Rizikový kapitál míří do farmacie

10. března 2003, 00:00 - (dr)
10. března 2003, 00:00

Investoři dávají stále víc přednost firmám s určitou historiíNejvíc rizikových investic získala Británie. Poklesly částky investované do odvětví softwaru, větší zájem je o zdravotnictví, farmacii a medicínské služby.Po dlouhotrvajícím prudkém poklesu se v posledním kvartále loňského roku evropské investice rizikového kapitálu stabilizovaly.

Investoři dávají stále víc přednost firmám s určitou historií

Nejvíc rizikových investic získala Británie. Poklesly částky investované do odvětví softwaru, větší zájem je o zdravotnictví, farmacii a medicínské služby.

Po dlouhotrvajícím prudkém poklesu se v posledním kvartále loňského roku evropské investice rizikového kapitálu stabilizovaly. Uvádí to průzkum evropského rizikového kapitálu provedený společností Ernst & Young. Objem investic činil 878 milionů eur při 223 transakcích. Přestože počet transakcí se ve čtvrtém čtvrtletí snížil oproti třetímu o třináct procent, investovaná částka byla nižší o pouhé jedno procento. Nejvíc investic směřovalo v posledním kvartále loňského roku na britský trh. Formou rizikového kapitálu se financuje hlavně podnikání, které přináší vyšší rizika, ale představuje potenciálně vysoké zisky. Podstatou je majetkový vstup do firmy a financování rozvoje, které má přispět k růstu hodnoty firmy. To investorovi umožní svůj podíl ve firmě v určité chvíli se ziskem prodat.

Nejvíc investic do Británie

I vloni dominovaly evropským investicím rizikového kapitálu Velká Británie, Francie, Německo a Švédsko. Investice uskutečněné v těchto zemích tvořily přibližně tři čtvrtiny celkového objemu investovaných prostředků. Velká Británie je přitom zdaleka nejsilnější zemí jak z hlediska počtu transakcí, tak i investovaných částek. Na druhém místě se vloni ocitla Francie, která tak odsunula Německo, jež bylo na druhé pozici v letech 2000 a 2001. Do britských firem směřovaly vloni investice za 1,5 miliardy eur. To je více, než částka investovaná ve Francii (732 miliony eur) a Německu (575 milionů eur) dohromady.

Software už tak netáhne

Podle průzkumu Ernst & Young značně poklesly částky investované do odvětví softwaru. V posledním čtvrtletí roku 2002 tam směřovalo 135 milionů eur v 56 transakcích rizikového kapitálu. To představuje pokles v počtu transakcí o 45 procent a v objemu o 27 procent oproti předcházejícímu čtvrtletí. Opačně tomu bylo v odvětví zdravotnictví, farmacie a medicínských služeb. V nich objem investic ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 33 procenta na 385 milionů eur. Vzrostly také investice do odvětví produktů a služeb, a to o pětadvacet procent na 142 miliony eur. Ovšem z pohledu celého loňského roku byla nejúspěšnější odvětví farmacie a softwaru. Společně získala třiapadesátiprocentní podíl objemu všech investic rizikového kapitálu.

Investice spíš do firem s historií

V uplynulých třech letech jsme zaznamenali výrazný odklon rizikového kapitálu od nově vznikajících společností. Investované prostředky směřovaly především do firem s určitou historií podnikání. V roce 2000 nateklo sedmdesát procent prostředků do společností v ranném stadiu vývoje. O rok později činil tento podíl už pouze 46 procent. Objem investic, které směřovaly do nově vznikajících společností vloni, byl ještě menší. Pouze 35 procent transakcí s rizikovým kapitálem, jež se v Evropě uskutečnily, se týkalo nově založených společností. Pokud jde o objem investic, v roce 2001 jich našlo cíl v nově vznikajících firmách v Evropě za 10,5 miliardy eur. Vloni jejich objem klesl na 4,4 miliardy eur.

Příležitosti k prodeji byly malé

V celé Evropě, stejně jako ve Spojených státech, byly vloni příležitosti k likviditě společností, do nichž investoval rizikový kapitál, velmi malé. Pouhých dvanáct společností financovaných rizikovým kapitálem dokončilo první veřejnou nabídku akcií a získalo 85 milionů eur. To je značný pokles i oproti 747 milionům eur, které získalo 26 společností v roce 2001. Možnosti pro fúze a akvizice byly mírně vyšší. Vloni došlo k akvizici 106 společností. I tak je to pokles oproti 138 v předchozím roce. Mnohé z těchto prodejů však pro investory nebyly ziskové. V důsledku toho nebyli investoři příliš ochotni sdělovat akviziční ceny.

Koncem loňského roku byl největší nárůst přílivu rizikového kapitálu do odvětví farmacie, která tak sesadila z trůnu do té doby vedoucí sektor software.

Ilustrační foto: AP

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky…
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Technologie
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít