Role elektronické komunikace v obchodních vztazích sílí

15. dubna 2011, 17:45 - Profit, TZ
15. dubna 2011, 17:45

Pokrok nelze zastavit. Aby českým firmám neujel vlak a udržely si mezinárodní konkurenceschopnost, musí neustále sledovat své náklady a v maximální míře zefektivňovat podnikové procesy.

Foto: Hospodářská komora ČR

A právě možnostem procesy v obchodních vztazích mezi firmami navzájem i mezi firmami a státem výrazně usnadnit, zlevnit a zefektivnit prostřednictvím různých způsobů elektronické komunikace bylo věnováno dvoudenní 17. Sympozium EDI (elektronická výměna dat), které právě dnes (15.4.) skončilo. Tuto odbornou konferenci uspořádal Český národní orgán pro usnadňování procedur v mezinárodním obchodě (FITPRO) pracující při Hospodářské komoře České republiky, ve spolupráci s Českou společností pro systémovou integraci při Vysoké škole ekonomické. Záštitu této akci udělil místopředseda vlády a ministr vnitra a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Účastníci sympozia se mj. shodli, že stále větší část komunikace mezi firmami navzájem i mezi firmami a státem probíhá elektronickou cestou, v mnoha oblastech již výrazně přesahuje 50% a ve vztahu mezi některými výrobci či prodejci a jejich subdodavateli je nad 90 %.

Jsem přesvědčen o tom, že firmy mohou prostřednictvím elektronické komunikace hodně ušetřit. Odhady jsou různé, ale jestliže transakční náklady na vyřízení obchodního případu se pohybují v rozmezí 5-10 % z ceny zboží, tak z toho je možné pomocí elektronické, výměny dat a využívání souvisejících služeb ušetřit významné částky. Velmi perspektivní je zejména elektronická fakturace, české firmy v tomto mají výhodu, že infrastruktura pro elektronickou komunikaci je v Česku, na rozdíl od některých jiných zemí, na vysoké úrovni. Zapotřebí je ještě větší rozšíření vysokorychlostního internetu a celkové zvýšení tzv. počítačové gramotnosti. Dnes již jsou na trhu moderní a finančně dostupné aplikace a služby, které firmám umožňují snadno a levně elektronicky komunikovat a nahrazovat tak papírové obchodní dokumenty, jako jsou objednávky, kontrakty, celní, dopravní i daňové doklady (zjednodušené i faktury). Hovoříme přitom jak o klasickém EDI, tak o technologiích XML a web aplikacích, “ vysvětluje předseda FITPRO Alexander Šafařík-Pštrosz.

Více než 80 podnikatelů, manažerů, představitelů veřejných institucí, dodavatelů informačních technologií a odborníků na ICT včetně hostů ze zahraničí na sympoziu diskutovalo o takových tématech, jako je Cloud computing, datové schránky a základní registry, e-Customs, elektronická výměna dat, legislativa E-fakturace, formát IS DOC v praxi, právní aspekty elektronické komunikace, spory o domény a IT spory, ADR řízení (mimosoudní řešení spotřebitelských sporů) pro úhradové spory ve zdravotnictví, ICT jako faktor konkurenceschopnosti, či elektronickém přístupu k českým technickým normám.

Na sympoziu vystoupila řada zajímavých a erudovaných hostů: např. prezident České společnosti pro systémovou integraci Jiří Voříšek, Petr Kuchař z ICT Unie, nezávislý konzultant Jiří Peterka, přední experti ministerstva vnitra Petr Říha, Denis Gibadulin a Aleš Špidla, z Generálního ředitelství cel Martin Podveský a ze zahraničí pánové Jörg Walther z ODETTE International a Mario Apostolov z EHK OSN.

Zejména u laické veřejnosti, ale i u části odborné, stále mnohdy přetrvává jakási představa, že papírový doklad je bezpečnější a elektronické formy musí být složitě zabezpečeny pro jejich autenticitu a integritu. To již dnes ale není pravda. Elektronická výměna dat je dnes bezpečnější než ta klasická prostřednictvím papíru, protože svá data můžete zabezpečit v různých úrovních. Ale hlavně, v řadě aplikací žádné složité zabezpečení není v praxi potřebné a je pouze na překážku elektronické komunikace,“ doplňuje předseda FITPRO Alexander Šafařík-Pštrosz.

Moderní informační infrastruktura je jednou ze základních podmínek konkurenceschopnosti dané ekonomiky. A na tom musí pracovat státní správa ruku v ruce se soukromým sektorem. Proto si myslím, že ministerstvo vnitra udělalo v minulosti dobře, když ve veřejné správě rozjelo projekt datových schránek, Czech Pointů a vůbec celé e-Government. Je pozitivní, že právě podpora ICT infrastruktury v České republice a budování vysokorychlostního internetu patří v současnosti mezi priority ministerstva průmyslu a obchodu, s nímž na projektech usnadňujících elektronickou komunikaci úzce spolupracujeme. Obíhat mají skutečně data, informace, ne lidé. Šetří to čas, energii a v neposlední řadě i peníze,“ uzavírá Ondřej Novák, člen představenstva Hospodářské komory České republiky a místopředseda FITPRO.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít