Riskantní spalování munice - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Riskantní spalování munice

, Čestmír Klos,
Riskantní spalování munice
Zdroj: Euro.cz

Chtějí spalovat rozebranou munici

PRAHA (črk) – Spalovna nebezpečných odpadů společnosti BDW Line v Lysé nad Labem usiluje o možnost spalovat rozebranou vyřazenou munici. K záměru se budou moci vyjádřit občané na veřejném shromáždění svolaném zastupitelstvem města na 4. září. Majitelé spalovny dosud slibovali, že se zaměří na nemocniční odpad, ke spalování výbušných látek nemají oprávnění a museli by o něj žádat v novém řízení. Předseda ekologického sdružení Arnika Jindřich Petrlík varuje, že spalovna nedrží slovo a v minulosti usilovala už i o problematické spalování polychromovaných bifenylů, které rovněž nepatří k seznamu odpadů, jež může spalovat. Dosud se nevybavila ani nutným skladem nebezpečných odpadů. „Svěřit jí do rukou spalování střelného prachu je riskantním podnikem,“ soudí Petrlík.
Jednatel společnosti BDW Line Alexis Welter však ujišťuje, že munice by se spalovala bez skladování přímo z kamionů, na nichž by se dovážela už v nevýbušné podobě. „Spalování nebezpečných odpadů u nás je spolehlivé, na třiceti procentech povolených limitů,“ dodává Welter. Pozorovatelé však upozorňují, že spalovna je v činnosti jen zřídkavě, většinou právě v době povinného měření.
„Pro město nebude spalování munice velkým přínosem. Zdroj potřeby v místě není a munice by se svážela kdoví odkud, přitom riziko, že se střelný prach dostane jinam, než má, zůstane navzdory bezpečnostním opatřením tady u nás,“ vyjadřuje své obavy starosta Lysé Václav Houštecký.