Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Restituenti táhnou na Štrasburk

22. srpna 2005, 00:00 - PETR HAVEL
22. srpna 2005, 00:00

ZEMĚDĚLSKÝ MAJETEK Ani více než patnáct let po listopadu 1989 se restituenti nedomohli zabaveného zemědělského majetku. Žalují proto Českou republiku u Evropského soudního dvora. Zatím jde jen o několik milionů korun, brzy však může celá kauza nabýt desetimiliardových rozměrů.

S restituenty se zatím vyrovnala zhruba čtvrtina družstev.

ZEMĚDĚLSKÝ MAJETEK Ani více než patnáct let po listopadu 1989 se restituenti nedomohli zabaveného zemědělského majetku. Žalují proto Českou republiku u Evropského soudního dvora. Zatím jde jen o několik milionů korun, brzy však může celá kauza nabýt desetimiliardových rozměrů.

Evropskému soudnímu dvoru ve Štrasburku již bylo doručeno 11 žalob od českých osob, které nejsou spokojené s postupem státu při navrácení jejich zabaveného zemědělského majetku. „Zatím se tyto spory týkají hodnoty devíti milionů korun,“ říká poslanec zemědělského výboru sněmovny Miloslav Kučera (ODS), který je hlavním organizátorem této iniciativy. K podání k soudu je však podle něj připraveno dalších 105 žalob. V nich jde o majetek v celkové výši 17 milionů korun. A situace může být ještě horší - takzvaných oprávněných osob, kterým dosud dluží zemědělská družstva majetek, je totiž v Česku kolem 300 tisíc. Celková hodnota nevydaného majetku činí přinejmenším 15 miliard korun.

PLAŤ, ALE NEPOUŽÍVEJ

Naprostým paradoxem je přitom podle Kučery fakt, že tito lidé sice po právní stránce svůj kdysi zabavený majetek už znovu vlastní a platí za něj daně - jenže ve skutečnosti jej nemohou užívat a jakkoliv s ním disponovat. „To je fatální porušení práv daných Ústavou a Listinou základních práv a svobod. Je nepochopitelné a nezdůvodnitelné, proč ani 15 let po revoluci prakticky nemají zpátky svůj majetek,“ říká Kučera. Zmíněných více než 100 soudních spisů je podle něj „průlomové množství“ žalob k tomu, aby štrasburský soud začal oprávněnost nároků restituentů řešit. Rozhodnutí by podle jeho slov mělo padnout do půl až tři čtvrtě roku.

VYTUNELOVANÁ DRUŽSTVA

Nároky restituentů vyplývají z takzvaného transformačního zákona. Ten ve své původní podobě nechal majetkové vyrovnání na dohodě povinných osob (družstev) a oprávněných osob (restituentů) s tím, že k takovému vyrovnání může dojít do sedmi let. Jenže řada transformovaných družstev z této povinnosti unikla tak, že se ještě jednou transformovala. Na různé akciové či obchodní společnosti pak převedla lukrativní majetek, přičemž nároky restituentů byly ponechány v krachujících původních subjektech. Během celého polistopadového období navíc představitelé družstev argumentují, že na náhrady nemají dostatek majetku. Kdyby podle nich měla družstva uspokojit všechny nároky oprávněných osob, řada z nich by zkrachovala, což by zásadně ohrozilo české zemědělství. To je ale podle Kučery zavádějící. Lidé, kteří by svůj majetek dostali, by se přece mohli opět dobrovolně sdružit a vložit svůj majetek do nových subjektů. Tam by pak měli svůj majetkový podíl - družstva by tedy bankrotovat nemusela, jenom by měla jinou vlastnickou strukturu. „Prvotní by měla být ochrana osobního majetku občanů,“ zdůrazňuje Kučera. Navíc zhruba čtvrtina družstev se už s restituenty vyrovnala - a funguje dál.

PROČ LEVICE MLČÍ?

Na další paradox upozorňuje šéf Svazu vlastníků půdy a soukromých rolníků František Janda: „Nevydané nároky představují většinou jen menší majetek a oprávněné osoby jsou většinou starší lidé, kteří nejsou nijak bohatí. Je pro mě tedy nepochopitelné, proč se právě levicové strany o vydání majetku těmto sociálně slabším občanům nestarají, když právě na ně jinak soustředí svou pozornost.“ Pokud štrasburský soud rozhodne ve prospěch restituentů, přijde to Českou republiku dráž než vyřešení celé situace na domácí úrovni. Důvodů je hned několik. Patří k nim zejména povinnost českého státu jako poražené strany sporu zaplatit náklady soudního řízení. Utrpí také prestiž Česka na mezinárodní scéně. „Bude to strašná ostuda, že se u nás nedodržují základní práva občanů a principy demokracie. Začne se mluvit o porušování práv v České republice, což přinese daleko větší ztráty, než kdyby stát teď musel dočasně vydat ze státního rozpočtu finanční prostředky na vykrytí restitučních nároků s tím, že by je pak mohl vymáhat po zemědělských družstvech,“ domnívá se Kučera. Restituenti mají velkou šanci uspět i s připomínkami za průtahy při řešení příslušných soudních sporů v tuzemsku, zejména konkurzů zemědělských družstev. Ty se totiž často vlečou už deset let, ale stále nejsou u konce. „Evropský soudní dvůr považuje za průtahy období nad dobu dvou let. Takové žaloby jsou tedy z naší strany vlastně ještě jednodušší než žádat o nápravu stavu, kdy byli restituenti pokráceni na majetku,“ vysvětluje Kučera.

MRTVÝ BROUK

Tuzemské ministerstvo zemědělství i přes výše uvedené nebezpečí setrvává v pozici mrtvého brouka. „Zatím nebudeme nic dělat, vyčkáme na rozhodnutí soudu. Nemá cenu rozjíždět nějaké akce, když nevíme, jak soudní proces dopadne,“ konstatuje Hugo Roldán z tiskového oddělení ministerstva. Podle jeho slov se ministerstvo v minulosti několikrát pokusilo situaci řešit prostřednictvím novelizací transformačního zákona. Ty měly různými formami zpřesnit proces vydání majetku. Nikdy se však nenašel dostatek politické vůle k přijetí jakéhokoli řešení. Kompletně prošla legislativním procesem pouze jediná novela, předložená v roce 1999 tehdejším ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Její platnost ale zrušil Ústavní soud. Ani ta totiž restituentům plné navrácení majetku nezajišťovala. 


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme
Zpřísnění podmínek pro hypotéky se může dotknout i refinancování
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Auta
Fungují u nás správně dobíjecí stanice? Česká obchodní…
Mlhovkáři, nízké slunce, námraza… Jste připraveni na podzimní nástrahy silnic?
Sedm užitečných prvků výbavy moderních aut, které nikdo nepoužívá
Spoluzakladatel Škody Václav Klement se narodil přesně před 150 lety
Nová Panamera konečně dostala verzi GTS. Nabídne 460 koní a sportovnější podvozek
Technologie
Huawei Mate 20 Pro: nejočekávanější smartphone je plný překvapení (video)
Chystá se nový formát SD karet pro smartphony. NM Card bude stejně velké jako nanoSIM
Palm se vrací s prťavým smartphonem, který má jedno velké ALE
Přehled: Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Změny v podpoře Windows 10. Firmy mají 30 měsíců, odešly verze 1703 a 1607 pro mobily
Hry pro příležitostné hráče