Renesance Letohrádku a muzea

30. června 2003, 00:00 - Petr Bým
30. června 2003, 00:00

MusaionLetohrádek Kinských v Praze na Smíchově někdy od šedesátých let minulého století chátral a peníze na jeho opravu dlouho nebyly. Teprve loni se situace změnila a od příštího roku má zase sloužit veřejnosti.

Musaion

Letohrádek Kinských v Praze na Smíchově někdy od šedesátých let minulého století chátral a peníze na jeho opravu dlouho nebyly. Teprve loni se situace změnila a od příštího roku má zase sloužit veřejnosti.

V roce 1922 v Letohrádku nalezlo útočiště Národopisné muzeum a jeho vzácné sbírky lidových krojů, nábytku, keramiky, lidového umění, dokladů tradičních zvyků i předmětů denní potřeby. V poslední generaci muzeum prošlo těžkou zkouškou, kdy se hledaly peníze na opravu budovy a vedla vleklá jednání o jeho budoucnosti. Díky vytrvalosti odborníků i veřejnosti se podařilo v roce 2002 začít velkorysou generální rekonstrukci cenné stavby pro nové Národopisné muzeum. Nová expozice ponese jméno Musaion (z řeckého „museion“ - chrám múz). Kromě standardních postupů a nástrojů projekt Musaionu počítá s řadou dalších možností, jak vtahovat návštěvníka do specifického světa lidových tradic - živým představením špičkové rukodělné tvorby, folklorními koncerty, činností edukační a odborně společenskou. Tyto i další aktivity budou programově propojeny do jednoho celku s expozicí vybraných sbírek z rozsáhlých fondů Národopisného oddělení Národního muzea. Zvláštní díl expozice bude věnován lidovému umění a dokladům duchovní kultury se zaměřením na lidové zvyky v průběhu roku i lidského života. Významné tematické celky budou exponovány v dioramatech doplněných klasickou expoziční technikou se soustředěním na detaily a sbírkové unikáty. V blízké budoucnosti se chystá další část expozice v Kinského zahradě, kde se představí kultura Slovanstva a ostatních národů Evropy. Přípravy vlastního Musaionu v Letohrádku Kinských jsou z hlediska stavební rekonstrukce i nové expozice v plném proudu. Otevření tohoto nově pojatého národopisného celku Národního muzea se plánuje na 15. května příštího roku.

Jižní svahy Petřína byly na počátku XIX. století ještě vně městských hradeb a jako pražský „venkov“ byly oblíbeným výletním místem. I to byl důvod, proč právě tady hrabě Kinský, jeden ze zakladatelů Matice české, založil sady. V nich dal v letech 1827-1831 vystavět pro potřeby své rodiny letohrádek, který je dnes jedním ze skvostů českého empiru. V následujících letech se zahrada dále rozšiřovala, vybudovány byly jezírka, vodopády a také průchod v Hladové zdi do Petřínských sadů. Od roku 1902 letohrádek sloužil jako k umístění a vystavování sbírek národopisného oddělení Národního muzea. Vzhledem k tomu bylo okolí stavby neustále kultivováno, mj. byl v roce 1929 nedaleko postaven dřevený kostelík sv. Michala, který sem byl přenesen z tehdejší Podkarpatské Rusi.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít