Rok 2009: Nižší daň a vyšší slevy

24. března 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
24. března 2008, 00:00

Zákon o dani z příjmů čekají změny. Od roku 2009 má začít platit nižší 12,5procentní daň z příjmů, zvýšit se mají slevy na dani. Ve hře je i snížení plateb na sociální pojištění.

Zákon o dani z příjmů

Experti ODS se musejí rozhodnout, jak upraví daně, které odvádějí podnikatelé – fyzické osoby, tak, aby se vyrovnal negativní dopad nového zákona o dani z příjmů na střední příjmové skupiny. Jedenáctičlenný tým odborníků, který byl sestaven a schválen minulý týden, se bude zabývat úpravou daně, respektive daňových odpočtů v zákoně o dani z příjmů a také přípravou nových daňových reforem. Změny mají začít platit v roce 2009. Občanští demokraté se tak vlastně stali oficiálními účastníky ,,připomínkového řízení“, kterým procházejí daňové zákony navrhované ministerstvem financí, než se jejich paragrafované znění dostane do Poslanecké sněmovny.

Šéfem tohoto týmu je poslanec Michal Doktor, dalšími členy pak vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, senátor Ivan Adamec, poslanci Vlastimil Tlustý, Oldřich Vojíř, Juraj Raninec, Jan Bürgermeister, Vladislav Vilímec, primátor města Liberce Jiří Kittner a poradce premiéra Martin Kocourek.

Tým odborníků bude pracovat na dvou samostatných tématech. V první řadě se bude zabývat úpravami zákona o dani z příjmů tak, aby bylo možné přejít z patnáctiprocentní sazby daně z příjmů, která platí letos, na 12,5procentní sazbu daně, která má podle zákona začít platit v roce 2009. Zachovat chce přitom slib koalice z loňského srpna, že při přechodu na nižší daň je nutné zajistit, aby se nezvýšilo celkové zdanění.

Tlustý se hlásí o svá práva

Tuto podmínku si loni při schvalování reformy veřejných financí prosadil poslanec Vlastimil Tlustý. Podle něj totiž má být v roce 2009 podle platného zákona snížena sleva na dani z dnešních 24 840 korun pouze na 16 560 korun, což by střední příjmové skupině reálně zvýšilo zdanění. „Dosud jsme nejednali, první schůzka celého týmu bude teprve svolána,“ upřesňuje Tlustý.

Podle něj by příští rok měla být sleva na dani vyšší – zhruba kolem 20 až 21 tisíc korun, což by zajistilo dosažení koaličního slibu. „Je možná i varianta mírnějšího zvýšení slevy na dani v kombinaci se snížením odvodů na sociální pojištění,“ říká Tlustý. „V každém případě nesmí jakákoliv úprava znamenat, že by se prohloubil rozpočtový schodek,“ uvádí Michal Doktor. Vybrané řešení musí dostat konečnou podobu novely nejpozději v červnu, kdy by ji měl dostat k projednání parlament. Novela by pak mohla začít platit od ledna 2009.

Do nákladů co nejvíc

Druhé velké téma, kterým se bude expertní tým ODS zabývat, je další etapa daňové reformy. „Půjde o všechna témata, která mají vliv na celkové daňové zatížení,“ říká k tomu Michal Doktor. Mělo by jít nejen o zcela novou úpravu zákona o dani z příjmů, ale také o nový daňový řád a sloučení systému výběru daní, cel a pojistného.

Část poslanců chce prosadit, aby byly maximálně liberálně upraveny daňově uznatelné náklady, které nyní zákon přesně vyjmenovává. Podle prvních návrhů by do daňově uznatelných nákladů mohli podnikatelé zahrnout takové náklady, které slouží k dosažení zisku a jsou v souladu s dobrými mravy.

„Zčásti je tento model používán ve Spojených státech, ovšem tam platí zcela jiný daňový systém než u nás, a v Německu. Tam mají firmy větší vůli v tom, co je možné považovat za výdaje, které lze zahrnout do nákladů. Ovšem já s tímto návrhem příliš nesouhlasím. Pokud firmě dovolíte napsat si všechno do nákladů, stane se méně konkurenceschopnou,“ vysvětluje Michal Doktor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít