Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Roboti zatím operovat nebudou

03. prosince 2007, 00:00 - Jan Němec
03. prosince 2007, 00:00

Zdravotnictví je jedním z oborů, které v Česku stále čekají na masivnější zavedení moderních informačních technologií. Přestože oblast eHealth patří mezi priority ministerstva zdravotnictví, na elektronické recepty nebo zdravotní dokumentaci si ještě několik let počkáme.

Informační technologie ve zdravotnictví Zdravotnictví je jedním z oborů, které v Česku stále čekají na masivnější zavedení moderních informačních technologií. Přestože oblast eHealth patří mezi priority ministerstva zdravotnictví, na elektronické recepty nebo zdravotní dokumentaci si ještě několik let počkáme.

Informační technologie nezadržitelně pronikají do všech oblastí našeho života. Výjimkou není ani „životně“ důležitý obor – zdravotnictví. „Nečekejme, že nás v nejbližší době budou operovat na dálku roboti. Nemáme problémy s nedostupností lékařů. Je však důležité zajistit dostupnost potřebných informací,“ tvrdí europoslanec a lékař Milan Cabrnoch, který se problematice dlouhodobě věnuje.

Představy o dokonalých operatérech ovládaných dálkově tak patří zatím spíše do oblasti sci-fi. Aktuálně se odborníci z oboru snaží zajistit, aby zdravotní informace pacienta byly dostupné a čitelné kdekoliv po světě. To umožní například elektronické zdravotní záznamy, elektronická identifikace pacienta nebo datové standardy pro zdravotnické informační systémy.

Elektronické recepty a zdravotní záznamy

Jaké výhody přinesou projekty eHealth pacientům a lékařům? Především lepší informovanost. Při použití informačních technologií totiž odpadne papírování. Veškeré zdravotní záznamy, výsledky vyšetření nebo operací a informace o používaných lécích bude mít jak lékař, tak pacient k dispozici v elektronické podobě. Lékařům odpadne nutnost opakovat některá vyšetření – jejich výsledky z jiné nemocnice si jednoduše najde na internetu.

Příkladem může být v Česku již fungující projekt PACS. Ten zpřístupňuje přes internet výsledky vyšetření například z rentgenu nebo magnetické rezonance v podobě obrázků ve vysokém rozlišení. Se sdílením informací mezi jednotlivými zdravotníky pracuje takzvaná telemedicína. Ta spočívá v možnosti hodnocení obrazových výsledků vyšetření vlastním lékařem na dálku. Umožňuje také konzultace lékařů bez nutnosti fyzického setkání.

Díky elektronizaci se zjednoduší vydávání předpisů na léky. I ty budou totiž v budoucnu v elektronické podobě. Nemocný nebude muset nosit do lékárny nečitelně počmáraný papír – recept. Lékárník si potřebné informace pouze vyhledá na internetu. „Základní podmínkou je vytvoření centrálního úložiště elektronických receptů,“ vysvětluje europoslanec a propagátor eHealth Milan Cabrnoch. Do centrálního úložiště pak podle něj budou mít přístup všichni předepisující lékaři i lékárníci. „Pro přístup i předepsání však bude potřeba zaručený elektronický podpis,“ dodává Cabrnoch. Pro zavedení elektronické dokumentace je totiž třeba zajistit maximální ochranu citlivých zdravotních informací o pacientech.

V „novém“ zdravotnictví odpadnou také pojištěnecké kartičky, které v současnosti každý musí doktorům předkládat. Zastoupí je systém elektronických identifikátorů. Ty tak jednoznačně určí nejen totožnost pacienta, ale i jeho zdravotní pojišťovnu. Lékař si bude moci snadno ověřit, zda se pojišťovna k pojištěnci hlásí, a jaké jsou jeho případné závazky vůči ní.

Ministerstvo zdravotnictví analyzuje a připravuje

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta úřad věnuje problematice eHealth významnou pozornost. Proto ministerstvo sestavilo mezirezortní koordinační skupinu pro oblast budování a zavádění eHealth v České republice. „eHealth je z pohledu reformních kroků jednou z významných cest. Jelikož tato problematika vyžaduje spolupráci dalších rezortů, považuji jejich koordinaci za klíčovou,“ komentuje zřízení skupiny ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

V koordinační skupině proto zasedají zástupci dalších ministerstev – vnitra, financí, pro místní rozvoj a průmyslu a obchodu. „Prvořadým úkolem tohoto poradního orgánu bude analýza současného stavu a návrh legislativních i nelegislativních podmínek pro zavádění eHealth,“ dodává Cikrt. Konkrétní termíny novinek však zatím ministerstvo neodhaduje.

Podobně jako České národní fórum pro eHealth se tak skupina bude zabývat především oblastí identifikace pacienta, elektronické zdravotní dokumentace a výměny informací mezi lékaři a nemocnicemi. „Záběr“ chystaných změn a nutné legislativní úpravy však přesahují hranici jednoho volebního období. Nelze tak s jistotou říci, zda a jak bude v zavádění eHealth pokračovat příští vláda.

 CO JE IZIP

IZIP (Internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta) byl vytvořen „lékaři pro lékaře“. Na jeho počátku stáli tři lékaři z praxe – Pavel Hronek, Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. Obklopili se týmem nadšenců z oboru informatiky a komunikace a po více než roce přesvědčili ke spolupráci partnery VZP, IBM, Komerční banku, Český Telecom a Eurotel. V únoru 2002 začala pilotní fáze projektu IZIP ve čtyřech vybraných okresech České republiky: v Benešově, Berouně, Jičíně a Rokycanech. Cílem této fáze bylo ověřit fungování zdravotní knížky v praxi. Se zdravotní knížkou na internetu se v „pilotu“ seznámilo na 300 lékařů a čtvrtina z nich začala tento systém využívat v praxi. Od začátku roku 2003 se IZIP rozšířil na celé území České republiky. Do systému se registrují nejen lékaři, ale i ostatní zdravotničtí pracovníci. Do projektu se zapojují i velké ústavy – Homolka, Masarykův onkologický ústav, Imumed, poliklinika Centromed a další.

IZIP je českou chloubou

Jedním z pilotních projektů v oblasti eHealth je nejen v Česku, ale i v rámci Evropské unie český IZIP (Internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta). Ten, přestože se v Česku setkal s četnou kritikou, je v zahraničí hodnocen velmi pozitivně. Evropská komise jej dokonce na základě vlastní studie vyhodnotila jako jeden z nejlepších příkladů zavedení projektu elektronického zdravotnictví.

IZIP je ve své podstatě systém zdravotních knížek přístupných přes internet. „Cílem elektronické zdravotní knížky je zajistit lékařům a pacientům rychlou a kvalitní diagnostiku jako východisko pro správné medicínské rozhodnutí lékaře, správný způsob léčby, efektivní předepisování léků a úspory času i finančních prostředků všude tam, kde je možné elektronizací nezbytné procesy ve zdravotnickém systému krátit a zdokonalovat,“ vysvětluje Lucie Piloušek, marketingová ředitelka společnosti IZIP, která systém provozuje.

Pacient si zdravotní knížku může zřídit sám a zadarmo. Neplatí ani za její další vedení. K založení navíc nejenže nepotřebuje „posvěcení“ svého lékaře, ale naopak sám rozhoduje, kterým doktorům umožní ke svým zdravotním záznamům přístup. „O zápisech a sdílení informací mezi lékaři rozhoduje pacient, lékař tedy musí mít souhlas pacienta,“ potvrzuje Lucie Piloušek. Do zdravotních knížek však mohou zapisovat pouze registrovaní lékaři. To může představovat problém hlavně pro lidi, jejichž lékař není příliš „pokrokově naladěn“.

V systému je v současnosti registr
ován více než milion pacientů. „Celkem lékaři zapsali do zdravotních knížek přes osm milionů zápisů. Z toho loni 2,5 milionu a letos prozatím 2,1 milionu,“ upřesňuje Piloušek. IZIP si podle ní nachází větší oblibu i u lékařů. Momentálně je jich do systému zapojeno téměř devět tisíc, tedy jedna čtvrtina. K IZIP se připojilo i 55 nemocnic a 300 lékáren. Donedávna byla účast v systému podmíněna příslušností k jediné zdravotní pojišťovně – VZP. „Nyní se nám podařilo okruh potenciálních uživatelů rozšířit o pojištěnce České národní zdravotní pojišťovny. S dalšími pojišťovnami vedeme jednání,“ vysvětluje Lucie Piloušek. Podle ní by tak brzy mohl mít přístup do IZIP kdokoliv bez ohledu na pojišťovnu.

Na lékaře systém neklade přehnané nároky. „Lékař musí být především vybaven přístupem na internet, tak, aby bylo zabezpečeno plnohodnotné ukládání dat,“ říká Lucie Piloušek. Doporučuje lékařům také pořízení zaručeného elektronického podpisu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Ropa se na 100 dolarů možná ani podívat nemusí
Test: víte, jaká doba se vám bude počítat do důchodu?
Účty za elektřinu narostou o stovky až tisíce korun. Záleží na tom, zda jen svítíte nebo i topíte
Auta
Ducati Multistrada Enduro 2019 má nový motor i podvozek
Nástupce Rapidu má jméno. Těšte se na Škodu Scala
BMW X7 se začíná odhalovat. Design mnichovského Range Roveru je ale známý už delší dobu
Co způsobil filtr pevných částic u Fabie 1.0 TSI? Nižší točivý moment a nepatrně horší dynamiku
Vyberte nejlepší auta roku 2019 a vyhrajte ceny za 200 000 Kč
Technologie
Proč při přistávání raket SpaceX vypadává živý přenos? (video s CZ titulky)
Nový detektor v mobilu pro vegany? Hertzstück vám ukáže, co přesně jíte
Nvidia přistála na Měsíci. Demo s ray tracingem má dokázat, že NASA nelhala (video)
Google znovu řeší pirátství obrázků. Do vyhledávače přidá jména autorů
Nové čtyřjádrové APU Ryzen za nižší cenu? HP má v počítačích model 2100GE s 35W TDP
Hry pro příležitostné hráče