Rodinné domy budou od ledna dražší o 13 procent. Kvůli přísnějším normám EU - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rodinné domy budou od ledna dražší o 13 procent. Kvůli přísnějším normám EU

,

Výstavba nových domů s plochou do 350 čtverečních metrů v průměru zdraží o 13 procent. Vyplývá to z průzkumu firmy Stiebel Eltron mezi čtyřmi desítkami architektů, projektantů a stavebních firem.

„Přísnější normy se dotknou především rodinných domů, které se nově musí stavět s téměř nulovou spotřebou energie,“ vysvětlila marketingová manažerka firmy Stiebel Eltron Dana Stloukalová.

Nová pravidla, jež se týkají zejména vytápění, zdraží novostavby v průměru o 13 procent. Šestina dotázaných se domnívá, že to bude o 20 procent, desetina dokonce míní, že se nové projekty zdraží o 30 procent.

Dvě třetiny odborníků tvrdí, že je třeba zvolit vhodné vytápění, 40 procent hovoří o důležitosti zateplení budov. 94 procent preferuje pro použití vytápění a ohřevu vody tepelná čerpadla. Slunečním kolektorům dává přednost 16 procent dotázaných a 13 procent by zvolilo vytápění plynem.

„Mezi hlavní přednosti tepelných čerpadel patří flexibilita řešení, jsou dobrou volbou pro nezasíťované lokality,“ tvrdí architekt Radovan Chládek. „Další výhodou je i dobrý topný faktor a to, že kromě topení i chladí,“ dodal Jiří Černý ze stavební firmy Futur.

Nové nařízení Evropské unie představuje tlak na používání obnovitelných zdrojů energie pro provoz domů, shodlo se 91 procent dotázaných.

Dále čtěte:

Stavte turbíny, vítr je čím dál silnější, tvrdí studie. Čeští odborníci nadšení brzdí

Tepelná čerpadla sehrají při snižování emisí klíčovou roli, říká manažer Stiebel Eltron Matten