Respirátor za 13 i 33 korun. Veřejné instituce nakupují stejný výrobek za různé ceny - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Respirátor za 13 i 33 korun. Veřejné instituce nakupují stejný výrobek za různé ceny

,
Respirátor za 13 i 33 korun. Veřejné instituce nakupují stejný výrobek za různé ceny
Zdroj: Karl-Josef Hildenbrand/dpa/Profimedia.cz

Ostravská firma nabízí veřejným institucím týž výrobek za 12,50 i 32,60 koruny.

Úspěšné tažení ostravské společnosti Baterie Centrum na poli dodávek osobních ochranných prostředků z Asie pro státní a veřejné instituce pokračuje. Kromě ministerstva vnitra od ní získá respirátory FFP2 také Středočeský kraj nebo Univerzita Karlova.

V tendru ministerstva vnitra na dodávku FFP2 respirátorů se společnost Baterie Centrum stala vítězem s cenou 32,60 koruny za kus. Ochranné pomůcky doveze z Číny a byla o šedesát haléřů za kus levnější než druhá firma v pořadí, zlínská Spur, která FFP2 vyrábí v Česku a jež si za jeden respirátor FFP2 chtěla účtovat 33,20. Resort Jana Hamáčka v zadávací dokumentaci předpokládal, že odebere 6,1 milionu kusů. Zatím si jich objednal 690 tisíc, jak vyplývá z registru smluv.

Respirátory FFP2 od Baterie Centrum může získat i několik poskytovatelů sociálních služeb, jejichž zřizovatelem je Středočeský kraj. Zde vychází cena za kus na 19,90 bez daně z přidané hodnoty, jak lze dohledat ve veřejně dostupných materiálech. Předpokládaný počet odebraných kusů je 153 tisíc.

Nejlevněji vychází FFP2 u Karlovy univerzity, kde ochranné pomůcky nakoupí Lékařská fakulta v Plzni. Získat má patnáct tisíc kusů a za jeden respirátor zaplatí 12,49 koruny bez daně, jak rovněž vyplývá z veřejného registru smluv. Ceny jsou včetně veškerých nákladů spojených s dodáním.

Baterie Centrum čelila nařčení, že dodavatelé asijského zboží mají často certifikaci ze zemí mimo EU podle standardu, který plně neodpovídá evropskému respirátoru třídy FFP2. Ministerstvo vnitra to odmítá a na dotazy týdeníku Euro uvedlo, že společnost Baterie Centrum splnila ve zmíněném tendru veškeré zákonné požadavky včetně požadované certifikace od notifikované osoby. Ta pochází z Turecka. Přezkoušení vzorků u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, ke kterému resort přistoupil, vysvětluje ministerstvo tím, že to umožňuje rámcová dohoda.

Týdeník Euro oslovil s dotazy majitele společnosti Baterie Centrum Tomáše Macka. Do uzávěrky tohoto textu Macek pouze konstatoval, že některá média uvádějí v souvislosti s tendrem na ministerstvu vnitra, kde se jeho firma stala vítězem, zavádějící a nepřesné informace. „Podmínky výběrového řízení byly stanoveny pro všechny soutěžitele stejně, byly vyhodnoceny podle předem daných podmínek,“ uvedl Macek s tím, že pokud se někdo cítí poškozen, může napadnout výběrové řízení u příslušných orgánů.