Reportáž E15: Smutek i hrdost na čistý štít - Lucerna přijala porážku

26. ledna 2013, 21:48 - Petr Horký
26. ledna 2013, 21:48

Nejdříve fronta jako na rockový koncert a vzrušené očekávání, poté nevěřícné vrtění hlavou a nakonec smutek z porážky. Tak vypadalo odpoledne v pražském Lucerna Music Baru, kde příznivci Karla Schwarzenberga sledovali, jak jejich kandidát prohrál v boji o prezidentské křeslo s Milošem Zemanem.

Zhruba v půl třetí je sečteno asi 60 procent hlasů. U velkého plátna v Lucerna Music Baru, který praská ve švech, postává se sklenicí vína řada známých osobností, které v kampani podporovaly Karla Schwarzenberga. Je tu režisér Jan Hřebejk, herec Jan Potměšil nebo známý textař Michal Horáček a mnoho dalších.

Zástup lidí se žlutými plackami „Volím Karla“ se ještě tlačí před vchodem do klubu a čeká na žluté pásky, které jim umožní vstup dovnitř. Už nyní ale začíná být jasné, že „kníže“ se příštím českým prezidentem nestane. Za Milošem Zemanem zaostává o více než deset procent.

Hřebejk: vybrali jsme gazík místo jeepu

„Já jsem čekal jiný výsledek. Nečekal jsem, že to bude takhle netěsné. Sice tady v Praze žijeme v bublině, ale výsledky prvního kola mi daly naději. Mrzí mě to,“ říká ekonom Tomáš Sedláček, o kterém se mluvilo jako o Schwarzenbergově možném prezidentském poradci.

To režisér Jan Hřebejk je ve svém hodnocení o poznání ostřejší. „Já jsem to čekal. Vyhraje lhář, populista tlačený estébáky, komunisty, neofašisty. To je pro mě Miloš Zeman. Nepociťuji potřebu vyjádřit se ke zvolení Miloše Zemana. Já se potřebuji vyjádřit k té absolutní hanbě vůči rodině Karla Schwarzenberga, co tady ta mašinérie estébáků a komunistů proti nim vymyslela,“ říkal znechuceně Hřebejk.

„Pak dodává o něco smířlivěji. „Jsem ale rád, že je přímá volba. Ta ukázala, že se lidi můžou zajímat o politiku. Dostali jsme možnost vybrat si mezi rozpadlým gazíkem a jeepem, tak jsme si vybrali gazík,“ říká Hřebejk.

Čestně a bez podpásovek, říká Schwarzenberg

Bývalý premiér a prognostik nakonec vyhrává s rozdílem necelých deseti procent – na obrazovce svítí 54,80 procent pro Miloše Zemana proti 45,19 procentům pro předsedu TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. O chvíli později se na obří obrazovce objeví Miloš Zeman obklopený svými věrnými v pražském TOP Hotelu na Chodově, v Lucerně se ozývá pískot.

Po čtvrté hodině se Karel Schwarzenberg konečně poprvé objevuje před novináři v mramorovém salónku paláce Lucerna. Když přichází v doprovodu bodyguardů, na tváři už má smířený výraz. Nejdříve děkuje svým příznivcům a uznává vítězství svého rivala, „deset procent je jasný rozdíl,“ říká. „Byli jsme poraženi, ale i v této porážce jsme si zachovali čest a nedopustili jsme se podpásovek,“ říká Schwarzenberg v narážce na kampaň svého soka v posledních dnech před volbami, kdy o něm zemanův tým říkal nepravdy, za které se poté omlouval.

„Jak velkou roli hrála ve vaší porážce debata na téma odsun Sudetských Němců?“ ptá se německy novinář od našich západních sousedů. „To nemohu odhadnout,“ odpovídá Schwarzenberg německy. Na dotaz České televize pak oznamuje, že bude dál ministrem zahraničí a bude usilovat o další funkční období v čele TOP 09. Po tiskové konferenci odchází mezi své věrné, kteří na něj čekají dole v prostorách Lucerna Music Baru.

Ať lidi maj, co chtějí, říká zklamaný spisovatel Topol

„Karel, Karel,“ skanduje nabitý sál a vítá svého kandidáta. „Díky, že jste zůstali. Jedna bitva je prohraná, ale boj bude pokračovat. Jdeme do toho!“ říká se zdviženou rukou Schwarzenberg. Když odchází z podia, část publika zpívá chorál „Svatý Václave“.

Na balkoně nacházím zamyšleného spisovatele Jáchyma Topola se sklenicí piva. „Až mě udivilo, jak mě to vlastně sebralo. Mám pocit, že v téhle zemi se člověk z toho undergroundu hned tak nevybabrá,“ říká ironicky Topol, který patřil před rokem 1989 k pražskému undergroundu.

„Obávám se Zemanovy vulgarity a nekonečných proslovů, nechápu, proč někdo říká, že je to vtipný řečník, já myslím, že není. Ale těch deset procent je hodně a já to respektuju. V této zemi žijeme. Ti lidé, kteří volili pana Zemana, se nezalekli toho, že se k němu přidali estébáci, pan Štěpán, pan Vandas z extrémně pravicové Dělnické strany. Když to chtějí, ať to mají,“ říká hořce spisovatel.

O něco nadějněji vidí situaci socioložka Jiřina Šiklová. „Překvapilo mě, kolik lidí se aktivizovalo a k té přímé volbě šlo. Mezi mladými lidmi se projevil zájem o politiku. To považuji za signál, že se tady mění situace. Mladí si uvědomují, že tady jde dělat politiku slušně a že se tím můžou i bavit,“ míní Šiklová.

Kolem osmé hodiny večerní se klub začíná zvolna vyprazdňovat. Část Schwarzenbergových příznivců se přesouvá do Mlýnské kavárny na Kampě. Karel Schwarzenberg ve sklepě restaurace naproti Lucerna Music Baru s nacpanou dýmkou přijímá jednu skupinku novinářů po druhé a dává rozhovory. Otázky se jen sypou, ministr zahraničí a předseda TOP 09 je viditelně unavený.

Co říkáte na prohlášení Václava Klause, že pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí?

„Jsem rád, že si pan prezident od Václava Havla zapamatoval alespoň něco,“ odpovídá Schwarzenberg.

Co čekáte od prezidenta Zemana jako předseda vládní strany?

„Bude nám házet klacky pod nohy. Musíme se s tím vypořádat.

Dovedete si představit, že si s Milošem Zemanem sednete na pivo?

„Jednou asi ano. Jestli to bude u piva či u panáka, to ještě nevím,“ uzavírá Schwarzenberg.


Co říkají na vítězství Miloše Zemana osobnosti podporující Karla Schwarzenberga?

Michael Kocáb, hudebník a bývalý politik

Cokoli prohlásím, tak budu po bitvě generál. Myslím si, že poslední debata u Václava Moravce nedopadla dobře. Jsme demokrati, nebo si na ně hrajeme. Musíme tu volbu tolerovat. Ať ukáže, co v něm je. Třeba ho prezidentský étos přivede na jiný způsob uvažování. Ale nepovede se to, jestli nepřestane pít. On působí neustále opilý, uvolňuje se agrese a je schopen pozurážet spoustu lidí. Už dnes pozurážel kompletně média. Nevím, jak takto chce spojovat lidi.

Vladimír Dlouhý, neúspěšný prezidentský kandidát

Jsem zklamán. Podporoval jsem pana Schwarzenberga. Musíme si uvědomit, proč lidé volili Miloše Zemana, i když věděli, jakou dělá politiku a argumentaci. Karla Schwarzenberga jsem volil, protože jsem chtěl, aby určitý typ dělání politiky u nás skončil. Ale obávám se, že to nemůžeme zatím očekávat. Většina lidí těch diskuzí a napětí má teď už plné zuby. Ale ono se možná tou první volbou společnost začne čistit. Bude jiný zákon. Líp se to naučíme. Možná si po deseti, patnácti letech budeme říkat, že je dobře, že byla zavedena.

Ivan Pilip, ekonom a bývalý ministr školství a financí

Je celkem dobrá zpráva, že vztah občanů k politice se nějak posunul do určitého zájmu. Špatná zpráva je, že Miloš Zeman kampaň posunul od střetu v politických otázkách, což by bylo legitimní, třeba kritizovat reformy a ztotožňovat Karla Schwarzenberga s vládou, k osobním útokům, k nacionalismu, k hraní na nejnižší pudy. Myslím, že tím nepomůže ani napětí ve společnosti, ani vnímání České republiky v zahraničí. Jsem zvědav, jak brzy pozve Německo nebo Rakousko takovéhoto prezidenta na oficiální návštěvu a jak tam ty rozhovory budou probíhat.

Myslím, že to může ovlivnit i příští parlamentní volby. Pravice, která neměla téma, ho najednou má, zároveň levice bude dost rozložená, protože jestli si Zeman dá na něčem záležet, tak aby se pomstil těm, kteří ho nepodpořili již dříve. Já jsem o přímé volbě dlouho pochybo val, protože ten ohromný mandát, který prezident dostal, neodpovídá pravomocem, které má. Když se tam dostane někdo, kdo bude chtít hrát aktivní roli v politice a ne jen být ceremoniářem a symbolem, tak se ještě ukáže, že bez změny ústavy to bude v českém systému nebezpečný prvek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít