Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Nezaměstnanost je nízká, poptávka po personalistech vysoká

Nezaměstnanost v ČR se už spoustu měsíců drží na minimu. Od roku 2014 s občasnými výkyvy…

Oslavy výročí vzniku ČSR potrvají celý měsíc od 28. září

Národní oslavy 100 let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského…

Průlom v pohledu na alternativní medicínu

Informace o předání petice na podporu biotroniky do Poslanecké sněmovny a Senátu…

Rok krysy přinesl nová pravidla

18. února 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
18. února 2008, 00:00

Invaze českých firem na dva klíčové východoasijské trhy vrcholí. V Číně a Vietnamu jsou přitom konfrontovány s novými podmínkami. V posledních měsících například poklesla cla, na druhé straně ale zdražila pracovní síla i pozemky. Tažení českých firem v těchto dnech korunuje obří kontrakt na výstavbu větrných elektráren ve Vietnamu.

Západní Čína a Vietnam Invaze českých firem na dva klíčové východoasijské trhy vrcholí. V Číně a Vietnamu jsou přitom konfrontovány s novými podmínkami. V posledních měsících například poklesla cla, na druhé straně ale zdražila pracovní síla i pozemky. Tažení českých firem v těchto dnech korunuje obří kontrakt na výstavbu větrných elektráren ve Vietnamu.

Zapomeňte na superlevnou pracovní sílu. Připravte se na velmi hustou konkurenci. Investujte do odlehlejších regionů. Tak lze shrnout základní doporučení, která dali odborníci vývozcům před několika dny na pražské Exportní konferenci věnované západní Číně a Vietnamu, kterou uspořádala agentura CzechTrade ve spolupráci s Komerční bankou. Dva bouřlivě se rozvíjející východoasijské trhy jsou tradičním cílem českých investic. Odborníci ale upozorňují, že situace se tam rychle mění. S čím musí vývozce počítat v budhistickém roce krysy, který začal 7. února?

Dál než do Šanghaje

JDĚTE ZA VELKOU ČTYŘKOU

Bankovní sektor prochází v obou zemích bouřlivým rozvojem. Například v Číně byly ještě v roce 1978 pouhé tři banky. V roce 1995 začaly vznikat první soukromé ústavy, dnes v Číně najdete již plných 120 bank. Na koho se v záplavě bankovních domů se seriózně znějícími, leč mnoho neříkajícími názvy, obrátit? „Doporučuji v obou zemích takzvanou velkou čtyřku, tedy čtyři největší banky. Ty například v Číně ovládají polovinu všech bankovních aktiv,“ uvádí Jana Švábenská z Komerční banky. Jde o Bank of China, Agricultural Bank of China, Industrial and Commercial Bank a China Construction Bank. Ve Vietnamu tvoří velkou čtyřku státem ovládané ústavy, které pokrývají 70 procent trhu. Jsou to Bank for Foreign Trade of Vietnam, Bank for Investment and Development of Vietnam, Industrial and Commercial Bank of Vietnam a Vietnam Bank for Agricultural and Rural Development.

Rostoucí zájem Česka o východní trhy demonstrovalo v loňském roce otevření dvou nových poboček CzechTrade. Ta čínská vznikla v západní části země, ve městě Chengdu. Odráží to novou strategii průniku českých firem na obří asijský trh. „Když jsme dříve jezdili do Číny, tamější experti nám pořád říkali: Jděte dál do vnitrozemí. Peking nebo Šanghaj už jsou přeplněny konkurencí. Ale my na to nejdříve neslyšeli,“ říká Ivan Vyroubal, který vede právě kancelář CzechTrade v Chengdu. Podle něj se díky nové pobočce otevírá českým firmám další obrovské působiště. Jde o dvanáct západních čínských provincií, které obývá více než 370 milionů lidí. Konkurence je v těchto regionech zatím přece jen menší než na východním pobřeží Číny. „Zásadní posun je v tom, že v Číně rychle roste střední vrstva obyvatelstva, která může kupovat vaše výrobky,“ podotýká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Průměrný plat dělníka je už 88 dolarů

V roce krysy ale nastávají nové podmínky. Předně už přestává být samozřejmostí, že východoasijské dělníky získáte prakticky zadarmo. „Ve Vietnamu byla dříve stanovena minimální mzda na 33 dolarů měsíčně, pro pracovníka v zahraniční firmě na 50 dolarů. Ale nedávno na to zaměstnanci reagovali vlnou protestů,“ říká šéf kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě Luboš Marek. Podle něj lze nyní očekávat rostoucí tlak na zvyšování mezd.

Dělníci sice dosáhli díky protestům zvýšení mezd, vietnamské orgány jim ale zároveň poněkud utáhly uzdu. „Stávkami se sice dosáhlo zvýšení platů na průměrných 88 dolarů, reakce ale na sebe nenechala dlouho čekat. 30. ledna vyšlo nařízení vlády, podle kterého se budou postihovat stávky ohrožující národní ekonomiku a veřejný zájem,“ konstatuje Luboš Marek. „Pokud někdo hledá vyloženě levnou pracovní sílu, doporučil bych mu nyní z východoasijských zemí nejspíš Kambodžu,“ dodává.

Poslední dva měsíce trápí Vietnam také vysoká inflace – téměř 15procentní. Také prudce rostou ceny nemovitostí. „V poslední době se mluví doslova o pozemkové horečce. V lukrativnějších lokalitách se prodává metr čtvereční řádově i za jeden až pět tisíc dolarů,“ uvádí Marek.

 EXPORTNÍ KONFERENCE

  2. dubna, Plzeň – Obchodujeme s Ruskem, 

  Srbskem, Černou Horou a Pobaltím

  15. května, Praha – Jak úspěšně exportovat do

  Turecka, severní Afriky a na Blízký východ

  11. září, Praha – Obchodujeme se Španělskem,

  Francií a Itálií

  11. listopadu, Brno – Obchodujeme s Latinskou

   a Severní Amerikou

  Poznámka: Podrobnosti na www.czechtrade.cz

Stroje dovezete bez cla

Příjemnou novinkou pro české exportéry je ve Vietnamu naopak radikální snížení dovozních bariér. „Od 1. ledna došlo ke snížení sazby zhruba u 1700 položek! Například na pivo bylo stoprocentní clo. Od letoška je sníženo jen na 59 procent. Na mléčné výrobky je sazba už jen 10 až 20 procent. Na většinu strojů se nevztahuje již dokonce žádné clo. Je to reakce na zastaralé strojní vybavení snad ve všech oborech a na nutnost jeho obnovy,“ uvádí Luboš Marek.

V obou zemích se také rychle zlepšuje jazyková vybavenost místních úředníků. „Je už naprostým standardem, že na každém lidovém výboru jsou zahraniční odbory, kde příslušný úředník mluví plynulou angličtinou,“ říká Marek.

 

Co znamená investice v čínštině

Státní podporu a dynamický růst obou velkých asijských zemí využilo už mnoho českých firem. Třeba společnosti Tescan se daří prodávat do Číny i takové specializované technologie, jakými jsou rastrovací elektronové mikroskopy a příslušenství k nim. Firma už v Asii utržila několik milionů dolarů. „I přes tyto úspěchy jsme se ale ponaučili v jedné věci. Na čínský trh byste měli nejen dovážet, ale být tam jako značka trvale přítomni, například formou joint-venture,“ popisuje své zkušenosti obchodní ředitelka Tescanu Hana Glatzová.

Tento poznatek považuje za důležitý i Jana Švábenská z Komerční banky, která se zaměřuje na problematiku financování exportu. „Podnikatel si musí dát pozor na rozdílné vnímání pojmu investice. Zatímco naši exportéři investici vnímají často jen jako vývoz zboží, Asijci tím mnohdy myslí spíš trvalou přítomnost na jejich trhu. Z toho pak vznikají nedorozumění při jednání.“

Větrníky pro asijskou brízu

EXPORTNÍ VELETRHY CZECHTRADE

  (setkání firem s vedoucími 

  zahraničních kanceláří CzechTrade)

  3. a 4. března: Praha, hotel Pyramida

  6. března: Brno, BVV, veletrh Salima

  17. a 18. září: Brno, Mezinárodní

  strojírenský veletrh

Zřejmě největší kontrakt současnosti se dolaďuje právě v těchto dnech. Společnost KV Venti získala ve Vietnamu obří energetickou zakázku. „Půjde o výstavbu 600 větrných elektráren po celém Vietnamu. Jejich instalovaný výkon bude úhrnem tisíc megawattů,“ říká majitel společnosti David Jozefy. „První stavby začnou ve čtvrtém kvartálu letošního roku. Celková délka výstavby je pět let.“

Zkušenost firmy ale dokládá, že k podobným lukrativním zakázkám se ani ve východní Asii nelze dostat lusknutím prstu. „Nejprve bylo potřeba získat takzvanou investiční licenci. Dva roky se muselo platit měření větru na ostrově u vietnamského pobřeží, než úřady licenci vydaly. To ukazuje, že podnikatel by měl počítat s tím, že bude muset sáhnout do kapsy ještě dávno předtím, než se dostane k vlastní zakázce,“ říká Marcel Winter, který KV Venti pomáhal při prosazování se na vietnamském trhu.

Pozor na podvodníky bez dovozní licence

Podle Wintera je ještě jedna licence, na kterou by měl případný investor myslet. „Na každém veletrhu za vámi budou chodit různí Vietnamci a budou tvrdit, že koupí vaše zboží. Hned zkraje se jich zeptejte, zda mají na dovoz licenci. Jinak totiž může vaše zboží zůstat trčet ve vietnamském přístavu a celníci ho nepustí do země. Bude tam ležet tři měsíce, pak ho úřady zkonfiskují. A ti povedení obchodníčci obvykle mají známé a vědí, jak se pak k vašemu tovaru dostat zadarmo,“ varuje Winter. „Takto například jedné české firmě kompletně zrezivěly v přístavu dva dovážené autobusy,“ dodává.

Pražská konference o exportu do západní Číny a Vietnamu odstartovala nový cyklus setkání, která bude letos pořádat vládní proexportní agentura CzechTrade spolu s Komerční bankou. Další setkání, věnované obchodu v oblasti východní Evropy a Balkánu, se bude konat na počátku dubna v Plzni.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Taky už vám přišel spam, že si vás někdo natočil?
Trumpovy obchodní války a proměna čínské ekonomiky
S novým školním rokem se shánějí pronájmy. Na co si dát pozor?
Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
S čím při změně zdravotní pojišťovny nepočítejte?
Auta
Políčeno na filtry pevných částic: měření emisí v Česku…
Fotogalerie: V Hannoveru se ukázala také historie nákladních aut
Peugeot má nový hybrid. Nabídne až 300 koní a prodávat se začne příští rok
Elektrická ofenzíva koncernu VW: Audi nabídne svůj Taycan a Porsche končí s dieselem
Ford Ranger Double Cab 3.2 TDCi vs. Toyota Land Cruiser 5dv. 2.8 d-4d AT: Rám proti rámu
Technologie
Apple vydal macOS Mojave: přináší tmavý vzhled a kopec novinek
Tři dny teď můžete nakupovat audioknihy za polovic. Audiolibrix slaví narozeniny
Mikrokódy proti chybě Spectre ve Windows Update rozbíjí na některých CPU přetaktování
Mozilla vynutila sběr malého objemu dat ve Firefoxech s vypnutou telemetrií
Data cennější než zlato. Proč firmy chtějí vaše osobní údaje?
Hry pro příležitostné hráče