Říkají mi Richard „Formulář“ Kaucký

18. srpna 2008, 08:00 - Jan Němec
18. srpna 2008, 08:00

ZAKLADATEL FIRMY SOFTWARE 602 - Stál u zrodu nejpopulárnějšího českého textového editoru. Pak prošel s nástupem Microsoftu zkouškou ohněm, ale i tu s firmou přežil. Nyní Richard Kaucký věnuje veškerou pozornost elektronické komunikaci. Chtěl by, aby se značka 602 stala synonymem pro elektronické formuláře stejně, jako kdysi byla synonymem pro psaní na počítači.

Jeho jméno vám možná na první pohled není povědomé. Přesto je téměř jisté, že pokud jste pracovali s počítačem na začátku devadesátých let, používali jste i textový editor, na jehož vývoji se Richard Kaucký podílel. Jmenoval se Text602 a ve své době prakticky ovládl počítače v tehdejším Československu. Právě Text602 byl úplně prvním produktem firmy Software602, již Kaucký spoluzakládal.

Sláva zelenožlutě vybarveného editoru se zdá nehynoucí. I přesto, že se firma vývoji kancelářského softwaru nyní už nevěnuje, lidé si její název často právě s prvním českým „psacím strojem v počítači“ spojují. „Ještě dnes nám občas píšou Vážená firmo T602,“ usmívá se Kaucký. I když by byl rád, aby název firmy evokoval v lidech hlavně jeho nové produkty, nálepky tvůrce „téšestsetdvojky“ se zřejmě jen tak nezbaví.

Ze Svazarmu do podnikání

Dodnes nejznámější produkt firmy Software602 vznikal v době, kdy mohli lidé v naší republice o podnikání jedině snít – ještě před revolucí v roce 1989. Editor vyvíjeli v rámci 602. základní organizace Svazarmu tři počítačoví nadšenci: bratři Jaromír a Martin Šiškové a Richard Kaucký. „Všichni jsme byli programátoři a práci jsme měli rozdělenou. Jeden měl na starost jádro, druhý formátování. Moje úloha byla naučit tisknout česky,“ vzpomíná Kaucký. I když se dnes „učení počítače česky“ může zdát poněkud komické, v tehdejší době to byl podle něj závažný problém. Právě v tom, že konkurenční zahraniční textové editory měly s naší mateřštinou problémy, vidí dnes Kaucký hlavní příčinu úspěchu Text602.

Firmu založila trojice programátorů v roce 1991. Pojmenovali ji podle své „mateřské“ svazarmovské organizace Software602. Přestože se mohli opřít o velmi úspěšný produkt – oblíbený textový editor – nebyly začátky vůbec jednoduché. S podnikáním totiž nikdo z nich neměl zkušenosti. „V běhu jsme začali řešit spoustu věcí, které jsme do té doby vůbec neznali. Různě jsme diverzifikovali naše činnosti a po určité době jsme se obloukem vrátili k meritu věci a rozhodli se udělat vysloveně softwarovou firmu,“ vypráví Kaucký.

Pro firmu představovala doba, kdy český trh ještě unikal zájmu zahraničních společností, velkou příležitost. „Díky tomu, že se nám podařilo na trh dostat produkt, který přesně odpovídal požadavkům začínajících uživatelů, jsme převálcovali veškerou konkurenci. T602 se stala v podstatě synonymem pro psaní na počítači,“ tvrdí Kaucký. Text602 zakrátko dominoval českému trhu, používal se na úřadech i ve firmách a nezadržitelně se šířil. „Byla to sněhová koule, kterou jsme vytlačili na kopec a ona svou setrvačností jela dolů a nabalovala na sebe další uživatele,“ dodává Kaucký.

Microsoft a internet všechno změnil

Jenže všechno krásné jednou končí. Pro Richarda Kauckého a firmu Software602 přišel zásadní zlom v polovině devadesátých let. Tehdy do softwarového byznysu začala hlasitě promlouvat společnost Microsoft. „V roce 1995 Microsoft definitivně zlikvidoval konkurenci jako WordPerfect nebo Lotus. Nasadil laťku vysoko tím, že dodal na trh velmi kvalitní software Office, na který ostatní nebyli schopni reagovat,“ vysvětluje Richard Kaucký.

Zatímco pro řadu firem byla konfrontace s dravým Microsoftem tou poslední, Software602 se snažil najít si jiné místo na trhu. A právě v té době se také Richard Kaucký rozešel se svými partnery, bratry Šiškovými, a převzal celou firmu. Rozchod to však nebyl nijak dramatický. „Já jsem jedináček a získal jsem v nich dva bratry. Stále se vídáme a je to báječný vztah, ale ve věci dalšího směřování firmy jsme se nebyli schopni úplně shodnout,“ vysvětluje Kaucký. „Jsem životním optimistou a tvrdil jsem, že budeme software dělat dál a rozšíříme ho do celého světa,“ usmívá se Kaucký. Naopak bratři Šiškové byli podle něj konzervativnější, a proto se rozhodli Software602 opustit.

V roce 1995 se Software602 transformoval na akciovou společnost a většinový balík akcií získal právě Richard Kaucký. „Také jsme se rozhodli všechny činnosti, které nesouvisely přímo s vývojem a prodejem softwaru oddělit do dceřiné společnosti,“ dodává Kaucký.

V druhé polovině devadesátých let se začal rozšiřovat internet. Pro Software602 představoval velkou příležitost. „V roce 1997 jsme otevřeli pobočku ve Spojených státech a nastartovali jsme prodej našich produktů přes internet pro anglicky mluvící země,“ říká Richard Kaucký. Do ciziny prodávala firma komunikační server Mail602 (postupným vývojem z něj vyrostl dnešní Groupware) a Print2PDF, nástroj pro vytváření PDF dokumentů. Kancelářský balík dala volně k dispozici. „Lidé si balík stahovali zadarmo a k němu dokupovali pouze některé doplňky,“ upřesňuje Kaucký. „Bylo to velmi vypjaté, čekali jsme, jestli tenhle obchodní model bude fungovat,“ vzpomíná Kaucký. Oba produkty se naštěstí pro Software602 „chytly“. Kancelářské balíky si stáhlo několik milionů uživatelů, po celém světě prodali přes 6000 komunikačních serverů.

Budoucnost ve formulářích

Dnes jsou hlavním trumfem Richarda Kauckého především inteligentní formulářová řešení. Sází totiž na rozmach elektronické komunikace. „Hlavní problém je v tom, že sice chodí elektronické dokumenty, ale je těžké se dostat k jejich obsahu,“ vysvětluje Kaucký. Formuláře také řeší koloběh a schvalovací procesy dokumentů ve firmě i na úřadech. Do vývoje se Kaucký vrhl s takovým elánem, že si ho kolegové z branže přejmenovali na Richarda „Formuláře“ Kauckého.

Že vybral správnou cestu, dokázal Richardu Kauckému zájem o nové produkty. Používají je desítky úřadů i komerčních firem. „Například ministerstvo financí využívá naše formuláře pro sběr dat k projektovému financování. Těm já říkám Mount Everest mezi formuláři, je to neuvěřitelně komplikovaný dokument,“ dává příklad Kaucký. Vedle toho najdete formuláře od Software602 na několika dalších ministerstvech, na většině krajských úřadů i některých magistrátech. „Naším nejznámějším projektem je ale formulářové rozhraní pro Czech Pointy. Žádost o zřízení živnosti, spuštěná od července, se na Czech Pointech řeší přes naše formuláře,“ dodává Kaucký.

Formuláře od Software602 se však prosazují i v zahraničí. První vlaštovkou je Slovensko. „Tam se nám podařilo umístit formuláře na ústřední portál veřejné správy. Jednou ročně si přes ně 600 tisíc lidí vyúčtovává zdravotní pojištění,“ říká Richard Kaucký. Konkurencí jsou pro Software602 hlavně firmy Adobe a zejména Microsoft. „Ten je konkurencí každému a všude,“ glosuje Kaucký.

Na prodej nebyl správný čas

Podobně jako jiné české softwarové firmy, ani Software602 během své sedmnáctileté existence neunikl pozornosti zahraničních investorů. Richard Kaucký však tvrdí, že nabídky na akvizice nepřišly ve správnou dobu. „V době nabídek jsem měl pocit, že firma ještě není ve stadiu, kdy by jí prospělo se s někým spojit, nebo se zařadit do velkého celku,“ říká Kaucký. Navíc podle něj firma Software602 nikdy nebyla budována se záměrem ji výhodně prodat. Naopak akvizici zahraniční firmy Kaucký nevylučuje. „V současnosti je akvizice jednou z nejlepších cest, jak vstoupit na zahraniční trh s formulářovými řešeními,“ tvrdí Kaucký. „První krůčky už jsme udělali a opravdu o tom přemýšlíme,“ naznačuje.

Když se Richarda Kauckého zeptáte, které období své firmy považuje za nejúspěšnější, kupodivu nezmiňuje devadesátá léta, kdy Text602 „vládla“ Československu a firma měla přes sto zaměstnanců. „Doufám, že ty nejlepší časy nás ještě čekají,“ říká. Doba raných devadesátých let podle něj byla na jednu stranu jednodušší díky menším konkurenčním tlakům, na druhou stranu ale Kauckému a bratřím Šiškům komplikovala život nutnost učit se podnikat za pochodu. „Nyní je před námi velmi dobrá perspektiva. Formulářová řešení jednoznačně porostou,“ věří Kaucký. I díky tomu by měl počet zaměstnanců, jichž nyní pracuje v Software602 kolem šedesáti, opět mírně stoupat.

Na golfu byznys neřeším

Jako každý správný podnikatel si i Richard Kaucký oblíbil golf. Na rozdíl od jiných mu ale nepropadl úplně. Ani nechodí na green řešit obchodní záležitosti. „Nedávno jsem snížil handicap na 39,“ říká Kaucký. Na lepší výsledky by podle něj bylo třeba pravidelného tréninku. A na ten nemá čas. „Říká se, že výše handicapu je přímo úměrná počtu hodin strávených v práci,“ usmívá se Kaucký.

Vedle toho se zajímá spíše o „lidovější“ zábavu – kulečník a mariáš. Ani na ty mu ale příliš času nezbývá. „Doba je dynamická a poslední rok trávím v práci víc času než dříve. Dá se říct, že pracuji v průměru asi deset hodin denně. Stále mě to ale baví,“ ujišťuje Kaucký. „Ale až odporně zbohatnu, tak samozřejmě rád zřídím ve firmě hernu s kulečníkovými a pingpongovými stoly,“ dodává.

Přestože má čtyři děti, neuvažuje o tom, že by ze Software602 udělal rodinný podnik a předal firmu další generaci. „Myslím, že předávat dětem lze fabriku na knedlíky nebo firmu v jiném, méně dynamickém oboru než jsou informační technologie,“ uzavírá Kaucký.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít