Rezignace, která se může vymstít

11. srpna 2010, 16:44 - Eva Jarešová
11. srpna 2010, 16:44

Šéfa společnosti Hewlett-Packard zlikvidovala padesátiletá blondýna

Ani se nenadál, a po pěti hvězdných letech, během nichž se do něho zamilovali investoři z celého Wall Streetu, Mark Hurd si náhle musel vyklidit svou kancelář. A to vše kvůli milostné aféře, která se podle všeho ani neudála. Přesněji řečeno kvůli 20 tisícům dolarů, jež dnes už bývalý šéf společnosti Hewlett-Packard (HP) nepovoleně zaplatil za pohoštění, ubytování a cestovní náklady pro Jodie Fisherovou, někdejší spolupracovnici technologického gigantu. A které podle vedení HP představovaly porušení standardů firemního chování. Hurd tak údajně nenapravitelně porušil svou věrohodnost a integritu, což vedlo k jeho „dobrovolnému“ odstoupení. Je možné, že se představenstvo HP rozhodlo správně. Není ale ani vyloučené, že firmu oněch pár tisíc dolarů vyjde v následujících letech opravdu draho. Najít podobně schopného manažera, jakým Hurd byl, nebude podle analytiků žádná legrace.

Hodně drahá večeře Třiapadesátiletý ženáč a otec dvou dětí Mark Hurd se mezi lety 2007 až 2009 stýkal s o tři roky mladší Jodie Fisherovou. Ta pracovala na některých marketingových zakázkách HP, což ze všeho nejvíc obnášelo přípravu večírků a dělání společenského garde právě Hurdovi. Idylka však skončila a letos v červnu žena Hurda obvinila ze sexuálního obtěžování. Věc se dostala až k vedení HP, jež začalo její tvrzení v tichosti prošetřovat. Na pomoc si vzalo i konzultantskou společnost Apco, která měla podle deníku The New York Times za úkol vyčíslit případné škody, kdyby se celá věc dostala na veřejnost. Podezření ze sexuálního obtěžování se nepotvrdilo. Zjistilo se ale, že Hurd si tak trochu „upravoval“ účty, aby z nich například nebylo poznat, že některé „služební“ večeře s obchodními partnery ve skutečnosti strávil s Fisherovou. A také prý jednou pohledné blondýnce zaplatil za práci, kterou neudělala. Podle lidí obeznámených s celou kauzou je však toto obvinění dosti nepřesné. V onom případě šlo totiž o akci, jejíž konání HP na poslední chvíli zrušil, a Fisherová v takové situaci měla nárok na zaplacení tak jako tak. Po zveřejnění celé věci navíc popřela, že by s Hurdem kdy udržovala intimní vztah.
Pravdu už zjistí jen málokdo, protože věc je uzavřená a nepůjde před soud. Mark Hurd se se svou někdejší spřízněnou duší dohodl na soukromém vyrovnání, jehož výše nebyla zveřejněna. A Jodie Fisherová se nechala slyšet, že je z Hurdova konce v čele HP „překvapená a smutná“ a že takovou věc „nikdy neměla v úmyslu“.

Kurážná herečka Kdo je vlastně žena, kvůli níž má bývalý šéf HP od šestého srpna volno? Zlatovlasá padesátnice, jež na svůj věk ani zdaleka nevypadá, je neprovdanou matkou malého syna. A údajně i „viceprezidentkou realitní společnosti“ a „absolventkou politických věd“, jak ji popsala její advokátka Gloria Allredová. To je mimochodem jedna z nejslavnějších právniček v USA, jež se nijak netají svým feministickým zaměřením a ráda zastupuje klienty v mediálně vděčných kauzách. V poslední době vzala pod svá křídla třeba dvě z milenek golfisty Tigera Woodse. Ani Jodie Fisherová není zrovna typ, který by se ve světle reflektorů styděl. V devadesátých letech si zahrála v několika amerických filmech, jejichž umělecký přínos byl kulantně řečeno sporný. Jako třeba The Outsider, jehož děj se točil kolem násilnických a sexuálních střetů mezi lidmi a androidy. Rovněž se před pár lety objevila v realitní show televizní stanice NBC zvané Věk lásky, kde s dalšími ženami bojovala o přízeň bývalého australského tenisty Marka Philippoussise.

Co za tím je? Zpráva o Hurdově odstoupení prudce rozkolísala akcie technologické firmy se sídlem v kalifornském Palo Altu. Během krátké doby poklesla jejich hodnota asi o deset procent. Podle analytiků šlo jen o dočasný jev, otázkou je však středně- a dlouhodobý výhled společnosti. Její vedení dočasně převzala finanční ředitelka Cathie Lesjaková, jež podle HP sama nemá zájem o nejvyšší post. O tom, kdo ji definitivně nahradí, ještě není rozhodnuto. Už teď se ale ozývají hlasy, že větší botu, než je odchod Hurda, vedení HP udělat nemohlo. Myslí si to například Larry Ellison, šéf konkurenční firmy Oracle. „Vedení HP právě udělalo nejhorší personální rozhodnutí od chvíle, kdy ti idioti v Applu vyhodili Steva Jobse (v roce 1985 – pozn. red.). To rozhodnutí tehdy Apple téměř zničilo. A zničilo by jej doopravdy, kdyby se Steve nevrátil a nezachránil jej,“ nechal se pro The New York Times slyšet Ellison, jehož s Hurdem spojuje blízké přátelství. Zajímavé je, že podobné kauze čelil zkraje letošního roku i Oracle. Na jeho prezidenta Charlese Phillipse prasklo, že udržoval více než osmiletý mimomanželský poměr. Jeho milenka z pomstychtivosti dokonce nechala na newyorském Times Square vyvěsit obří billboard znázorňující obě hrdličky spolu. Phillips ovšem ve funkci zůstal. A co říká sám Hurd? Kromě tiskového prohlášení, v němž si sypal popel na hlavu, se k celé věci nijak nevyjadřuje. Jeho bývalá firma mu při odchodu vyplatí zhruba dvanáct milionů dolarů, přičemž dalších zhruba 20 milionů by měl obdržet v akciích. Bizarní nepoměr mezi tučným odchodným a 20 tisíci dolary, které Hurdův odchod zapříčinily, vede k dohadům, jestli celá věc nemá úplně jiné pozadí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít