Řemesla mladé příliš netáhnou

21. května 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
21. května 2007, 00:00

PREZIDENT CECHU KAMNÁŘŮ PAVEL RYNDA : Kamnařina patří mezi historicky vůbec nejstarší řemesla. Dnes ale musí stejně jako téměř všechna řemesla čelit minimálnímu zájmu zejména ze strany potenciálních učňů. Podle prezidenta Cechu kamnářů Pavla Ryndy jsou jedinou šancí na to, aby obor přežil, rekvalifikační kurzy.

PREZIDENT CECHU KAMNÁŘŮ PAVEL RYNDA :

Kamnařina patří mezi historicky vůbec nejstarší řemesla. Dnes ale musí stejně jako téměř všechna řemesla čelit minimálnímu zájmu zejména ze strany potenciálních učňů. Podle prezidenta Cechu kamnářů Pavla Ryndy jsou jedinou šancí na to, aby obor přežil, rekvalifikační kurzy.

Kamnáři jsou obecně považováni za zapomenuté řemeslo. Odkdy se píše novodobá historie vašeho Cechu kamnářů?

Náš cech zanikl v roce 1967 poté, co zanikl učební obor kamnář-obkladač. V roce 1995 se podařilo dát dohromady partu nadšenců, kteří se pokusili znovu vzkřísit toto krásné řemeslo.

Když tedy cech kamnářů obnovil činnost, jednou z našich hlavních priorit se stala podpora učňovského školství. Už v roce 1996 se podařilo spustit učební obor v Ostravě, dnes se učni vzdělávají i v Horní Bříze.

Jaký je zájem o učení v tomto oboru?

Zájem samozřejmě absolutně není. Maminky a tatínkové chtějí mít syny na gymnáziích, do učení je nechtějí dát ani náhodou. Zájem je spíše mezi rekvalifikanty. Rekvalifikace trvá přibližně 12 až 15 měsíců. Cech kamnářů má ve stanovách, že člen musí mít výuční list. Dnes je totiž kamnář živností vázanou, dříve byl volnou. Dlouho jsme spolu s Hospodářskou komorou bojovali za to, aby to byla živnost vázaná a nakonec se to v roce 2005 povedlo.

Nehrozí třeba, že obor zcela vyhyne, když není učňovská mládež? Určitě ne. Tento obor vyhynul spíše za komunistů, když se mohutně rušila kamna a všude zaváděla ústřední topení a podobně. Lidé tenkrát zapomněli na to, že existují kachlová kamna nebo krby. Dnes jsou zase v módě. Kdo se může stát členem cechu kamnářů? Členem cechu se může stát každá osoba starší 18 let české národnosti. Musí mít výuční list oboru kamnář. V současné době má cech kolem 150 členů.  Jaký je rozdíl mezi cechem a sdružením podnikatelů?

Myslím, že řemeslná činnost by měla vždy vycházet z cechů tak, jak tomu bylo kdysi. Cech by měl vždy zůstat sdružením řemeslníků daného oboru a jako takový patřit maximálně do Hospodářské komory či do evropské unie kamnářů.

Mělo by být členství v cechu povinné?

Momentálně povinné být nemůže, to by se musel změnit zákon. Například tak, jak je to v Rakousku. Naším cílem je určitě to, aby členství povinné bylo. To by pak mělo návaznost nejen ve vlastním řemesle, ale i pro učňovské školství. Stát by potom musel zajišťovat určitý počet kamnářů.

Je ale případné povinné členství průchodné?

Myslím, že do budoucna to průchodné být musí. Protože dnes to rozhodně nefunguje tak, jak by mělo. Funguje většinou pouze to, co je dané zákonem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít