Restituční úklid

17. února 2012, 12:08 - Táňa Králová
17. února 2012, 12:08

Pozemkový fond

Přes 24 milionů korun se podařilo vyřešit, 36 milionů je dále ve hře. Takové je aktuální skóre v nápravě podvodů u pražských restitucí, kterých se v minulosti dopustili dnes již bývalí pracovníci Pozemkového fondu (PF). Protiprávně nadhodnocovali majetkové nároky restituentů tím, že pole vyvlastněná v okolí Prahy oceňovali jako stavební parcely v hlavním městě. Je ale dost pravděpodobné, že z 36milionového balíku toho státní fond už moc neuhraje.
„Řada případů je u soudu. Zatím jsme nebyli úspěšní,“ konstatuje první náměstek ředitele PF Petr Šťovíček. První žaloby, v nichž fond zpochybňuje vlastní smlouvy, soudci v prvostupňovém rozhodnutí zamítli. „Budeme se odvolávat a zřejmě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu,“ předpokládá Šťovíček. Státu ovšem mohla vzniknout mnohem vyšší škoda. Kontrola, kterou spustil šéf PF Radim Zika (ODS) brzy po svém příchodu na fond v roce 2009, vyčíslila poškození na 114 milionů. Následovala čistící akce, při níž se ve prospěch státu podařilo zachránit desítky milionů. Některé nároky byly přeceněny na správnou výši. Restituenty, kteří již neprávem „přifouknuté“ nároky stihli proměnit na peníze nebo pozemky, fond opakovaně vyzýval, aby nadhodnocený majetek vrátili, nebo rozdíl doplatili. Učinila tak jen část. Někteří dodatečně doložili doklady, jimiž svůj nárok obhájili. „Snažili jsme se napravit chyby a současně nepoškodit klienty,“ připomíná Zika.
Na machinace u pražských restitucí upozornil týdeník Euro už téměř před třemi lety. Průběžně pak sledoval, jak fond svůj průšvih napravuje včetně propuštění vysoce postavených úředníků. Teprve minulý týden si staré kauzy všimly Hospodářské noviny a použily ji jako střelivo k útoku na Pozemkový fond, který bez základní orientace v restitucích soustavně vedou po několik týdnů. Za „kouzla“ s pražskými restitucemi nebudou viníci nejspíše potrestáni. Je totiž nad síly policistů proniknout do složitých pletich. Trest nedostihl ani strůjce takzvaného zvláštního režimu, při kterém fond před sedmi lety přihrál spekulantům lukrativní pozemky na okraji Prahy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má…
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Technologie
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít