Říman má reality rád

11. ledna 2008, 19:33 - Kateřina Menzelová
11. ledna 2008, 19:33

Realitní odborníci mají k plánovanému přesunu úředníků řadu připomínek

Martin Říman se možná do novodobých českých dějin nezapíše jako nejvýraznější ministr průmyslu a obchodu, může se ale proslavit jako zdatný realitní makléř. Již během předvolební kampaně ODS sliboval, že z Prahy do Ostravy přestěhuje Český báňský úřad, Drážní úřad, Ředitelství silnic a dálnic či ředitelství Českých drah. Přesun úředníků mezi městy se zatím neuskutečnil, nový Římanův plán ale počítá s velkým stěhováním po Praze. Říman totiž chce během letošního roku nabídnout zájemcům jedenáct budov v centru města výměnou za nové centrální sídlo na okraji metropole, kam se vejde zhruba tisícovka úředníků. Realitní odborníci rozhodnutí soustředit zaměstnance na jedno místo vítají. K připravované akci ale mají řadu připomínek.

Podmínkou je blízkost metra. „Chceme jedenáct budov v centru Prahy, ve kterých sídlí všechny ty naše různé organizace počínaje ČOI a konče CzechInvestem nebo licenční správou, prodat, respektive vyměnit za moderní sídlo někde na okraji Prahy,“ popisuje plán Říman. Nová budova, kterou by mělo ministerstvo v transakcí získat, by měla stát poblíž metra, měla by mít dobrou dopravní dostupnost a dostatečnou parkovací kapacitu. Ministerstvo soudí, že pokud projekt schválí vláda, začne akce ve druhé polovině letošního roku.
„Předpokládáme, že jedenáct domů má větší hodnotu než novostavba v Praze, takže výměna nemovitostí bude mít kladné saldo do státního rozpočtu,“ dodává Říman, který považuje za nenormální, že ve velké budově v historickém centru Prahy je nyní například archiv. Nemovitost by přitom mohla být prý využita mnohem lépe. „Je to akce, která je po dohodě s premiérem takovým pilotním projektem větší akce, o které uvažuje úřad vlády. Tedy něco podobného v rámci více resortů a dalších vládních budov,“ tvrdí Říman.
Cílem celé realitní operace je soustředit zhruba tisíc pracovníků vybraných podřízených organizací ministerstva průmyslu a obchodu do jednoho komplexu. Ministr Říman očekává provozní úsporu několika desítek milionů korun. Jaké konkrétní budovy ministerští úředníci opustí, zatím není jasné. Státní instituci by měly zůstat pouze dva objekty v Praze, a to v ulici Na Františku a v ulici Politických vězňů. „Celý seznam budov bude zveřejněn, jakmile bude dokončena ekonomická analýza dislokace, správy a provozu budov a nemovitého majetku ministerstva a podřízených organizací,“ sdělil týdeníku EURO Matyáš Vitík z tiskového oddělení. Dodal, že výsledky auditu budou známy v únoru, poté začne praktická příprava projektu, do něhož budou zahrnuty například budova ČOI ve Štěpánské ulici, sídlo Českého báňského úřadu v Kozí ulici nebo objekt Licenční správy v Gorazdově ulici.
Římanův plán se nesetkal s pochopením opozice. „Ministr průmyslu a obchodu se rozhodl udělat z ministerstva realitní kancelář,“ konstatoval Milan Urban, místopředseda ČSSD a stínový ministr průmyslu a obchodu. „Lze sledovat lobbistický zájem některých ´realitních makléřů´ získat výhodně majetek a nemovitosti umístěné na lukrativních místech,“ dodal Urban.

Jednu novou za jedenáct starých. Naopak realitní odborníci Římanův krok v obecné rovině vítají. „Zcela nepochybně může takový krok přinést velké finanční úspory na provozu těchto nemovitostí, zlepší se komunikace, nové prostory by měly být modernější a pro práci úřadů vhodnější. Mnoho činností, které vykonávají, není třeba umísťovat v centru města, a v tomto vidím úvahu pana ministra jako velmi dobrou,“ konstatuje Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. „Je jednodušší a levnější starat se o jednu novou budovu mimo centrum než o jedenáct starých ve středu města,“ dodává navíc Tomáš Drábek, ředitel oddělení investic v mezinárodní realitní společnosti King Sturge.
Ani zástupci realitního sektoru nepřijímají ale Římanovo rozhodnutí bez připomínek. První pochybnost vyplývá z toho, že ministerstvo zatím nezveřejnilo seznam budov, kterých se hodlá zbavit. Z výpisu katastru nemovitostí dostupného na internetu vyplývá, že instituce vlastní budovu v ulici Na Františku a v ulici Politických vězňů. Ty si ale ponechá. Do ministerského portfolia dále patří objekt ve Washingtonově ulici 13, dva domy v Resslově a Gorazdově ulici a dům v ulici Na Neklance 35. Česká obchodní inspekce je majitelem domů ve Štěpánské ulici a ve Washingtonově, Státní energetické inspekci patří dům v Legerově ulici. Český ústav pro zkoušení zbraní a střeliva vlastní menší objekt v Jilmové. Česká energetická agentura disponuje několika desítkami metrů čtverečních na Malé Straně a Státnímu výzkumnému ústavu patří pár metrů čtverečních v Libni. Otázkou tedy je, jaké další nemovitosti zahrnuje Říman mezi těch jedenáct, které hodlá nabídnout developerům.
Dalším diskutabilním bodem je zvolená metoda bártru, tedy výměna budov za nové sídlo plus doplatek. „Variant konsolidace je mnoho, není zcela nutné spojovat do jedné transakce prodej portfolia a koupě nové budovy. Lze očekávat dosažení vyšší ceny při prodeji jednotlivých objektů zvlášť, případně při rozdělení portfolia na několik menších celků a jeho následném prodeji,“ domnívá se Drábek. Zástupci ministerstva obchodu a průmyslu se nechtějí vyjadřovat k tomu, zda vypíší soutěž pro poradce, který bude následně tendr řídit, nebo zda budou sami vybírat mezi uchazeči o nemovitosti. „Jde o zajímavé budovy v centru Prahy a okruh možných zájemců může být velmi široký,“ domnívá se Pácal. Drábek vidí jako nejvhodnějšího zájemce investora či developera s lokálním know-how, tedy někoho, kdo již působí na českém trhu. „Nedá se vyloučit také spojení zahraničního institucionálního investora s místním developerem,“ dodává Drábek.

Tají něco ministr? Uvolněné domy po státních úřednících mohou sloužit jako reprezentativní prostory, ale také jako vhodná investice pro nemovitostní fondy. Účastníky soutěže předurčí její kritéria. „Pokud budou příliš úzká, omezí se okruh potenciálních kupců, a tím se nejspíše sníží dosažitelná cena,“ domnívá se Pácal a podobně jako Drábek z King Sturge dává přednost prodeji jednotlivých objektů, nikoliv celému balíku najednou. V tom se ale názory liší. Zastánci tendru na kompletní portfolio poukazují na úsporu času a organizačních nákladů a také na riziko, že v případě pořádání soutěží na jednotlivé budovy se některou z nich nepodaří prodat.
Realitní odborníci jsou skeptičtí, že by se přesun úředníků z centra Prahy na okraj mohl stihnout během jednoho roku. „Teoreticky to reálné je, nabídka prostor v současné době existuje a ministerstvo je velmi zajímavý zájemce, který bude mít silnou vyjednávací pozici,“ říká Drábek. Upozorňuje ale také na to, že jeden rok je doba poměrně krátká a mohla by být negativním faktorem. Stejný názor zastává také Pácal: „Možné je vše, ale je to velmi nepravděpodobné, pokud ovšem již pan ministr nemá řešení připraveno předem, které zatím tají.“ Myšlenka, že se najednou objeví vlastník moderně řešené budovy na kraji Prahy vyhovující nárokům hned několika subjektů, který má zároveň chuť na budovy v centru, se zdá poněkud málo pravděpodobná. „Reálněji bych viděl rozložení této záležitosti do několika etap a jejich realizaci v delším horizontu. Nechejme se překvapit, mnoho poznáme již z kritérií soutěže,“ uzavírá Pácal.

Popisky:
Realitní makléř. Martin Říman chtěl nejprve přesunovat úředníky z Prahy do Ostravy, nyní plánuje stěhování po Praze.
Co si ministerstvo ponechá:
Na Františku, Praha 1
Politických vězňů, Praha 1
Co ministerstvo nabídne:
Objekt ČOI, Štěpánská ulice, Praha 1
Sídlo Českého báňského úřadu, Kozí ulice, Praha 1
Objekt Licenční správy, Gorazdova ulice, Praha 1

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít