Repelent a pojistka. Češi na cestách přestávají podceňovat rizika

01. července, 06:36 - Vladan Gallistl
01. července, 06:36

Zájem Čechů o cestovní pojištění se rok od roku zvyšuje. Nejvíc stojí adrenalin, ale hodně drahé je i storno exotické dovolené.

Ne každý má to „štěstí“, aby se při dovolené dostal do úzkého výběru nejbizarnějších pojišťovacích událostí. Českému turistovi, jehož při safari v Jižní Africe napadl rozlícený nosorožec a rozdrtil mu rameno, se to podařilo. Hodně bolestivou a drahou zkušeností byla tato exotika pro turistu i jeho pojišťovnu.

„Muže dopravili do nejbližší nemocnice, ale vzhledem k neschopnosti tohoto zařízení ošetřit podobný typ úrazu byl po několika hodinách odvezen do jiné,“ popisuje Václav Bálek z Allianz pojišťovny. „Doporučená operace naštěstí nebyla akutní, a proto se po konzultaci s lékaři rozhodl podstoupit lékařský zákrok až v České republice. Kvůli povaze zranění letěl komerční leteckou linkou v business třídě,“ doplňuje. Jen letenky tak vyšly na téměř sedmdesát tisíc korun.


Po světě za babku:

Jak strávit zajímavou dovolenou se sto dolary na den? Přečtěte si tipy týdeníku Euro


Vysoké náklady za lékařské ošetření a dopravu do České republiky si ale mohou vyžádat i podstatně menší úrazy, než je srážka s nosorožcem. Léčba zlomené nohy v Rakousku může vyjít na více než dvě stě tisíc korun. Komplikovanější zákroky pak na miliony. Konkrétně léčba infarktu myokardu ve světě stojí téměř 4,5 milionu korun. Za mozkovou příhodu klienta v Kanadě a jeho měsíční léčbu v nemocnici spolu s následným transportem leteckou ambulancí do České republiky zaplatila pojišťovna devět milionů korun.

Adrenalinové sporty táhnou

Zájem Čechů o cestovní pojištění proto v posledních letech roste, mimo jiné proto, že čím dál častěji jezdí do vzdálenějších destinací. Ty patří zároveň k těm, kde je nejdražší lékařská péče, zvlášť v „civilizaci“ typu USA, Kanady či Austrálie.

V poslední době se tak zvyšují limity pojistného krytí léčebných výloh. Podle dat portálu Top­Pojištění.cz klienti požadují limit ve výši pěti milionů korun. Právě pojištění léčebných výloh je základem cestovního pojištění. K němu se pak může sjednat pojištění odpovědnosti, storno poplatků nebo úrazů.

Stoupají náklady na ošetření. „Výše běžných škod v posledním roce vzrostla o šestnáct procent na průměrnou částku 11 500 korun,“ říká Vlastimil Divoký, marketingový ředitel ERV Evropské pojišťovny. Ta se zaměřuje zejména na cestovní pojištění. Růst částek vyplácených za ošetření nebo dopravu zpět do vlasti potvrzují i další pojistné domy.

Za růstem škod stojí několik faktorů. V zahraničí se zvyšují náklady za ošetření, Češi vyjíždějí dál a do větší exotiky a častěji cestují senioři, s čímž je spojen vyšší počet zdravotních potíží. Zároveň roste zájem o extrémní sporty, při nichž jsou úrazy komplikovanější a jejich léčba dražší.

Co, kde a za kolik?

Zvýšenou oblibu adrenalinových dovolených a s tím související poptávky po lepším pojištění pozoruje například Česká pojišťovna. „Z extrémních sportů si lidé nejvíce pojišťují sjezd na horských kolech a veškeré aktivity spojené s extrémní cyklistikou, potápění do hloubky více než 30 metrů či seskoky padákem z výšky nad 3,5 kilometru,“ uvádí mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Oproti běžnému cestovnímu pojištění je krytí rizik při adrenalinových sportech pochopitelně dražší. Jestliže pojištění běžného turistického týdenního pobytu v Rakousku přijde na nějakých osmdesát korun, pak cestovní pojištění u sjezdu na vysokohorských kolech vyjde na více než 1200 korun (viz Adrenalin leze do peněz). Některé sporty přitom pojišťovny vůbec nechtějí pojišťovat. Jde například o jeskynní potápění, lety na lyžích, horolezectví nebo například lov exotické divoké zvěře.

Zájezdy v předstihu

Kromě pojištění extrémních sportů letos roste i zájem českých cestovatelů o pojištění storna, protože víc nakupovali zájezdy v předstihu. „Letošní předprodeje byly rekordní, meziroční nárůst byl v desítkách procent,“ uvádí mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk s tím, že celkově je zájem o dovolené výrazně vyšší než loni. Vyšší poptávce se pojišťovny rychle přizpůsobily.

„Zvyšují se poplatky u připojištění storna cesty,“ upozorňuje Jana Hamáčková ze srovnávacího portálu Top­ Pojištění.cz. Mimoto platí ještě jedna poučka – čím exotičtější destinace, tím dražší pojištění storna. V minulém roce ERV Evropská pojišťovna vyplatila nejvyšší škodu z pojištění storna ve výši téměř 670 tisíc korun za neuskutečněnou rodinnou dovolenou v Jihoafrické republice.


Podcenit lze i cestu do Chorvatska:

7 chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?


Léto je nicméně pro české cestovatele bezpečnější než zima, kdy jezdí zejména lyžovat. „Škody při lyžování jsou nesrovnatelně vyšší než z letních pobytů u moře, kdy nejčastější škodou je šlápnutí na ježka, úpal, úžeh či zažívací obtíže,“ říká mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Přesto nejsou ani v létě neobvyklé vysoké škody. Podle Divokého obecně platí, že by si cestovatelé měli sjednat pro cesty po Evropě limit nejméně ve výši 1,5 milionu a po světě ve výši 2,5 milionu korun. Rozhodně by pak neměli spoléhat na pojištění, které obsahují platební karty, a to zejména ty prémiové.

„Může stačit na služební cesty v rozsahu jednoho dvou dnů, kde smysl má, rozhodně ale není určené pro dovolenou,“ varuje Pavel Jechort, ředitel nančního portálu Suri.cz. Pojistka u platební karty by určitě nepokryla ošetření nosorožcem rozdrceného ramene. Ale ani podstatně běžnější pád z motorky. Ten ostatně byl příčinou nejdražšího případu České pojišťovny v minulém roce. „Celkové náklady na převoz motorkáře z Vietnamu do vhodného zdravotního zařízení v Thajsku, na zdravotní péči, hospitalizaci a repatriaci leteckým speciálem do České republiky se vyšplhaly na čtyři miliony korun,“ popisuje Buriánková.

Tento případ odhaluje nejčastější příčinu vysokých nákladů na ošetření – v řadě atraktivních lokalit prostě nejsou kvalitní lékařská zařízení. „Investoři v první řadě myslí na kvalitní hotely, ale infrastrukturu klinik opomíjejí,“ shrnuje to Divoký z ERV Evropské pojišťovny.


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít