, vlastní Roman Abramovič reality na náměstí Lowndes v londýnské čtvrti Knightsbridge. V loňském roce však nakupoval domy a pozemky i jinde ve světě a rozhodně nešetřil. V květnu koupil Wildcat Ridge v americkém Aspenu za 36,4 milionu dolarů. Tento dvousetakrový ranč je jen pár minut od domu, který koupil o dva měsíce dřív a zaplatil za něj 11,8 milionů dolarů. Vrchol realitních nákupů pak přišel v červenci, kdy Abramovič údajně získal luxusní vilu na francouzské Riviéře poblíž Monte Carla. Dům v minulosti vlastnil například bývalý šéf Microsoftu Bill Gates nebo zakladatel firmy Fiat Giovanni Agnelli. La Leopolda připomíná jméno bývalého belgického krále Leopolda II., který ji nechal postavit pro svou milenku. Rezidence se zahradou, kaskádovitě se svažující k moři, o níž pečuje 50 zahradníků, je považována za nejdražší soukromou vilu na světě. Abramoviče stála přibližně půl miliardy dolarů (tedy asi 7,5 miliardy korun). V září pak ještě utratil 16 milionů dolarů za vilu a pozemky ve španělské Marbelle.

Nejen na zemi si Roman Abramovič vybírá to nejlepší. Eclipse, Ecstasea, Pelorus, Le Grand Bleu, Sussurro. Pět luxusních jachet, takzvané „Abramovičovo námořnictvo“. Nejdražší a nejnovější je Eclipse, 170 metrů dlouhá jachta, postavená v Německu loďařstvím Blohm + Voss. Loď údajně přišla ruského boháče na 300 milionů dolarů a v současnosti je to největší jachta na světě v soukromých rukou. K vybavení patří dva bazény, dvě přistávací plochy pro vrtulník, soukromé kino, několik menších člunů a ponorka.

Vzhledem k heliportům na jachtách je jasné, že Abramovič expandoval i do vzduchu. Jeho soukromou leteckou flotilu tvoří tři helikoptéry, Airbus a speciálně upravený Boeing 767, známý jako Bandita, podle černé malby na kokpitu, která připomíná masku kryjící oči.

Sbírka luxusních automobilů pak už patří k povinné výbavě každého miliardáře. V 2004 Abramovič koupil dvě limuzíny Maybach, které nechal upravit tak, aby odolaly kulkám i bombovému útoku. Patří mu rovněž výjimečné závodní Ferrari FXX v hodnotě 2,2 milionu dolarů, kterých bylo postaveno pouze třicet. Dále vlastní Bugatti Veyron, Maserati MC12 Corsa, Ferrari 360 a upravené Porsche Carrera GT.

Soukromý život? Hodně dětí, hodně strachu

Obě manželství Romana Abramoviče skončila rozvodem, jeho současnou partnerkou je bývalá modelka, dnes módní návrhářka Daria Žuková, dcera významného ruského podnikatele sídlícího v Londýně. O jejich milostném vztahu začala média informovat v roce 2006, ještě během Abramovičova manželství s Irinou. I když Abramovič zapíral, Irina brzy požádala o rozvod. Najala nejlepší britské rozvodové právníky a zdálo se, že pokud získá poloviční podíl ze společného majetku, půjde o nejdražší rozvod v historii. K tomu však nedošlo, manželé se dohodli a rozvod proběhl v Rusku. Irina se údajně smířila s odškodněním ve výši 300 milionů dolarů.

O svém manželství s ruským milionářem mluvila Irina v rozhovoru pro ruské vydání časopisu Ok. Podle jejích slov měl život s Romanem Abramovičem vedle všudypřítomného přepychu také jeden méně příjemný prvek – neustálé vyhrožování, vydírání a strach z únosu dětí. Abramovič jich má s Irinou celkem pět, dva syny a tři dcery. Abramovičovi nechtěli děti izolovat od normálního života, a tak je bezpečnostní agentura hlídala i v kině a muzeu. Každý týden pak rodina měnila čísla všech mobilních telefonů, aby nebylo možné vystopovat, kde se kdo obvykle pohybuje. I když Irina při rozvodu zdaleka nezískala to, na co by mohla mít nárok, na otce svých dětí si nestěžuje. Roman Abramovič jí slíbil, že se o děti postará, a svůj slib prý plní. Brzy se bude starat a strachovat o další. Daria Žuková je totiž v šestém měsíci těhotenství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít