Rok solárů

08. září 2010, 09:45 - Pavel Hanslíček
08. září 2010, 09:45

Letošní rok začal pro advokátní kanceláře s rakouskými kořeny dobře

Přestože loni česká ekonomika poklesla, advokátní kanceláře s rakouskými kořeny působící na tuzemském trhu si většinou nemohly stěžovat na nedostatek práce. K největším z nich patří především společnosti Schönherr, Wolf Theiss a e|n|w|c Natlacen Walderdorff Cancola (ENWC). „Rozhodně jsme loni měli co dělat, změnila se ale velmi povaha naší práce. Dramaticky klesl počet fúzí a akvizic (M&A), odhaduji až o 80 procent. To bylo vykompenzováno nárůstem práce v oblasti restrukturalizací firem a předinsolvenčního právního poradenství,“ popisuje situaci partner Wolf Theiss Pavel Marc, s nímž souhlasí i partner pražské kanceláře Schönherr Martin Kubánek. „Práce jsme v první polovině letošního roku měli více než loni, ale je to za méně peněz. Na trhu je obrovský tlak na ceny, ty klesly až o 20 procent,“ říká Kubánek, jehož zkušenost potvrzuje i partner ENWC Erwin Hanslik. „Před třemi lety se klienti zeptali, kolik chceme na hodinu. Dnes následuje druhá otázka, jaký paušál nebo maximální cenu můžeme nabídnout,“ sděluje Hanslik.

Oživené fúze A o jaké služby z oblasti insolvenčního práva byl největší zájem? „Nejčastěji jsme radili při restrukturalizaci a dozajištění úvěrů, především se to týkalo výrobců dílů pro automobilky,“ říká Marc z Wolf Theiss. Ekonomická recese přinesla i další zajímavý druh právnické práce – poradenství při slučování divizí a dceřiných společností do větších celků. „Zhoršená ekonomická situace nutí firmy, aby tak šetřily náklady,“ vysvětluje Kubánek a dodává, že impulzy českému trhu M&A dodávají zejména zahraniční společnosti. „Již se objevují firmy, které chtějí kupovat, ale představy obou stran o ceně transakce se míjejí,“ vysvětluje Kubánek. Přes rozdíly ve vnímání cen již nyní některé transakce probíhají – například ENWC radila světově druhému největšímu producentovi elektroměrů, egyptské společnosti El Sewedy Electrometer, při akvizici české firmy ZPA Smart Energy. „Celkově letošní rok začal velmi dobře a vidíme tak jakési světlo na konci tunelu,“ pochvaluje si Hanslik z ENWC. Rakouská právní kancelář, konkrétně Wolf Theiss, radila financujícím bankám i při zřejmě zatím největší letošní akvizici, kdy rakouský výrobce vláken Lenzing koupil společnost Biocel Paskov, která je největším evropským výrobcem sulfitové buničiny s ročními tržbami mezi třemi a čtyřmi miliardami korun. A právě díky schopnosti právně zastřešit rozsáhlé transakce se pražské pobočce Wolf Theiss podařilo získat titul Nejlepší právnická firma roku v České republice za rok 2010 od prestižního měsíčníku International Financial Law Review.

Pád v realitách Podobně jako M&A loni zamrzlo i obchodování s nemovitostmi. „Naše kancelář naštěstí nebyla v tomto oboru přehnaně exponovaná, tak nás útlum tolik nepostihl,“ říká další partner pražské kanceláře Wolf Theiss Jakub Adam a dodává, že přesto Wolf Theiss asistoval u dvou velkých realitních transakcí, které se v uplynulém roce uskutečnily. Jednalo se o prodej kancelářského komplexu Gemini, který koupil německý realitní fond Deka Immobilien za 110 milionů eur a prodej budovy Jungmannova Plaza za 40 milionů eur stejnému subjektu. Zajímavé realitní transakce si ale připsal Schönherr i ENWC. „Například pro rakouského investora Hypo Real Invest pracujeme letos již na třetí akvizici. První byl nákup budovy Vyšehrad Victoria a následně kanceláře na Smíchově,“ potvrzuje Hanslik s tím, že počítá s dalšími transakcemi. Schönherr zase radil německému fondu IVG při akvizici domu na Václavském náměstí za 60 milionů eur.

Energetický boom Na rozdíl od stagnujícího trhu M&A a nemovitostí v uplynulém roce velké množství práce zajistil rakouským právníkům boom fotovoltaických elektráren. „Zejména z Německa přišla celá řada investorů a zájem trvá, i proto řadu právních kanceláří včetně naší zajímavě vytěžuje,“ vysvětluje Marc z Wolf Theiss s tím, že zájem o investice do obnovitelných zdrojů i přes určité zpomalení vyvolané avizovanými kroky vlády stále trvá. „Hlavní zájem je o projekty stabilizované, nejlépe ty, které mají rezervováno napojení do sítě. Naopak u investic, kde není zajištěno napojení za podmínek tarifu letošního roku, je trh již velmi opatrný,“ dodává Adam a doplňuje, že v některých obdobích uplynulého roku se transakcím v oblasti obnovitelných zdrojů věnovala téměř polovina právníků pražského týmu Wolf Theiss. To není určitě náhoda – Wolf Theiss totiž disponuje vlastní specializovanou skupinou advokátů zaměřenou na obnovitelné zdroje a navíc se této kanceláři daří pronikat do řady méně tradičních oborů, například se věnuje právnímu poradenství pro farmaceutické a biotechnologické společnosti. Ovšem solární boom má svou odvrácenou stranu. „Vlna zájmu o soláry nejpozději příští rok na jaře opadne,“ upozorňuje Kubánek, jímž vedená pražská kancelář Schönherr se v uplynulém roce právnímu poradenství v oblasti fotovoltaiky také intenzivně věnovala. Dle Kubánka má kromě projektů slunečních elektráren zajímavý potenciál i oblast regulace energií. „Poskytujeme stanoviska na jednání s Energetickým regulačním úřadem,“ doplňuje Kubánek. Přitom právě pro Schönherr se veřejný sektor ukázal být velmi zajímavým zdrojem zakázek. „Radíme řadě krajů i větších měst při organizaci velkých tendrů v oblasti služeb,“ doplňuje Kubánek s tím, že poptávka po takových službách ze strany municipalit a krajů v poslední době roste.

Síla regionu Velkou výhodou rakouských právních kanceláří působících v Česku se loni ukázala jejich silná regionální síť ve střední a východní Evropě (CEE). „Úbytek klientů nevnímáme, rakouští investoři ze středoevropských trhů určitě neodejdou,“ říká Marc s tím, že právě síť poboček na Balkáně pomohla kanceláři Wolf Theiss získat zakázky od společnosti ČEZ a v několika zemích regionu pracuje Wolf Theiss i například pro H&M. „Tradičně jsme pro H&M pracovali v Česku a na základě této zkušenosti nás začali využívat i na rumunském a bulharském trhu,“ doplňuje Adam s tím, že Wolf Theiss působí ve dvanácti zemích CEE. Podobně význam středoevropské sítě kanceláří vidí i Hanslik z ENWC, která disponuje v CEE pobočkami v sedmi státech. „To oslovuje klienty, kteří chtějí právní poradenství od jedné společnosti v co možná nejvíce zemích. Takto zastupujeme například prodejce sportovního zboží Hervis, prodejce módy Mango či C&A nebo výrobce software CSC v několika zemích regionu včetně Česka,“ říká Hanslik. Sílu své sítě jedenácti poboček v regionu CEE využívá i Schönherr. „Radili jsme například Volkswagenu při akvizici poboček Porsche Inter Auto v celé střední a východní Evropě,“ popisuje Kubánek. Zatímco dříve byl často centrálním bodem všech transakcí rakouský investor, tak nyní se množí zakázky, kde tento bod zcela chybí. „Například nyní pracujeme pro maďarské banky v Česku,“ říká například Marc z Wolf Theiss. Obdobnou zkušenost má i Schönherr. „Do Česka stále více míří polské firmy a máme zprávy, že zájem o tuzemský trh mají bulharští investoři. Proto vysíláme jednoho našeho kolegu na podzim do Sofie, který potenciální klienty osloví,“ doplňuje Kubánek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít